TESCO STORES ČR a.s.1 Zápis v obchodním rejstříku
Datum zápisu: 23.března 1992
Název firmy: Tesco Stores ČR a.s.
Sídlo: Praha 10, Vršovická 1527/68b, PSČ 100 00
Základní kapitál: 12 906 802 000 Kč
Splaceno: 100%
Předmět podnikání:
• Montáž, opravy, revize a zkoušky plynových zařízení a plnění nádob plyny.
• Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence.
• Pekařství, cukrářství.
• Výroba nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků a prodej. chemických látek a chemických přípravků klasifikovaných jako vysoce toxické a toxické.
• Poskytování služeb v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
• Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
• Ostraha majetku a osob.
• Řeznictví a uzenářství.
• Hostinská činnost.2 Strategie obchodního řetězce

2.1 Historie firmy
V České republice Tesco otevřelo první prodejnu v roce 1996. Jeho historie je však mnohem delší. Počátky se píší již v roce 1919, kdy vysloužilý voják z britského královského letectva Jack Cohen začal prodávat ve stánku potraviny z přebytečných válečných zásob. O pět let později uvedl na trh první výrobek vlastní značky - čaj Tesco, jehož název vznikl z iniciál jmen společníků T. E. Stockwell a Jack Cohen.
Do střední Evropy vstoupilo Tesco v roce 1996. V České republice koupilo šest a na Slovensku sedm obchodních domů od americké společností K-Mart a v Maďarsku otevřelo první hypermarket.
V České republice se společnost rozrůstala velmi rychle:
• 1998 - Své brány otevírá první hypermarket Tesco v Praze-Zličíně.
• 1999 - První návštěvníky vítá nové Obchodní centrum Letňany, dnes jedno z největších v ČR.
• 2002 - V obchodech Tesco se objevují první výrobky pod vlastní značkou.
• 2004 - Tesco otevírá první model hypermarketu pro menší města do dvaceti tisíc obyvatel v Mělníku.
• 2005 - Provoz zahajuje vlastní distribuční centrum Tesco v Postřižíně, severně od Prahy, a první čerpací stanice Tesco v Karlových Varech.
• 2006 - Tesco dále rozšiřuje svou síť - přebírá 27 obchodů od Edeky a 11 obchodů od Carrefouru.
• 2007 - Tesco otevírá první energeticky úsporný obchod v Žatci.
• 2008 - Zákazníky vítá první Tesco Expres, v Bělehradské ulici v Praze.
• 2009 - V únoru představuje Tesco v Liberci svůj první obchodní dům pod značkou My.
2. 2 Vize a mise řetězce
Ve všech svých činnostech Tesco uplatňuje základní poslání, které spočívá v neustálé snaze poskytnout zákazníkům nejvyšší hodnoty, a získat tak jejich dlouhodobou loajalitu. Vize společnosti je založena na širokém sortimentu, vysoké kvalitě a nízkých cenách zboží, profesionální obsluze zákazníků v příjemném prostředí a na neustálém zlepšování poskytovaných služeb. Ve všech oborech své činnosti Tesco dbá na dodržování přísných norem kvality a využívání technologií šetrných k životnímu prostředí.
Řídí se dvěma hesly: Nikdo se nestará o zákazníky lépe než my a Jednejme s lidmi tak, jak chceme, aby lidé jednali s námi.
Nikdo se nestará o zákazníky lépe než my
• Porozumíme zákazníkům lépe než kdokoliv jiný.
• Buďme energičtí a tvůrčí a mějme zákazníka na prvním místě.
• Využijme našich sil a předností k poskytování hodnot našim zákazníkům.
• Starejme se o naše zaměstnance, aby se oni starali o naše zákazníky.

Jednejme s lidmi tak, jak chceme, aby lidé jednali s námi
• Všichni jsme jeden tým - Tesco tým.
• Důvěřujme si a respektujme jeden druhého.
• Snažme se vše dělat důkladně.
• Podporujme jeden druhého a více se odměňujme, než kritizujme.
• Více se ptejme, dělme o zkušenosti, aby mohly být dále využity.
• Těšme se z práce, slavme úspěchy a učme se ze zkušeností.

O tom, že takový přístup k zákazníkům, zaměstnancům a společnosti je správný, svědčí nejen neustále rostoucí počet prodejen společnosti, ale i četná prestižní ocenění, která získala.

2.3 Obchodní značky řetězce
Tesco aktivně vyvíjí a propaguje hned celou řadu svých privátních značek, tak aby byla zákazníkovi nabídnuta maximálně široká a pestrá nabídka. Na obalech Tesco výrobků je umístněné logo Tesco a zákazník si je může zakoupit pouze v prodejnách Tesco.  Společnost se snaží oslovit všechny typy zákazníků, a proto nabízí hned několik řad Tesco produktů. Nové značky obsahují výrobky napříč sortimentem - od potravin, nápojů, cukrovinek, kosmetických produktů až po zboží pro domácnost. Výrazně nižší ceny těchto výrobků šetří peníze zákazníkům, aniž by museli snižovat svůj standard.

Tesco standard - výrobky v atraktivních obalech s barevným logem Tesco nabízejí zákazníkům kvalitu srovnatelnou se značkovými výrobky za cenu až o 20% nižší. Tato řada výrobků je určena pro zákazníky, kteří vyžadují vysokou kvalitu zboží za rozumné ceny.
Tesco výhodný nákup - výrobky značky „Tesco výhodný nákup“ jsou určeny zejména pro ty zákazníky, pro něž je rozhodující cena. Výrobky tvoří nejlevnější část nabízeného sortimentu a jsou zastoupeny v mnoha oblastech potravinového i nepotravinového zboží.
Tesco značky pro módu:
Miss M - značka dětského oblečení vyráběného pro Tesco.
4 Future - značka dětského oblečení vyráběného pro Tesco.
Daniel Moore - tato značka představuje modely, které mají styl, jsou kvalitní a pohodlné. Jsou určeny pro muže ve věku mezi 25 – 40 roke.
Ellen Wesley - oblečení pro ženy, které si přejí být elegantní a vždy moderní.
James - Značka JAMES přiláká muže od 35 let. Poskytuje příjemný, praktický a elegantní styl za přijatelnou cenu.
Mirage - Značka MIRAGE je určena pro ženy ve věku od 16 do 30 let. Pro ty, které mají rády nové módní trendy a chtějí být „in“.
3 Zaměstnanci

3.1 Složení zaměstnanců řetězce
V současnosti Tesco zaměstnává v ČR téměř 14.000 zaměstnanců. Základním posláním společnosti je poskytnout zákazníkům nejvyšší hodnoty a získat tak jejich dlouhodobou věrnost. Ve stejném duchu se Tesco snaží také přistupovat ke svým zaměstnancům.
Chtějí být považováni za jednoho z nejlepších zaměstnavatelů nejen mezi obchodními řetězci. Z tohoto důvodu představili zcela nový systém odměňování, který zvýšil úroveň základní mzdy a zavedl novou a transparentní strukturu v této oblasti. Tímto krokem chtějí zajistit spokojenost stávajících zaměstnanců a stát se atraktivním zaměstnavatelem.
Společnost se dělí na tři základní části – obchodní jednotky, distribuční centra a centrální kanceláře.  S tímto dělením se setkáte v jednotlivých oblastech náboru zaměstnanců.
Obchodní jednotky - V současné době Tesco provozujeme v České republice celkem 125 obchodů a ve všech těchto obchodních jednotkách nabízí pracovní uplatnění. Zde jsou používány tři úrovně zaměstnanců:Provozní pozice, manažerské pozice a pozice v nově otevíraných obchodních jednotkách.
Distribuční centrum Tesco se nachází v Postřižíně u Kralup nad Vltavou (u dálnice D8). S velikostí 55.000 m2 se řadí mezi největší distribuční centra v České republice a nabízí pracovní příležitosti pro téměř 600 zaměstnanců.
Centrální kanceláře sídlí v Praze (Vršovice, Letňany, Národní třída), Brně a v Bratislavě. V České republice zaměstnává v centrálních kancelářích cca. 1.300 zaměstnanců.
Výběrové řízení
Výběrové řízení v naší společnosti probíhá zpravidla ve dvou kolech. Po kladném vyhodnocení životopisu proběhne první kolo výběrového řízení se specialistou lidských zdrojů. Obvykle se jedná o strukturovaný pohovor, který trvá přibližně 30 – 60 minut. Úspěšný kandidát je pozván do druhého kola výběrového řízení, kterého se účastní i manažer oddělení, do kterého se hledá nový zaměstnanec. U některých pozic pořádáme výběrové řízení formou assessment centre.

3.2 Benefity zaměstnanců
Společnost svým zaměstnancům poskytuje zaměstnanecké kurzy a školení, příležitost pro kariérní růst a speciální programy pro absolventy středních a vysokých škol.


3.3 Odbory
Rada nezávislých odborů Tesco sdružuje odborovou organizaci zaměstnanců Tesco Stores ČR a.s., jež sdružuje dalších 9 místních odborových organizací v Brně, Prostějově, Plzni, Českých Budějovicích  a v Českém Krumlově. Dále Rada sdružuje další 3 odborové organizace, jež nepatří do skupiny OSPO a jsou evidovány pod jinými odborovými svazy či samostatně,  a to v Pardubicích a Praze.

4 Provozovny obchodního řetězce

4.1 Počet provozoven
Tesco nyní v ČR provozuje – 61 hypermarketů, 45 supermarketů, 13 prodejen Tesco Expres, 6 obchodních domů, 18 čerpacích stanic a pět obchodních center. Tesco Store a.s. bude na tuzemském trhu dál expandovat a letos plánuje otevřít zhruba tři desítky nových prodejen. Tempo expanze bude rychlejší než loni, kdy Tesco v Česku zprovoznilo 21 obchodů. Nové prodejny letos Tesco otevře například v Praze, Sušici, Studénce či Chodově u Karlových Varů.   

4.2 Typy prodejen
Tesco provozuje na území celé České republiky čtyři základní druhy obchodů, čerpací stanice a obchodní centra. Zákazníci tak mohou podle svých potřeb volit mezi nákupy v následujících prodejnách:
• hypermarkety - velké obchodní jednotky, které nabízejí pod jednou střechou potravinové a nepotravinové zboží,
• supermarkety - samoobslužné prodejny s širokým výběrem čerstvých a trvanlivých potravin a základní nabídkou drogistického zboží,
• obchodní domy pod názvem Tesco a My - vícepodlažní obchodní jednotky v centru velkých měst s širokou nabídkou zejména značkového oblečení, zboží pro volný čas, elektroniky, potřeb pro domácnost nebo bytového textilu a velkou samoobsluhou,
• expres - malé prodejny pro každodenní nákup základních potravin.
Obchodní centra se nacházejí v pěti městech České republiky. V Praze můžeme navštívit Obchodní centrum Letňany a Nákupní centrum Eden, v Karlových Varech OC Fontána, v Ostravě OC Galerie, v Opavě OC Silesia a v Plzni OC Plzeň.
4.3. Prodejní doba
Supermarkety
(Turnov, Liberec) Po – Ne 7:00 – 21:00
Obchodní domy
MY Liberec Po – Ne 7:00 – 21:30
Hypermarkety
HM Hradec Králové – Brněnská - otevřeno 24 hodin denně
Dvůr Králové nad L. Po – Ne 7:00 – 22:00
Jičín Po – Ne 6:30 – 22:00
Čerpací stanice
HM Jičín Po – Ne 6:30 – 22:00

4.4 Nabízené služby

4. 4. 1 Finanční služby
1) Splátkový prodej
2) TESCO Kreditní karta: nákupy s Tesco Kreditní kartou vás budou stát méně než předtím. Za každou platbu Tesco Kreditní kartou získáváte body, které můžete následně využít jako slevu při dalších nákupech. Za každou utracenou korunu získáte: 1 bod všude, kde přijímají platební karty MasterCard nebo 2 body při platbě v obchodech Tesco. Každých nasbíraných 100 bodů má hodnotu 1 Kč

4. 4. 2 Služby v obchodech
1) Akceptace platebních karet
Ve všech hypermarketech a obchodních domech Tesco jsou přijímány platební karty. Loga akceptovaných karet jsou vždy uvedeny u vstupu do obchodu a u každé pokladny.
2) Stravenky a ostatní poukázky
Ve vybraných prodejnách TESCO můžete na nákup občerstvení použít stravenky. Jsou přijímány v supermarketech na pokladní zóně, ve velkých hypermarketech je s nimi možno platit pouze na pokladně u pultu teplého občerstvení (grill). Platba stravenkami je omezena pouze na 5 kusů na jeden nákup (max. celková hodnota 500 Kč), vrací hotovost pouze do výše 10 Kč. Omezení maximálního počtu stravenek vychází z požadavku Asociace provozovatelů stravenkových systémů. Ze stejného požadavku vychází i zákaz používání stravenek k platbě alkoholických nápojů a tabákových výrobků.
3) Poukázky TESCO
4) Pokladny bez front
Od 5.10.2009 TESCO zavedlo nový pokladní systém. Ten garantuje, že kdykoli jsou před vámi u pokladny více než dva zákazníci, otevřou novou pokladnu a to do doby, než bude otevřena celá pokladní zóna. Platí všude mimo obchodních domů.
5) Rozvoz zboží ZDARMA
Velké a těžké zboží vám bezplatně dovezou až do vzdálenosti 30 km.
6) Autobus ZDARMA
K vybraným hypermarketům TESCO jezdí autobusové linky zdarma.

5 Hospodářské výsledky řetězce

Rok                        2008                      2007                      2006
Aktiva celkem                        31 484 000 000 Kč                     31 108 134 000 Kč                           30 194 693 000 Kč
Vlastní kapitál                     13 877 000 000 Kč                      13 809 577 000 Kč                    13 191 279 000 Kč
Cizí zdroje                        17 449 000 000 Kč                              17 083 670 000 Kč                 16 755 304 000 Kč
Tržby resp. výkony                    40 002 000 000 Kč                   41 222 012 000 Kč                      34 891 009 000 Kč
Obrat resp. výnosy                       41 535 000 000 Kč                              42 935 379 000 Kč                 36 484 933 000 Kč
Náklady                                 41 397 000 000 Kč                           42 119 552 000 Kč                       36 640 771 000 Kč
Hospodářský výsledek                       138 000 000 Kč                                    815 827 000 Kč                             -155 838 000 Kč
6 Postavení a ocenění řetězce

6. 1 Umístění mezi obchodními řetězci
Tesco Stores, a. s. se v letech 2006 – 2008 umístilo na druhém místě mezi deseti nejlepšími obchodními řetězci v ČR.
Zde jsou uvedeny tržby prvních pěti obchodních řetězců v ČR v letech 2006 – 2008 v mld. Kč
Firmy                    2006                  2007                    2008
1. Schwarz ČR  (Kaufland, Lidl ČR)            45,0          50,0            54,5
2. Tesco Stores ČR                                 37,0              44,0              47,0
3. Ahold Czech Republic                          38,5                42,0             44,0 
4. Makro Cash&Carry ČR                          38,3          39,3              39,5
5. Rewe ČR - (Bila,Penny Market)                25,8              31,6            38,5

6. 2 Postavení mezi největšími českými firmami
Mezi všemi společnostmi v České republice se za účetní období 2008 Tesco Stores, a. s. umístilo na 19. Místě.

6.3 Získaná ocenění
Tesco bylo několikrát oceněno za své služby odbornou i širokou veřejností. Základem filosofie společnosti je snaha poskytnout zákazníkovi to nejlepší a stát se obchodem pro všechny. Toto úsilí bylo oceněno několika tituly. V letech 2004, 2006 a 2007 bylo Tesco v soutěži GE Money Multiservis vyhodnoceno jako Obchodník roku. Zároveň drží také titul Profesionál roku 2007 a Hypermarket roku v letech 2004, 2006, 2007 a 2008, Hypermarket/supermarket roku 2009 a TOP Retailer 2008/2009.
Ocenění dostalo Tesco i za příkladnou péči a přístup ke svým zaměstnancům, a to v soutěži Stejná šance – Zaměstnavatel roku 2008, která je určena firmám zaměstnávajícím sociálně či zdravotně znevýhodněné osoby. V roce 2005 bylo Tesco také ohodnoceno v soutěži Personální projekt.
Celosvětově významnou cenu Energy Globe Award v kategorii Země Tesco získalo v roce 2008 za výstavbu energeticky úsporného obchodu v Žatci.

7. Vztah řetězce s okolím
Firma zastává zodpovědný přístup ke společnosti, dlouhodobě se věnuje charitativní činnosti a aktivně působí v oblasti ochrany životního prostředí. V roce 2008 založila Nadační fond Tesco, jehož hlavní náplní je podpora sociálně a zdravotně znevýhodněných osob, rozvoje zdravého životního stylu a ochrany životního prostředí. Stěžejními aktivitami, jež Nadační fond Tesco zastřešuje, jsou charitativní akce Tesco Běh pro život, financování projektů vybraných na základě grantových řízení a partnerství v projektu Pomozte dětem!

7.1 Vztah k životnímu prostředí

7.1.1 Plán zodpovědného sousedství
Tesco si uvědomuje, že je vždy součástí města či nějaké určité oblasti a proto vypracoval Plán zodpovědného sousedství. Tento program zahrnuje zejména péči o životní prostředí a snahu stát se součástí komunity.
Jedná se například o:
- Podporu ekonomického rozvoje s ohledem na životní prostředí.
- Budování férových a spravedlivých vztahů s dodavateli.
- Spolupráci s místními dodavateli.
- Výstavbu nových energeticky úsporných obchodů či instalaci energeticky úsporných opatření na stávajících obchodech.
- Nahrazování klasických igelitových tašek ekologickými variantami.
- Zavedení autodopravy na alternativní pohon zejména ve velkých městech.

7. 1. 2 Snížení uhlíkové stopy
V roce 2006 se Tesco veřejně zavázalo, že do roku 2020 sníží tzv. uhlíkovou stopu o 50 %. Své plány postupně realizuje zavedením nových energeticky úsporných prodejen nebo implementaci nových technických řešení v oblasti potravinářského chlazení, klimatizace obchodních jednotek nebo řízením osvětlení velkých veřejných prostorů.


8 Seznam použitých zdrojů
[1] Rejstřík firem [online]. [cit. 15.3.2010]. Dostupné z: :<http://rejstrik-firem.kurzy.cz/rejstrik-firem/DO-45308314-tesco-stores-cr-kmart-cr/>.
[2] Tesco [online]. [cit. 15.3.2010]. Dostupné z:< http://corporate.itesco.cz/historie.html>.
[3] Tesco [online]. [cit. 15.3.2010]. Dostupné z:< http://corporate.itesco.cz/hodnoty.html>
[4] KAMworld [online]. [cit. 15.3.2010]. Dostupné z: <http://www.kamworld.com/cz/retezce/tesco-stores-cr-a-s-/>.
[5] Tesco [online]. [cit. 15.3.2010]. Dostupné z:< http://corporate.itesco.cz/obecne-informace.html>.
[6] Nezávislé odbory [online]. [cit. 15.3.2010]. Dostupné z: <http://nezavisleodborytesco.blogspot.com/2009_09_01_archive.html>.
[7] Nezávislé odbory [online]. [cit. 15.3.2010]. Dostupné z: <http://nezavisleodborytesco.forumczech.com/napsali-o-tescu-f9/tesco-letos-v-esku-oteve-30-obchod-a-vytvoi-1000-pracovnich-mist-t181.htm>.
[8] Turbo [online]. [cit. 18.3.2010]. Dostupné z: <https://turbo.cdv.tul.cz/mod/resource/view.php?id=2748>.
[9] Tesco [online]. [cit. 18.3.2010]. Dostupné z:< http://www.itesco.cz/sluzby.html>.
[10] Finanční novin [online]. [cit. 18.3.2010]. Dostupné z:
< http://ipoint.financninoviny.cz/tesco-stores-cr-a-s.68210.html>.
[11] Turbo [online]. [cit. 18.3.2010]. Dostupné z:
< https://turbo.cdv.tul.cz/mod/resource/view.php?id=2708>.
[12] Wikipedia [online]. [cit. 18.3.2010]. Dostupné z:
<http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_nejv%C4%9Bt%C5%A1%C3%ADch_%C4%8Desk%C3%BDch_firem_podle_tr%C5%BEeb>.

[13] Tesco [online]. [cit. 18.3.2010]. Dostupné z: <http://corporate.itesco.cz/oceneni.html>.
[14] Tesco [online]. [cit. 18.3.2010]. Dostupné z:<http://corporate.itesco.cz/zodpovedny-soused.html>.
TESCO (2)


1. Zápis v Obchodním rejstříku
1.1. Název řetězce a jeho právní forma
V obchodním rejstříku je jako název této obchodní firmy uveden Tesco Stores ČR a. s. a právní forma tohoto řetězce je akciová společnost.

1.2. Sídlo řetězce v České republice
Sídlo obchodního řetězce Tesco Stores v ČR, které je zapsáno v obchodním zákoníku, sídlí v Praze. Přesná adresa je Praha 10, Vršovická 1527/68b, PSČ 100 00.

1.3. Vlastník řetězce
Vlastníkem řetězce je firma Tesco Plc. UK, kdy generálním ředitelem je Philip James Clarke.

1.4. Základní kapitál řetězce
Podle obchodního rejstříku činí základní kapitál této obchodní firmy 12 906 802 000,- Kč.

1.5. Předmět činnosti ve vztahu k obchodu
Předmětem podnikání obchodní firmy Tesco Stores je:
• Montáž, opravy, revize a zkoušky plynových zařízení a plnění nádob plyny,
• Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence,
• Pekařství, cukrářství,
• Výroba nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků a prodej chemických látek a chemických přípravků klasifikovaných jako vysoce toxické a toxické,
• Poskytování služeb v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,
• Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona,
• Ostraha majetku a osob,
• Řeznictví a uzenářství,
• Hostinská činnost.
[1]

2. Strategie obchodního řetězce
2.1. Historie řetězce na území České republiky
Společnost Tesco Stores je britský maloobchodní řetězec, který vstoupil na český trh v roce 1996. Řadí se mezi přední maloobchodní prodejce na českém trhu. Tesco se zajímá nejen o potřeby a přání zákazníků, které se snaží plnit, ale také se v rámci CSR stará o životní prostředí, společnost, jejíž je součástí, i o město, ve kterém působí.
Maloobchod nabízí široký sortiment čerstvých a trvanlivých potravin, drogerie, oblečení a obuvi, sportovních a kancelářských potřeb nebo hraček. Provozuje také vlastní síť čerpacích stanic.
[č. 2]

2.2. Vize a mise řetězce
„Ruku v ruce“ – s tím jde strategie společnosti být vždy obchodem, který se přizpůsobuje konkrétnímu trhu v dané zemi, prostředí a zvykům místních zákazníků. Vize této společnosti je založená na vysoké kvalitě zboží, nízkých cenách výrobků a na neustálém zlepšování poskytovaných služeb. Zvláštní zájem má zejména na podpoře domácího zboží, které v sortimentu Tesco představuje více než 90 %. Ve všech svých činnostech Tesco uplatňuje základní poslání, které spočívá v neustálé snaze poskytnout zákazníkům nejvyšší hodnoty a získat tak jejich dlouhodobou loajalitu.
Základní poslání určuje směr obchodních aktivit Tesca a je doprovázeno hodnotami, které vystihují charakter jejich pracovního jednání. Společnost se řídí zejména dvěma hodnotami, a to „Nikdo se nestará o zákazníky lépe než my“ a „Jednejme s lidmi tak, jak chceme, aby lidé jednali s námi“.

Nikdo se nestará o zákazníky lépe než my
• Porozumíme zákazníkům lépe než kdokoliv jiný
• Buďme energičtí a tvůrčí a mějme zákazníka na prvním místě
• Využijme našich sil a předností k poskytování hodnot našim zákazníkům
• Starejme se o naše zaměstnance, aby se oni starali o naše zákazníky
Jednejme s lidmi tak, jak chceme, aby lidé jednali s námi
• Všichni jsme jeden tým – Tesco tým
• Důvěřujme si a respektujme jeden druhého
• Snažme se vše dělat důkladně
• Podporujme jeden druhého a více se odměňujme, než kritizujme
• Více se ptejme, dělme o zkušenosti, aby mohly být dále využity
• Těšme se z práce, slavme úspěchy a učme se ze zkušeností

O tom, že takový přístup k zákazníkům, zaměstnancům a společnosti je správný, svědčí nejen neustále rostoucí počet prodejen společnosti, ale i mnohá ocenění, která získala.
Základem filosofie této společnosti je naslouchat přáním jejich zákazníků. Jak už jsem zmiňovala viz výše, vize společnosti je založená na vysoké kvalitě zboží, nízkých cenách výrobků a na neustálém zlepšování poskytovaných služeb. Skladba a uspořádání sortimentu v obchodech Tesco vychází z přání jejich zákazníků a vytváří nový životní styl, který klade důraz na zdraví a podporu životního prostředí.
Tesco Stores se i přes jeho mezinárodní působení snaží maximálně přizpůsobit okolí a lokálním podmínkám regionů, ve kterých působí. Napomáhá jim k tomu český management, díky kterému mohou porozumět místním zákazníkům a pochopit jejich přání a potřeby. Více než devadesát procent zboží nabízeného v jejich obchodech pochází od českých dodavatelů, kterým pomáhá k rozvoji díky exportu jejich výrobků do zahraničí prostřednictvím obchodů Tesco. Cílem společnosti je vytvořit dlouhodobé vztahy s jejich obchodními partnery i zaměstnanci.
[č. 3]

2.3. Obchodní značky řetězce
Tesco Stores aktivně vyvíjí a propaguje celou řadu svých privátních značek. Snaží se tak nabídnout zákazníkovi širokou a pestrou nabídku svých výrobků. Tesco značky zahrnují hned několik řad produktů - počínajíc Tesco Value (nejnižší ceny v dané kategorii) přes značky respektující moderní a zdravý životní styl, vysokou kvalitu až po oděvní kolekci.
Společnost také neustále sleduje přání svých zákazníků, a proto stále přichází s novou nabídkou levného, ale značkového zboží. Zákazníci tak najdou v obchodech 32 nových značek, které představují více než 300 produktů, jež jsou k dostání jen v Tescu. Nové značky obsahují výrobky od potravin, nápojů, cukrovinek, kosmetických produktů až po zboží pro domácnost.
Mezi nejhlavnější značky, užívané obchodním řetězcem, se řadí:
a) Výrobky značky Tesco - svou kvalitou odpovídají značkovým výrobkům, ale jejich cena je minimálně o 15% nižší,
b) Tesco Value - je určena pro ty zákazníky, kteří dávají přednost nízké ceně,
c) Tesco Organic – jedná se biopotraviny, hlavně bio ovoce a zelenina,
d) Tesco Móda – jedná se o nejrůznější módní značky, které se v maloobchodních jednotkách nalézají,
e) Tesco Healthy Living – výrobky pod touto značkou obsahují méně tuků, soli a cukru než srovnatelné výrobky, a tak příznivě přispívají k udržování zákazníkovo zdravého životního stylu.
[č. 4]

2.4. ISO
Firma TESCO získala certifikát pro řízení jakosti výroby podle ISO 9001, která zaručuje stálost kvality výrobku. Mezi svými konkurenty je tedy prvním českým výrobcem výpočetní techniky s nejvyšším certifikátem ISO.
[č. 5]

2.5. Značky kvality
V roce 2002 přijala vláda ČR program Česká kvalita. Cílem tohoto programu je vytvořit jednotný systém, který umožní zviditelnit důvěryhodné a nezávislé značky kvality, které jsou založené na objektivním ověřování kvality výrobků nebo služeb třetí osobou a vyloučit značky bez vypovídací schopnosti. Značky, které byly přijaty do tohoto programu, mají právo používat spolu se svým logem i logo značky Česká kvalita. Obchodní firma Tesco Stores se řadí mezi jedny z těch značek, které byly přijaty do tohoto programu a splňují tak určitá kritéria.
[č. 6]

3. Zaměstnanci řetězce
3.1. Složení zaměstnanců řetězce
S více než 13 000 zaměstnanci patří Tesco Stores k největším zaměstnavatelům v České republice.
[č. 7]

Pracovní sílu tvoří převážně zaměstnanci české národnosti, kdy převažují ženy nad muži. Ženy mohou zastávat post pokladní, pracovnice za pultem čili s masem a uzeninou, kdy jim k této práci stačí jen základní vzdělání, nebo výuční list. Na post vedoucí pracovnice provozovny by měly mít minimálně maturitu. Podobně je to i u mužů, kteří nejčastěji zastávají post skladníků, kdy jim k této práci stačí jen základní vzdělání, anebo se jedná o různé pozice managerů a vedoucích provozoven, kdy musejí dosáhnout minimálního vzdělání s maturitou. Mnohdy je možné se setkat i s muži, kteří pracují za kasou. Co se týče vyšších postů, jako např. finanční analytik, je už vyžadováno vysokoškolské vzdělání.

3.2. Benefity zaměstnanců
Obchodní firma poskytuje zaměstnanecké kurzy a školení, příležitosti pro kariérní růst a otevírá programy pro absolventy středních a vysokých škol. Dále společnost nabízí svým zaměstnancům nadstandardní sociální výhody, jako např. zajištění dotovaného stravování a příspěvek na stravování zaměstnanců, rekondiční volno (až 5 dní placeného volna navíc ročně), příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění, věrnostní odměny až do výše 4800 Kč ročně, několikrát ročně nákupy se slevou, příspěvky na dětskou rekreaci, pracovní oblečení aj.
[č. 8]

3.3. Odbory v obchodním řetězci
Mezi odbory Tesco Stores se řadí nezávislé odbory Tesco, odborové organizace zaměstnanců Tesco Stores ČR a.s. (tj. místní organizace: HM Tesco Brno - Heršpice, OD Tesco Brno, HM Tesco Brno - Královo Pole, HM Tesco Brno - Bohunice, HM Tesco České Budějovice, SM Tesco České Budějovice, HM Tesco Plzeň - Borská Pole, HM Tesco Prostějov, HM Tesco Český Krumlov), odborové organizace zaměstnanců HM Tesco Praha, odborové organizace NOS PPP Tesco Stores ČR a.s. (OD Pardubice) a odborového sdružení ČMS Tesco Stores a.s.
[č. 9]
V současné době se odboráři v Tesco Stores snaží o 4% nárůst mezd, o plný pracovní úvazek zaměstnanců, ale také o omezení využívání krátkodobého agenturního zaměstnávání bez souhlasu odborů. Mimo jiné už odboráři ve společnosti Tesco Stores podpořili výzvu jiných svazů, aby se obchodní řetězce nepředháněly v prodlužování otevírací doby na Štědrý den, ale i vyhlásili stávkovou pohotovost, když se jim zdálo, že firma počítá do budoucna s příliš nízkým počtem pracovníků v prodejnách.
[č. 10]

4. Provozovny obchodního řetězce
4.1. Počet provozoven
V současné době udává obchodní firma Tesco Stores 125 prodejen v provozu, a to 61 hypermarketů, 45 supermarketů, 13 prodejen Tesco Expres a 6 obchodních domů. Dále mají zákazníci k dispozici 18 čerpacích stanic a šest obchodních center.
[č. 11]

4.2. Typ provozoven
Tesco Stores provozuje na území celé České republiky čtyři základní druhy obchodů, čerpací stanice a obchodní centra. Zákazníci tak mohou podle svých potřeb volit mezi nákupy v následujících prodejnách:
• Hypermarkety - velké obchodní jednotky, které nabízejí pod jednou střechou potravinové a nepotravinové zboží,
• Supermarkety - samoobslužné prodejny s širokým výběrem čerstvých a trvanlivých potravin a základní nabídkou drogistického zboží,
• Obchodní domy pod názvem Tesco a My - vícepodlažní obchodní jednotky v centru velkých měst s širokou nabídkou zejména značkového oblečení, zboží pro volný čas, elektroniky, potřeb pro domácnost nebo bytového textilu a velkou samoobsluhou,
• Expres - malé prodejny pro každodenní nákup základních potravin.
[č. 12]

4.3. Prodejní doba
Prodejní doba v prodejnách Tesco Stores se liší podle toho, o jaký druh prodejny se jedná.
a) Supermarkety – od pondělí do neděle od 7 – 21 hod.,
b) Hypermarkety – od pondělí do neděle od 7 – 22 hod., některé hypermarkety prodávají nonstop,
c) Obchodní dům – pondělí až sobota od 7 – 20 hod. a neděle od 9 – 18 hod.
d) Tesco Expres – pondělí až neděle od 6 – 22 hod.
[č. 13]

4.4. Nabízené služby
4.4.1. Finanční služby
Tesco Stores připravilo pro své zákazníky dvě možné varianty, jak nakupovat i v případě, když u sebe zákazník nemá dostatek finančních prostředků na zaplacení nákupu. Jedná se o:
a) splátkový prodej – zahrnuje jednorázové financování zboží od 3 000 do 75 000 Kč, přímá platba od 0 Kč, zákazník si sám zvolí počet splátek a jejich výši, nemusí dokládat potvrzení o příjmu, bez potřeby ručitele, možnost pojištění splátek, v nabídce akční produkty,
b) Tesco Kreditní kartu - za každou platbu Tesco Kreditní kartou získává zákazník body, které může následně využít jako slevu při dalších nákupech.

4.4.2. Služby v obchodech
Obchodní řetězec Tesco Stores také nabízí mnoho služeb ve svých obchodech, mezi které se řadí akceptace platebních karet, stravenky a ostatní poukázky, poukázky Tesco, letáky do zákaznických schránek, samoobslužné pokladny, pokladny bez front, rozvoz zboží zdarma, autobus zdarma, reklamační řád, ale také centrum služeb zákazníkům.

4.4.3. Služby na internetu
Služby této společnosti na internetu zahrnují informace o Tescu, které si zákazník vybere sám, podle své lokality, kde se daný řetězec nachází, ale také informace o registraci a uživatelských profilech jednotlivých zákazníků.
[č. 14]

5. Hospodářské výsledky řetězce
5.1. Maloobchodní obrat řetězce
Roční obrat maloobchodního řetězce Tesco Stores činí 38,88 mld. Kč (bez DPH).
[č. 15]

6. Postavení a ocenění řetězce
6.1. Postavení řetězce v TOP 10, TOP 100
V roce 2008 se v TOP 10 obchodní firma Tesco Stores ČR umístila na prvním místě, a to s tržbou ve výši Kč 47 mld., což bylo o Kč 5 mld. více, než v roce předešlém. Co se týče TOP 100, společnost Tesco Stores se v roce 2007 umístila na 15. místě s tržbami v hodnotě Kč 38 879 000.
[č. 16]

6.2. Získaná ocenění
Tesco Stores bylo několikrát oceněno za své služby odbornou i širokou veřejností. Díky filosofii zmíněné viz výše byla společnost oceněna několika tituly. V letech 2004, 2006 a 2007 bylo Tesco v soutěži GE Money Multiservis vyhodnoceno jako Obchodník roku. Zároveň drží také titul Profesionál roku 2007 a Hypermarket roku v letech 2004, 2006, 2007 a 2008, Hypermarket/supermarket roku 2009 a TOP Retailer 2008/2009.
Ocenění dostalo Tesco Stores i za příkladnou péči a přístup ke svým zaměstnancům, a to v soutěži Stejná šance – Zaměstnavatel roku 2008, která je určena firmám zaměstnávajícím sociálně či zdravotně znevýhodněné osoby.
Jelikož společnost svým zaměstnancům poskytuje zaměstnanecké kurzy a školení, příležitost pro kariérní růst a speciální programy pro absolventy středních a vysokých škol, v roce 2005 byla za to také ohodnocena v soutěži Personální projekt.
Celosvětově významnou cenu Energy Globe Award v kategorii Země Tesco získalo v roce 2008 za výstavbu energeticky úsporného obchodu v Žatci.
[č. 17]

7. Vztah řetězce s okolím
Tesco Stores chce být nejen oblíbeným obchodem mezi svými zákazníky, kdy chce plnit jejich přání a prosby, ale také se snaží podporovat lokální dodavatele, zajímá se o dění v jeho okolí a snaží se mu přizpůsobit své prodejny. 


7.1. Vztah s okolím řetězce, s dodavateli a s územní samosprávou
Společnost Tesco Stores se snaží chovat jako dobrý a zodpovědný soused v místě, kde působí, ve společnosti, jejíž je součástí. Obchodní řetězec proto vypracoval Plán zodpovědného sousedství, který zahrnuje zejména péči o životní prostředí a snahu stát se součástí komunity. Jedná se např. o podporu ekonomického rozvoje s ohledem na životní prostředí, budování férových a spravedlivých vztahů s dodavateli, spolupráci s místními dodavateli, výstavbu nových energeticky úsporných obchodů či instalaci energeticky úsporných opatření na stávajících obchodech, nahrazování klasických igelitových tašek ekologickými variantami nebo zavedení autodopravy na alternativní pohon zejména ve velkých městech. Také se společnost zavázala tím, že do roku 2020 sníží tzv. uhlíkovou stopu o 50 %.
[č. 18]

7.2. Vztah s obyvatelstvem
Založením Nadačního fondu Tesco v roce 2008 společnost Tesco Stores potvrdila svůj závazek vůči veřejnosti a zúročila tak dlouholeté zkušenosti v oblasti filantropie. Ve své činnosti se bude zaměřovat především na oblast sociální a zdravotní péče, volný čas, výchovu a vzdělání mládeže, zdraví a zdravý životní styl a ochranu životního prostředí.
Stěžejními aktivitami, jež Nadační fond Tesco zastřešuje, jsou charitativní akce Tesco Běh pro život, financování projektů vybraných na základě grantových řízení a partnerství v projektu Pomozte dětem!
[č. 19]

7.3. Vztah s neziskovými organizacemi
Kromě stálých charitativních projektů společnost Tesco Stores průběžně spolupracuje s mnoha nestátními neziskovými organizacemi, které různě podporuje.
Tesco Stores např. umožňuje uskutečnění finančních sbírek, ať už umístěním pokladniček v obchodech nebo poskytnutím prostoru pro dobrovolníky, kteří prodávají drobné předměty. V rámci možností poskytuje obchodní firma také finanční dary na základě žádostí, které denně přicházejí. Tato pomoc se vztahuje téměř výhradně na podporu organizací pracujících v sociální oblasti, a to zejména podporující znevýhodněné děti i dospělí. 
V roce 2008 věnovalo Tesco Stores společně s partnery celkem 14,6 mil. korun na charitativní účely.
[č. 20]

8. Zajímavosti uveřejněné o řetězci
V roce 2008 vydalo Tesco Stores propagační brožuru s názvem „Chceme být Váš dobrý soused“. Brožura byla vytisknuta na recyklovaném papíru, neboť se společnost snaží podporovat zodpovědné využití lesů. Ve srovnání s tímto faktem však nechá tato firma pokácet mnoho stromů z důvodu vzniku nových prodejen.
Společnost také zavedla tzv. ekologickou tašku z juty. Tvrdí, že jejím užíváním, namísto klasických igelitových tašek, zákazník ušetří 8 kg CO2 za rok. Tento fakt ovšem nesouvisí s funkcí či likvidací tašky, nýbrž jen s její výrobou . Oproti tomu, zákazníci za tuto novou ekologickou tašku musí zaplatit, kdežto klasická igelitová taška byla zcela zdarma. Mnozí kritici si tak myslí, že by bylo z hlediska ekologie výhodnější užívat papírové tašky, ale ty by vyšly společnost dráž.
[č. 21]
Seznam použité literatury

[č. 1]: Tesco Stores ČR a.s, obchodní rejstřík.  [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://rejstrik-firem.kurzy.cz/rejstrik-firem/DO-45308314-tesco-stores-crkmart-cr/
[č. 2]: Profil společnosti [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://tesco2008.0g.cz/articles/detail/993
[č. 3]: Základní poslání a hodnoty [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://corporate.itesco.cz/hodnoty.html
[č. 4]: Tesco značka [online]. [cit. 2010-3-27] Dostupný z WWW: http://tesco2008.0g.cz/mark
[č. 5]: TESCO sází na kvalitu [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://www.tesco-sk.cz/iso9001.html
[č. 6]: Značky zahrnuté do programu Česká kvalita [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/oznacovani-zbozi/znacky-zahrnute-do-programu-ceska/1001141/17492/
[č. 7]: Obecné informace [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://corporate.itesco.cz/obecne-informace.html
[č. 8]: Pro Tesco je péče o zaměstnance prioritou [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://tesco2008.0g.cz/articles/detail?id=534
[č. 9]: Nezávislé odbory TESCO [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://nezavisleodborytesco.blogspot.com/2010/01/problemem-nezavislych-odboru-jsou.html
[č. 10]: Odboráři v Tescu chtějí čtyři procenta k platu navíc [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=663971
[č. 11]: Obecné informace [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://corporate.itesco.cz/obecne-informace.html
[č. 12]: Základem úspěchu je naslouchat zákazníkům [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://corporate.itesco.cz/profil.html
[č. 13]: Otevírací doba a umístění prodejen Tesco [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://www.tesco-letak.cz/oteviraci-doba-prodejen-tesco.php
[č. 14]: Služby [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://www.itesco.cz/sluzby.html
[č. 15]: Databáze firem [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://aktualne.centrum.cz/b2b/db-firem.phtml?dbp_id=46
[č. 16]: Tržby řetězců loni rostly. Opět se dařilo Tesku a Aholdu a Tržby 100 nejvýznamnějších firem v Česku [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://ekonomika.idnes.cz/trzby-retezcu-loni-rostly-opet-se-darilo-tesku-a-aholdu-pjq-/ekoakcie.asp?c=A090526_111129_ekoakcie_pin a z http://businessworld.cz/aktuality/trzby-100-nejvyznamnejsich-firem-v-cesku-1916
[č. 17]: Výzvy pro budoucnost [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://corporate.itesco.cz/oceneni.html
[č. 18]: Plán zodpovědného sousedství [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://corporate.itesco.cz/zodpovedny-soused.html
[č. 19]: Pomáhat má vždy cenu [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://corporate.itesco.cz/nadacni-fond-tesco.html
[č. 20]: Tesco pro neziskové organizace [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://www.itesco.cz/zodpovedny-soused/tesco-pro-neziskovky.php
[č. 21]: FANCLUB obchodních domů TESCO [online]. [cit. 2010-3-27]. Dostupný z WWW: http://www.trideniodpadu.cz/trideniodpadu.cz/Fankluby/Entries/2008/8/7_FAN_CLUB_obchodnich_domu_TESCO.html

Seznam použitých zkratek

ČR – Česká republika
SR – Slovenská republika
CSR – Corporate social responsibility
Viz – lze vidět
Mld. – miliard
HM – hypermarket
SM – supermarket
OD – obchodní dům
Hod. – hodin
Tzv. – takzvanou
Kg – kilogram

TESCO STORES ČR, A.S. (3)

Zápis v obchodním rejstříku
Obchodní firma: Tesco Stores ČR a.s.
Právní forma:  Akciová společnost
Sídlo: Praha 10, Vršovická 1527/68b, PSČ 100 00
Datum zápisu:  23.března 1992
Základní kapitál: 12 906 802 000,- Kč
Identifikační číslo:  453 08 314
Statutární orgán -  představenstvo
Předmět podnikání: Zapsáno: 14.října 2009
- činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence
- pekařství, cukrářství
- poskytování služeb v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
- výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
- ostraha majetku a osob
- řeznictví a uzenářství
- hostinská činnost
- montáž, opravy, revize a zkoušky plynových zařízení a plnění nádob plyny
- výroba nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků a prodej
  chemických látek a chemických přípravků klasifikovaných jako vysoce toxické a toxické

Historie řetězce
Jack Cohen, vysloužilý voják z britského královského letectva, začal v roce 1919 prodávat ve stánku potraviny z přebytečných válečných zásob. O pět let později uvedl na trh první výrobek vlastní značky čaj Tesco, jehož název vznikl z iniciál jmen společníků T. E. Stockwell a Jack Cohen.
V roce 1996 Tesco vstoupilo do střední Evropy. V České republice kupuje šest a na Slovensku sedm obchodních domů od americké společností K-Mart a v Maďarsku otevírá první hypermarket.

1998 - své brány otevírá první hypermarket Tesco v Praze-Zličíně
1999 - první návštěvníky vítá nové Obchodní centrum Letňany, dnes jedno z největších v ČR
2002 - v obchodech Tesco se objevují první výrobky pod vlastní značkou
2004 - Tesco otevírá první model hypermarketu pro menší města do dvaceti tisíc obyvatel – v Mělníku
2005 - obyvatelé Mikulova a okolí mohou navštívit první supermarket Tesco v Česku
2005 - provoz zahajuje vlastní distribuční centrum Tesco v Postřižíně, severně od Prahy, a první čerpací stanice Tesco v Karlových Varech
2006 - Tesco dále rozšiřuje svou síť - přebírá 27 obchodů od Edeky a 11 obchodů od Carrefouru
2007 - Tesco otevírá první energeticky úsporný obchod v Žatci
2008 - zákazníky vítá první Tesco Expres, v Bělehradské ulici v Praze
2009 - v únoru představuje Tesco v Liberci svůj první obchodní dům pod značkou My

Vize a mise řetězce
Tesco je největším maloobchodníkem v Británii a třetím největším na světě. Firma provozuje více než 4300 obchodů ve 14 zemích světa. Zaměstnává asi 470 000 lidí. V České republice má Tesco 6 obchodních domů a 125 dalších prodejen. V roce 2008 na žebříčku největších tuzemských obchodníků, který sestavila společnost Incoma Research a časopis Moderní obchod, připadla Tescu s odhadovanými tržbami 47 miliard korun druhá pozice.

Základem úspěchu Tesco je naslouchat přáním svých zákazníků. Vize společnosti je založena na širokém sortimentu, vysoké kvalitě a nízkých cenách zboží, profesionální obsluze zákazníků v příjemném prostředí a na neustálém zlepšování poskytovaných služeb. Ve všech oborech své činnosti Tesco dbá na dodržování přísných norem kvality a využívání technologií šetrných k životnímu prostředí.

Základní hodnoty společnosti:
- porozumět zákazníkům lépe než kdokoli jiný
- být energický a tvůrčí a mít zákazníka na prvním místě
- využívat  všechny síly a přednosti k  poskytování hodnot zákazníkům
- starat se o své zaměstnance, aby se oni mohli starat o zákazníky

Cíle společnosti:
- rozvoj společnosti a růst prosperity
- být společností, které si zákazníci váží
- mít loajální a oddané zaměstnance
- být světově úspěšnou maloobchodní společnosti
- být úspěšní jak v prodeji potravin, tak v oblasti nepotravinářského zboží

Obchodní značky řetězce
Tesco aktivně vyvíjí a propaguje hned celou řadu svých privátních značek, tak aby byla zákazníkovi nabídnuta maximálně široká a pestrá nabídka. Na obalech Tesco výrobků je umístněné logo Tesco a můžete si je zakoupit pouze v prodejnách Tesco. Protože oslovují všechny typy zákazníků, nabízí hned několik řad Tesco produktů.

Tesco značky pro potraviny a spotřební zboží:
Tesco standard
Výrobky v atraktivních obalech s barevným logem Tesco nabízejí zákazníkům kvalitu srovnatelnou se značkovými výrobky za cenu až o 20% nižší. Tato řada výrobků je určena pro zákazníky, kteří vyžadují vysokou kvalitu zboží za rozumné ceny.

Tesco výhodný nákup
Výrobky značky „Tesco výhodný nákup“ jsou určeny zejména pro ty zákazníky, pro něž je rozhodující cena. Výrobky tvoří nejlevnější část nabízeného sortimentu a jsou zastoupeny v mnoha oblastech potravinového i nepotravinového zboží.

TESCO Healthy Living
Řada Tesco Healthy Living nabízí širokou škálu výrobků pro podporu zdravého životního stylu.
V nabídce najdete různé druhy ovocných salátů a rostlinných klíčků, ovocné nápoje, výrobky ze sóji či chutné pečivo.
Výrobky Healthy Living neobsahují ztužené tuky, syntetická barviva, syntetická aromata a sladidla. Všechny tyto výrobky splňují předepsaná přísná kritéria pro obsah tuků, cukrů, nasycených mastných kyselin a soli.

TESCO Light Choices
Tesco Light Choices zahrnuje řadu výrobků se sníženým obsahem výživových hodnot. Například na Tesco Light Choices buchtičkách s tvarohovou náplní si pochutnáte,i když mají nízký obsah tuku.
Výrobky Light Choices neobsahují ztužené tuky, syntetická barviva a syntetická aromata. Všechny tyto výrobky splňují předepsaná přísná kritéria pro energetickou hodnotu, obsah cukru, nasycených mastných kyselin a soli, a vždy obsahují méně než 3 % tuků nebo poloviční množství tuků než srovnatelné výrobky.

Biopotraviny
Z výsledků srovnávacích výzkumů kvality biopotravin a konvenčních potravin vyplývá, že biopotraviny mají více vitaminů a minerálů, a to v souvislosti s vyšším obsahem sušiny. Biozelenina má podle 41 studií vyšší obsah vlákniny, minerálních látek a vitaminů. Například vitaminu C má o 27% více, hořčíku o 29% více, železa o 21% více. (Nutritional Quality of Organic Versus Conventional Fruits, Vegetables, and Grains.

Tesco značky pro módu:
Cherokee, F&F
značka přebírá prvky z kolekcí od luxusních značek a přizpůsobuje  je běžnému zákazníkovi, používá levnější materiály, zejména ale lehkou bavlnu, která je na těle  v teplých dnech velice příjemná

Cherokee Bio
oděvy vyráběné z biobavlny

Miss M, 4 Future
značka dětského oblečení vyráběného pro Tesco

Daniel Moore
tato značka představuje modely, které mají styl, jsou kvalitní a pohodlné, jsou určeny pro muže ve věku mezi 25 – 40 rokem

Ellen Wesley
oblečení pro ženy, které si přejí být elegantní a vždy moderní

James
značka JAMES přiláká muže od 35 let. Poskytuje příjemný, praktický a elegantní styl za přijatelnou cenu

Mirage
značka MIRAGE je určena pro ženy ve věku od 16 do 30 let. Pro ty, které mají rády nové módní trendy a chtějí být „in“.

Zaměstnanci
Největším bohatstvím společnosti jsou její zaměstnanci, kteří dělají vše pro spokojený nákup zákazníků. Tesco proto vynakládá velké úsilí na osobní rozvoj a zvýšení kvalifikace svých zaměstnanců.

Hierarchické uspořádaní zaměstnanců ve společnosti:
- ředitel
- manažer
- vedoucí
- nákupčí
- provozní zaměstnanec
Zaměstnanecké výhody:
věrnostní program
rekondiční volno
odměny při dosažení životního jubilea
odměny při dosažení pracovního jubilea
penzijní připojištění
příspěvek na dětský rekreační pobyt
poskytování nápojů na pracovišti
příspěvek na stravování
family shopping days
slevy na oděvy

Provoz hypermarketů  je rozdělen na několik oddělení:
- ambient – trvanlivé potraviny
- fresh food – čerstvé potraviny
- noonfood  – nepotravinářské zboží
      a) hartline – elektronika, sport, hračky, papír
      b) softline – textil, doplňky, obuv
- FMC – oddělení pro kontolu a aktualizaci cen
- CS ( centrum služeb zákazníkum) – informace, reklamace, pokladny
- LPS ( ) – vnitřní bezpečnostní služba

Každé oddělení má svého manažera, několik vedoucích, nákupčích a řadů provozních zaměstnanců.

Odbory v obchodním řetězci
Rada nezávislých odborů Tesco sdružuje odborovou organizaci zaměstnanců Tesco Stores ČR a.s., jež sdružuje dalších 9 místních odborových organizací v Brně, Prostějově, Plzni, Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Dále Rada sdružuje další 3 odborové organizace, jež nepatří do skupiny OSPO a jsou evidovány pod jinými odborovými svazy či samostatně, a to v Pardubicích a Praze.

Provozovny:
Tesco provozuje na území celé České republiky čtyři základní druhy obchodů, čerpací stanice a obchodní centra. Zákazníci tak mohou podle svých potřeb volit mezi nákupy v následujících prodejnách:

hypermarkety - velké obchodní jednotky, které nabízejí pod jednou střechou potravinové a nepotravinové zboží,

supermarkety - samoobslužné prodejny s širokým výběrem čerstvých a trvanlivých potravin a základní nabídkou drogistického zboží,

obchodní domy - pod názvem Tesco a My, vícepodlažní obchodní jednotky v centru velkých měst s širokou nabídkou zejména značkového oblečení, zboží pro volný čas, elektroniky, potřeb pro domácnost nebo bytového textilu a velkou samoobsluhou,

expres - malé prodejny pro každodenní nákup základních potravin.

6 obchodních domů
Praha, Brno, Liberec, Hradec Králové, Pardubice  a  Plzeň

Hypermarkety
Brno-Heršpice, Brno-Vídeňská, Brno-Královo Pole, Brno-Futurum, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Hradec Králové-Futurum, Cheb, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kolín, Most, Olomouc, Opava, Ostrava-Futurum, Ostrava-Třebovice, Ostrava-Hrabová, Plzeň-Borská pole, Plzeň-Doubravka, Praha-Eden, Praha-Letňany, Praha-Nový Smíchov, Praha-Skalka, Praha-Zličín, Prostějov, Tábor, Uherské Hradiště, Zlín-Malenovice, ...

Malé hypermarkety
Aš, Česká Třebová, Český Krumlov, Jičín, Kralupy nad Vltavou, Kroměříž, Mělník, Praha-Novodvorská, Přerov, Říčany, Uherský Brod, Ústí nad Orlicí, ...

Supermarkety
Benešov nad Ploučnicí, Bílina, Děčín-Bynov, Děčín-Boletice, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Jirkov, Jičín, Karlovy Vary, Kraslice, Liberec, Mikulov, Milevsko, Mimoň, Mělník, Neratovice, Nový Bor, Plzeň, Přerov, Rokytnice nad Jizerou, Roudnice nad Labem, Roztoky u Prahy, Semily, Šluknov, Štětí, Teplice, Turnov, Ústí nad Labem, Zruč nad Sázavou, Žatec, Praha - Luka, Praha - Brandlova, ...

Prodejny Expres
Praha - Bělehradská, Černošice, Praha - Hradčanská, Praha - Mendelova, Rosice, Špalíček, Plzeň-Doubravka ...

Společnost chce letos otevřít zhruba tři desítky nových supermarketů, hypermarketů. Tempo expanze bude rychlejší než loni, kdy Tesco v Česku zprovoznilo 21 obchodů.
Nové prodejny Tesco otevře například v Praze, Sušici, Studénce či Chodově u Karlových Varů, zároveň mají v plánu pokračovat v modernizaci obchodů.
Obchodní řetězec plánuje uvedení nového formátu velkokapacitních prodejen. Jedná se o takzvané Tesco Extra, které znají zákazníci obchodu například v Anglii. První prodejna tohoto typu ve střední Evropě má být otevřena už na konci března v Bratislavě. Další by měly následovat do konce roku nebo na začátku příštího roku také v Česku. Vše záleží na tom, jak dopadne pilotní projekt v bratislavské Petržalce.
Jak potvrdil zdroj blízký vedení firmy, jde o významnou investici, která má logicky navazovat na rekonstrukci pražského obchodního domu, který nyní nese pojmenování My. Britský řetězec přitom nechce stavět nové prodejny, ale má v plánu přestavět některé ze stávajících obchodů.

Prodejní doba
Prodejní doba se u jednotlivých typů prodejen líší, některé prodejny mají otevřeno nonstop.

Nabízené služby
Finanční služby
- splátkový prodej- v současné době zabezpečuje firma Home Credit
- hotovostní půjčka
- TESCO kreditní karta

Služby v obchodech
- akceptace platebních karet
- stravenky a ostatní poukázky
- poukázky TESCO
- letáky do vaší schránky
- samoobslužné pokladny
- pokladny bez front
- rozvoz zboží zdarma
- autobus zdarma

Služby na internetu
- co je moje Tesco
- registrace a uživatelský profil

Dále společnost  letos představí nabídku telekomunikačních služeb pod značkou Tesco Mobile.
Prozatím není jasné, na jaké bázi Tesco nové služby představí. V úvahu připadá varianta virtuálního operátora. K možnosti vpustit konkurenci do své sítě se ale tuzemské telekomunikační společnosti doposud staví negativně. Uvažuje se také, že Tesco může uzavřít dohodu podobnou té, kterou dojednalo Makro s mobilním operátorem Telefónikou O2, služby by potom nabízela přímo Telefónica pod hlavičkou Tesca.


Obrat řetězce za rok  2005 – 2009 (v mld Kč)
                                    2005                  2006                  2007                2008                2009
Pořadí v zemi              5                          3                          1                          1                        1
Obrat v zemi            22,5                      36,0                    42,0                      47,0                    46,5
Počet prodejen          35                        84                        97                      113                      133       

Top 10 největších maloobchodních řetězců v ČR
Až do roku 2008 si obchodní řetězce v Česku mohly mnout ruce - jejich obraty každoročně rostly. Rok 2009 však kvůli všudypřítomné finanční krizi přinesl obrat. Češi začali šetřit, obchodníci ve snaze prodat zlevňovali o sto šest, a to se projevilo i na jejich tržbách. Deset největších řetězců tak meziročně vykázalo tržby o tři miliardy korun menší než v roce 2008, celkem 309,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů analytické společnosti Incoma Gfk a časopisu Moderní obchod.
http://www.incoma.cz/cz/ols/reader.aspx?msg=1082&lng=CZ&ctr=203

Získaná ocenění
Tesco bylo několikrát oceněno za své služby odbornou i širokou veřejností. Základem filosofie společnosti je snaha poskytnout zákazníkovi to nejlepší a stát se obchodem pro všechny. Toto úsilí bylo oceněno několika tituly. V letech 2004, 2006 a 2007 bylo Tesco v soutěži GE Money Multiservis vyhodnoceno jako Obchodník roku. Zároveň drží také titul Profesionál roku 2007 a Hypermarket roku v letech 2004, 2006, 2007 a 2008, Hypermarket/supermarket roku 2009 a TOP Retailer 2008/2009.

Ocenění dostalo Tesco i za příkladnou péči a přístup ke svým zaměstnancům, a to v soutěži Stejná šance – Zaměstnavatel roku 2008, která je určena firmám zaměstnávajícím sociálně či zdravotně znevýhodněné osoby.

Společnost svým zaměstnancům poskytuje zaměstnanecké kurzy a školení, příležitost pro kariérní růst a speciální programy pro absolventy středních a vysokých škol. V roce 2005 bylo Tesco také ohodnoceno v soutěži Personální projekt.
Celosvětově významnou cenu Energy Globe Award v kategorii Země Tesco získalo v roce 2008 za výstavbu energeticky úsporného obchodu v Žatci.

Vztah řetězce s okolím
Tesco se celosvětově zavázalo k tomu, že ve svých provozovnách do roku 2020 sníží emise CO2 o 50%. Mimo snižování emisí o padesát procent bude Tesco podporovat tuto věc i v rámci dalších projektů.  V současnosti realizují projekt „ šetříme energií“. Ve všech obchodech se snižuje spotřeba energie (lepší větrání, úsporné osvětlení, hospodárnější technologie) a snižuje se také spotřeba vody (senzorické kohoutky, úspornější zařízení). Obchody recyklují v poměru 60:40 tun odpadů ročně.
Společnost chce více využívat obnovitelné zdroje energie (vítr, dešťová voda, solární energie) a vylepšit logistiku a ušetřit na dopravě (lepší plánování a využití nákladných aut, zkoumání alternativních řešení).

Vztah s dodavateli
Společnost Tesco má podle serveru Aktuálně.cz v Česku problémy se smlouvami, které letos uzavírá se svými dodavateli. Existuje totiž podezření, že v nich má některé body, které nejsou v souladu se zákonem. Smlouvy už prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), dodavatelé si je navíc nechávají prověřit advokátní kanceláří.
Pro neshody ukončila společnost také v loni spolupráci s firmou Iva- Roztoky, s.r.o (dodavatel nábytku) a letos v březnu s firmou Olpran, spol. s.r.o (dodavatel kol).

Vztah s neziskovými organizacemi
Společnost Tesco Stores ČR se v rámci společenské odpovědnosti nejvíce věnujeme neziskovému sektoru. Každý obchod Tesco působící v České republice má svého neziskového partnera, kterého dlouhodobě podporuje. Tímto partnerem je zařízení věnující se systematické péči o děti. Mezi partnery společnosti patří dětské domovy, kojenecké ústavy, ústavy sociální péče, speciální školy a denní i týdenní stacionáře. Obchody Tesco své partnery celoročně podporují materiálně i finančně. Každoročním vyvrcholením vzájemné spolupráce je vánoční charitativní sbírka Pomáhejte s námi, pomáháme dětem. Výtěžek ze sbírky je rozdělen partnerským neziskovým organizacím.

Nadační fond Tesco
Založení Nadačního fondu Tesco je vyústěním dlouholeté systematické podpory neziskového sektoru v ČR. Vznikem tohoto fondu chce Tesco potvrdit svůj závazek vůči společnosti a zúročit bohaté skušenosti v oblasti filantropie.
Nadační fond Tesco vznikl za účelem podpory:
- výchovy a vzdělání
- akcií na využití volného času a rozvíjení talentu dětí a mládeže
- výběru a  přípravy projektů zaměřených na ochranu životního prostředí
- sociálních projektů
- organizací pečujících o zdravotně či sociálně znevýhodněné osoby
- rodin a jednotlivců v tíživé životní situaci a rodičů pečujících o postižené děti v ČR
- zdraví a zdravého životního stylu
- vědy a vzdělání
- pomoci při živelných katastrofách

Tesco Běh pro život
Tesco Běh pro život je již tradiční série nesoutěžních charitativních běhů organizovaná Nadačním fondem Tesco. Letos slaví třetí narozeniny a má před sebou zatím největší cíl – vybrat 3 miliony na pomoc onkologicky nemocným dětem. I letos se můžete zúčastnit běhů v pěti městech České republiky ve prospěch Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, tentokrát pro projekt výzkumu léčby dětských nádorů.
Tesco běh pro život je akce pro účastníky každého věku a  fyzické kondice.  Nemusíte být sportovci ani nemusíte běžet. Čtyřkilometrovou trasu můžete projít krok za krokem příjemnou procházkou, s kočárkem, se psem, s celou rodinou nebo přáteli.
Veškeré příspěvky vybrané v rámci projektu obdrží  NFDO Krtek.

Zajímavosti uveřejněné o řetězci
Tesco na základě kontroly SZPI  dne 11. 9. 2009 stáhlo z prodeje ve všech svých obchodních jednotkách v ČR výrobek TVN Anglická slanina krájená 100 g, vakuově balená s datem spotřeby 15. 09. 2009, EAN 8594015710976. Kontrola prokázala zvýšený výskyt Listeria monocytogenes. Dodavatelem výrobku je firma Procházka.
Z preventivních důvodů Tesco zastavilo dodávky tohoto výrobku od firmy Procházka až do doby, než dodavatel předloží protokoly z akreditované laboratoře, že je výskyt na Listerie monocytogenes negativní. Zároveň byly z preventivních důvodů staženy všechny následující šarže daného výrobku, a to s datem spotřeby 17., 20., 22., 24. a 27. září.

Seznam použité literatury
Časopis – Váš osobní průvodce prvními dny v Tescu
Intranetové stránky Tesca
http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/report?sysinf.vypis.CEK=20726&sysinf.vypis.rozsah=uplny&sysinf.@typ=transformace&sysinf.@strana=report&sysinf.vypis.typ=XHTML&sysinf.vypis.klic=d1936e29efb5f317bf736f951627dc7f&sysinf.spis.@oddil=B&sysinf.spis.@vlozka=1377&sysinf.spis.@soud=M%ECstsk%FDm%20soudem%20v%20Praze&sysinf.platnost=12.04.2010
http://www.tesco-shop.cz/tesco_v_CR.asp
http://www.kamworld.com/cz/retezce/tesco-stores-cr-a-s-/
http://hn.ihned.cz/c1-42081360-retezcum-klesly-trzby-odpovidaji-dalsi-expanzi
http://nezavisleodborytesco.blogspot.com/2009/09/stanovisko-rady-nezavislych-odboru.html
http://www.itesco.cz/sluzby.html
http://www.behprozivot.cz/o-behu-pro-zivot.html
http://www.enviros.cz/novinky/2007/konference/2007-04-23_Prumysl_a_ochrana_klimatu/prezentace/Vesselin_Barliev-Ekologie-Zodpovednost_kazdeho_z_nas.pdf
http://hn.ihned.cz/c1-41215140-tesco-zmeni-cast-obchodu-a-nabidne-i-leky
http://www.monitoruji.cz/ekonomika/197377/stat-vysetruje-zda-tesco-neskodi-dodavatelum
Naposledy změněno: pondělí, 27. ledna 2014, 11.57