LEVNÉ KNIHY, A.S.1.  Zápis v obchodním rejstříku
Akciová společnost Levné knihy je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl B, vložka 13863.

1.1 Název řetězce a jeho právní forma
Firma Levné knihy a. s. vznikla přibližně před dvěmi lety. Původně se obchodní řetězec nazýval KMa a jednalo se o společnost s ručením omezeným. Dnes má název Levné knihy a jedná se o akciovou společnost.

1.2 Sídlo řetězce v České republice
Společnost Levné knihy a. s. sídlí v Praze 9 Horních Počernicích, ulice Do Čertous 2660/16 a  PSČ 193 00.

1.3 Vlastník řetězce
Protože se jedná o akciovou společnost, statutárním orgánem je představenstvo, jehož předsedou je Ing. Jan Maivald. Místopředsedou představenstva je Helena Šimková a členem představenstva je Květoslava Maivaldová. Předseda a místopředseda představenstva jedná samostatně, člen představenstva jedná společně s předsedou nebo místopředsedou.

1.4 Základní kapitál řetězce
V případě obchodního řetězce Levné knihy a. s. je základní kapitál 2 000 000,- Kč a splaceno je 100 %.

1.5 Předmět činnosti ve vztahu k obchodu
V obchodním rejstříku má firma uveden jako předmět činnosti pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor bez poskytování jiných než základních služeb zajišťujících řádný provoz nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Předmětem podnikání jsou výroba, obchod a  služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.


2.  Strategie obchodního řetězce
Déle než šestnáct let je společnost na trhu a po celou dobu si vede velice dobře. Firma kupuje od různých vydavatelů knihy za velice nízké ceny, takže si může dovolit prodávat toto zboží spotřebitelům levně. Proto, když chce někdo koupit knihu, zavítá většinou právě do prodejny Levné knihy.

2.1 Historie řetězce na území České republiky
Společnost Levné knihy působí na českém trhu od roku 1994. Sortiment tvoří především knihy různých žánrů, časopisy, kalendáře i diáře, CD, DVD, plakáty, puzzle, hračky, hry na PC atd. Od roku 1998 je společnost výhradním dodavatelem levných knih pro síť hypermarketů a obchodních domů řetězce Tesco, Kaufland a Norma. Na začátku roku 2000 vyšel v Nakladatelství Levné knihy první titul. V současnosti počet vydaných titulů překročil stovku. Nakladatelství se zaměřuje hlavně na vydávání klasické české a světové literatury.

2.2 Vize a mise řetězce
V současnosti je hlavním cílem společnosti modernizace prodejen. Ty se stěhují do lepších budov jako např. prodejna Levné knihy a. s. v Jablonci nad Nisou, která se ze starého domu přestěhovala do nově postavené budovy. Dále se jedná o zlepšení osvětlení a to nejen celé prodejny, ale i zboží v regálech. Pro lepší orientaci zákazníků budou ze stropu viset informační cedule a zboží bude opatřeno novými popisky.
Kromě modernizace obchodů se firma zaměří i na reklamu. Hodlá na sebe upoutat pozornost na billboardech, v novinách a v televizi.

2.3 Obchodní značky řetězce
V prodejnách Levné knihy najdeme knihy, které si společnost vydala sama, ale také knihy od známých vydavatelů jako jsou Knižní klub, Enigma, Eufos, Euromedia, Infoa, Knižní expres, Egmont, Svojtka a mnoho dalších. Knihy vydané společností jsou označeny logem firmy Levné knihy.3.  Zaměstnanci řetězce
Všichni zaměstnanci řetězce jsou vybíráni na základě výběrového řízení.

3.1 Složení zaměstnanců řetězce
Záleží na velikosti prodejny. Vždy je v prodejně vedoucí a zástupce vedoucí. Ve velkých prodejnách jsou dále i pokladní. Brigádníci zde pracují na celoroční dohodu o provedení práce nebo se najímají na jeden den v případě, že se provádí inventura.

3.2 Benefity zaměstnanců
Vždy je vypsán motivační plán měsíce, kde je stanoveno, jaké má mít prodejna za daný měsíc tržby. V případě, že tržby odpovídají plánu, dostanou zaměstnanci této prodejny odměnu.

3.3 Vztah vedoucích pracovníků společnosti se zaměstnanci
V roce 2010 se vztahy mezi vedením společnosti Levné knihy a zaměstnanci prodejen velice zhoršily, jak uvedla vedoucí jedné z prodejen. Vedení se snaží nahradit stávající zaměstnance novými. To však vyvolává velké negativní reakce podřízených.


4.  Provozovny obchodního řetězce
Společnost Levné knihy a. s. má provozovny hlavně v České republice, ale také na Slovensku.

4.1 Počet provozoven
V České republice a na Slovensku je celkem 46 provozoven (viz. Příloha č. I), z toho v Praze devět a na Slovensku v Bratislavě dvě provozovny.

4.2 Typ provozoven
Provozovny se nacházejí hlavně v centrech měst a v obchodních centrech jako je např. OC Nisa v Liberci. V centrech měst se jedná o kamenné obchody, které mohou být i dvoupatrové. Průměrná rozloha prodejny je 400m2, ale např. prodejna v Jablonci nad Nisou má pouze 100m2.
Každá provozovna je označena štítem s bílým nápisem LEVNÉ KNIHY na červeném pozadí.
Společnost Levné knihy a. s. nabízí velkou šíři sortimentu. Jedná se převážně o knihy různých žánrů, dále o levná CD a DVD, počítačové hry, atd.

4.3 Prodejní doba
Otevírací doby v jednotlivých prodejnách se velice liší. Např. v Jablonci nad Nisou má prodejna otevřeno pondělí – pátek: 09:00 – 18:00 a v sobotu: 09:00 – 12:00. V Šumperku je prodejní doba pondělí – pátek: 08:00 – 18:00 a v sobotu 08:00 – 16:00. Některé prodejny mají otevřeno i v neděli jako např. pražská prodejna na Smíchově, která má otevřeno v neděli od 10:00 do 17:00.

4.4 Nabízené služby
V prodejnách LEVNÉ KNIHY pořídíte knihy pro děti i pro dospělé za velice příznivé ceny. Dále zde můžete zakoupit různé hračky, puzzle, hry stolní i na počítač, DVD i CD, časopisy plakáty, diáře atd. Pokud se Vám nechce přímo do obchodu, stačí navštívit internetové stránky www.levneknihy.cz a využít nákupu přes internet. Dále je možné na této internetové stránce zadat svůj e-mail a společnost Vám bude zasílat informace o novinkách nebo zde najdete TOP 10 nejprodávanějších titulů za poslední rok.
V případě, že je v prodejně poničené zboží např. ohnutá stránka u knihy, rozdávají zaměstnanci toto zboží zájemcům zdarma.


5.  Hospodářské výsledky řetězce
V době hospodářské krize se tržby jednotlivých prodejen snížily. Společnost však stále dosahuje vysokého zisku.

5.1 Maloobchodní obrat řetězce
Celkový objem tržeb za rok 2009 byl v provozovně v Jablonci nad Nisou 4 734 296 Kč. Tato prodejna má měsíční tržby cca 300 000 Kč, ale v prosinci (období obchodní špičky) je tržba až třikrát větší než obvykle. V roce 2010 se měsíční tržby snížily o 60 tis. – 70 tis. Kč.
Pražské prodejny mají měsíční tržby cca 2 mil. Kč za měsíc.
Celkový objem tržeb společnosti Levné knihy a. s. činí přibližně 700 mil. Kč za rok.


6.  Vztah řetězce s okolím
Firma má velice dobré vztahy se svými dodavateli i s obyvatelstvem.

6.1  Vztah s okolím řetězce
Nově postavená prodejna v Jablonci nad Nisou stojí přímo vedle kostela Dr. Farského a kvůli stavbě se muselo vykácet i několik stromů. To způsobilo pobouření ne mála občanů Jablonce.

6.2  Vztah s obyvatelstvem
Společnost Levné knihy a. s. vyhlašuje v současné době soutěže o ceny a to jak věcné např. knihy, tak i dárkové šeky. Např. v dubnu 2010 byla vyhlášena soutěž v rádiu.


7.  Zajímavosti uveřejněné o řetězci
Událost, která nejvíce společnost Levné knihy a. s. poznamenala, bylo soudní řízení týkající se prodeje knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf.

7.1 Spor s Bavorskem
Jana Vašínová vydala knihu A. Hitlera Mein Kampf a společnost KMa s. r. o. (dnes Levné knihy a. s.) od ní výtisky knihy koupila a prodávala ve svých prodejnách.
Svobodný stát Bavorsko podal na společnost KMa s. r. o. a poté i na Janu Vašínovou žalobu kvůli neoprávněnému vydání knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj). Autorská práva k Hitlerovu dílu drží bavorské ministerstvo financí. Dne 9. dubna 2010 spor skončil částečně smírem, když se právní zástupkyně Bavorska a Vašínová dohodly, že žena knihu nebude dále rozšiřovat.7.2  Prošlá spotřební lhůta
Pokud se v prodejně prodává zboží s prošlou spotřební lhůtou, musí zaměstnanci prodejny na tuto skutečnost upozornit a zboží se prodává se slevou. To se týkalo např. výrobku pro děti Profesor Horribilus – laboratoř. Tento výrobek obsahuje různé hmoty, které jsou poživatelné a mají stanovenou dobu spotřeby. Prodejny Levné knihy prodávali toto zboží s rok prošlou spotřební lhůtou.


Seznam použitých zdrojů:
[1] Obchodní rejstřík, Levné knihy a. s.  [online]. [cit. 2010-04-19]. Dostupné z WWW: http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/report?sysinf.vypis.CEK=100076285&sysinf.vypis.rozsah=aktualni&sysinf.@typ=transformace&sysinf.@strana=report&sysinf.vypis.typ=XHTML&sysinf.vypis.klic=e7e6130774f66ab215f0bae62b5c689c&sysinf.spis.@oddil=B&sysinf.spis.@vlozka=13863&sysinf.spis.@soud=M%ECstsk%FDm%20soudem%20v%20Praze&sysinf.platnost=19.04.2010
[2] Levné knihy a. s.  [online]. [cit. 2010-04-19]. Dostupné z WWW: http://www.levneknihy.cz/Spolecnost.aspx
[3] Levné knihy a. s.  [online]. [cit. 2010-04-19]. Dostupné z WWW: http://www.levneknihy.cz/Prodejny.aspx
[4] Levné knihy a. s.  [online]. [cit. 2010-04-19]. Dostupné z WWW:
http://www.levneknihy.cz/DetailProdejny.aspx?p=60
[5] Levné knihy a. s.  [online]. [cit. 2010-04-19]. Dostupné z WWW: http://www.levneknihy.cz/DetailProdejny.aspx?p=24
[6] iRegiony.cz [online]. [cit. 2010-04-15]. Dostupné z WWW: http://regiony.impuls.cz/tema/zpravy/spor-kvuli-autorskym-pravum-k-mein-kampf-skoncil-castecne-smirem/460972&id_seznam=319
Příloha č. I
SEZNAM PRODEJEN
Brno - Dolní Heršpice - Skandinávská 128/2, Avion Shopping Park
Brno - Jih - Vídeňská 100, OC Futurum
Brno - Královo Pole - Cimburkova 593/4, Tesco HM Brno
Brno - Město - Masarykova 506/37
Brno - Město - Česká 6
České Budějovice - Milady Horákové 1498, OC Čtyři Dvory
České Budějovice - Nádražní 1759, DOC Mercury centrum
České Budějovice 6 - Lannova třída 15/11
Děčín IV - Podmokly - Prokopa Holého 701/18
Hradec Králové - Baťkovo náměstí 552/2
Hradec Králové - S.K.Neumanna 589/17
Cheb - Dragounská 2274
Jablonec nad Nisou - Podhorská 4963
Jihlava - Benešova 1316/2
Karlovy Vary - T.G.Masaryka 2023/10
Karlovy Vary - Jenišov - Obchodní 30
Kladno - Vrchlického 2409 Vrchlického 2409
Kladno - Arménská ulice, OC Oáza
Liberec - České mládeže 456, OC Nisa
Liberec IV - Perštýn - Revoluční 66/2
Mladá Boleslav - V. Klementa 1459, Bondy centrum
Olomouc - Legionářská 739/7
Olomouc - 28. října 2
Ostrava - Varenská 3309/50, OC Futurum
Ostrava - 28. října 103/12, (Sýkorák)
Pardubice - 17. listopadu 233
Plzeň - Radčická 2, PLAZA
Plzeň - Jižní Předměstí - Klatovská 528/6
Plzeň - Vnitřní Město - B. Smetany 139/1
Praha 1 - Nové Město - Na Poříčí 1069/21, pasáž SACO
Praha 1 - Nové Město - Spálená 104/43
Praha 1 - Nové Město - Jindřišská 908/12
Praha 10 - Vršovice - U Slavie 1527/3, OC Eden
Praha 2 - Vinohrady - Jugoslávská 16/8
Praha 4 - Novodvorská 136, Novodvorská Plaza
Praha 5 - Smíchov - Štefánikova 229/5, ANDĚL
Praha 6 - Ruzyně - Fajtlova 1090/1, OC Šestka
Praha 7 - Bubeneč - Šmeralova 178/1
Šumperk - Starobranská 246/23
Tábor - 9. května 678
Teplice - Školní 349/2
Ústí nad Labem - Mírové náměstí 2442/6
Zlín - Tyršovo nábřeží 5496, OC Čepkov
LACNÉ KNIHY Bratislava - Obchodná 51
LACNÉ KNIHY Bratislava - Lamačská cesta 1a, Tesco Lamač
Praha 9 - Horní Počernice - Do Čertous 2660/16 hala B1
Last modified: Monday, January 27, 2014, 11:57 AM