Kanzelsberger a.s.

1. Zápis v obchodním rejstříku
Spisová značka: B 5543 vedená u Rejstříkového soudu v Praze
Název subjektu: Kanzelsberger, a.s.
IČO: 25693654
Sídlo: Praha 1, Václavské náměstí 796/42, PSČ 110 00
Den zápisu: 10.09.1998

1.1. Název řetězce a jeho právní forma
Kanzelsberger, a.s.

1.2. Sídlo řetězce v České republice
Václavské náměstí 796/42, Praha 1, PSČ 110 00

1.3. Vlastník řetězce
Jan Kanzelsberger, jediný akcionář držící nebo vlastnící  celých 100% společnosti.

1.4. Základní kapitál
68 000 000 Kč

1.5. Předmět činnosti ve vztahu k obchodu
- koupě zboží za účelem dalšího prodeje a prodej, vyjma zboží uved. v příl. Z. č.455/91 Sb., v úplném znění, a tímto zákonem vyloučeného
- zprostředkovatelská činnost v oblasti obchodu a služeb
- výroba a prodej nenahraných nosičů zvukových nebo zvukově obrazových záznamů
- prodej nahraných nosičů zvukových a zvukově obrazových záznamů
- nakladatelství
- vydavatelství
- hostinská činnost
2. Strategie obchodního řetězce
2.1. Historie řetězce na území České republiky
Jak se uvádí na internetových stránkách knihkupectví, tak firma byla založena Janem Kanzelsbergerem jako rodinný podnik, a to již v roce 1990. Společnost měla své první sídlo v Praze na Václavském náměstí v knihkupectví Orbis. Knihkupectví se postupem let rozrůstalo, až v roce 1997 bylo 9 poboček jen po Praze.
Firma se rozhodla roku 1998, že chce v republice vystavět jedno z největších knihkupectví, jaké kdy u nás bylo. To se povedlo a můžete tedy v dolní části Václavského náměstí navštívit moderní evropské knihkupectví Dům knihy Kanzelsberger. Zde v pěti patrech o rozloze přes 2 000 m2 nenajdete jen knihy, ale v 1.patře i velice příjemnou kavárnu, kde se pořádají například různé besedy, autogramiády, autorská čtení či setkání s osobnostmi společenského života.
Do roku 2000 firma obsazuje další větší města např. Brno, Pardubice, Ostrava, Plzeň, České Budějovice či Hradec Králové.
Společnost v roce 2002 převzala jinou knižní společnost, která měla celkem 17 prodejen a díky tomu se stala společnost Kanzelsberger největším knihkupeckým řetězcem na našem území. V současnosti má přes čtyřicet prodejen ve větších městech a má v plánu se dále rozšiřovat.

2.2. Vize a mise řetězce
Jako asi největší svoji strategii společnost uvádí, že chce poskytovat kvalitní služby svým zákazníkům. Jinak další mise či vize nemá nijak definované.

2.4. ISO
Firma nemá žádný z ISO ani dalších certifikátů.


3. Zaměstnanci řetězce
Společnost je tvořena z 95 % prodavači, kteří jako benefit pobírají stravenky a mají 20% slevu na odkup publikací, které jsou v nabídce řetězce. Ve společnosti nefungují žádné odbory.

4. Provozovny obchodní řetězce
Společnost Kanzelsberger má celkem 40 provozoven po celé České republice. Provozní doba je u každé prodejny jiná, ale průměrně začíná provoz v 9:00 hod. a končí v 18:00 hod. v pracovní dny. O víkendu, tedy spíše jen v sobotu mají otevřeno provozovny mimo Prahu, a provoz zde bývá pouze do oběda. V pražských prodejnách je otevřeno jak v sobotu, tak i v neděli, a to od rána od 8:00 hod. do 21:00 hod., ale to jsou pouze prodejny, které se nacházejí buď v samotném centru Prahy, a nebo v jeho blízkosti. Prodejny  nacházejí se spíše na okraji Prahy mají otevřeno buď pouze v sobotu, nebo po celý víkend, ale pouze v dopoledních hodinách.
Prodejny se nachází v Berouně, Brně, Čelákovicích, Českých Budějovicích, Děčíně, Hradci Králové, Jihlavě, Jindřichově Hradci, Karlových Varech, Kladně, Kroměříži, Mladé Boleslavi, Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Písku, Plzni, Praze (10 prodejen po celé Praze), Přerově, Příbrami, Rakovníku, Strakonicích, Táboře, Teplicích, Trutnově, Zlíně a ve Žďáru nad Sázavou.


5. Hospodářské výsledky řetězce
Firma se moc ke svým obratům nebo nějakým hospodářským výsledkům nevyjadřuje. Ale na stánkách justice.cz, je uvedeno, že obrat se stabilně každoročně pohybuje okolo 0,5 mld. korun.


6. Postavení a ocenění řetězce
Společnost se nenachází v Czech Top 100. Ale má přibližně 10% podíl na trhu, takže je mezi třemi největšími firmami ve svém odvětví.


7. Vztah řetězce k okolí
Řetězec nemá žádné konkrétní vztahy ke svému okolí, ale snaží se mít dobré vztahy jak se svými dodavateli, územní samosprávou či neziskovými organizacemi.
.

8. Zajímavosti uveřejněné o řetězci
V pražské budově Dům knihy Kanzelsberger se již několikrát konala soutěž v luštění SUDOKU, které sama společnost vydává. Společnost má na svých internetových stránkách uveden i dopis od samotného pana prezidenta, který jí děkuje za zaslané rébusy  SUDOKU.
V nedávném článku se objevil článek s Janem Kanzelsbergrem, který tvrdí, že slovo krize z úst nevypustí jen tak. Také se tu uvádí, že lidé budou číst knihy, ať je krize či ne.

9. Zdroje
www.kanzelsberger.cz

http://obchodnirejstrik.cz/kanzelsberger-a-s-25693654/

http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/index?sysinf.@typ=or&sysinf.@strana=searchResults&hledani.@typ=subjekt&hledani.format.typHledani=x*&hledani.podminka.subjekt=KANZELSBERGER+a.+s

Zdeněk Fekar  (Marketing & public relations)

Obchodní řetězec: KANZELSBERGER a.s.

Název a sídlo firmy
KANZELSBERGER a.s.
Václavské náměstí 796/42
110 00  Praha  1

Právní forma
Akciová společnost

Vlastník řetězce
Jediný akcionář Jan Kanzelsberger, r.č.: 510827/022, bytem Šrobárova 2183/5, 130 00 Praha 3.

Základní kapitál řetězce
68 000 000,- Kč a je splaceno 100%

Předmět podnikání
- koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej, vyjma zboží uved.v příl.z.č.455/91 Sb., v úplném znění a tímto zákonem vyloučeného
- zprostředkovatelská činnost v oblasti obchodu a služeb
- výroba a prodej nenahraných nosičů zvukových nebo zvukově obrazových záznamů
- prodej nahraných nosičů zvukových a zvukověobrazových záznamů
- nakladatelství
- vydavatelství
- hostinská činnost

Historie řetězce
V roce 1990 založil Jan Kanzelsberger rodinnou firmu Kanzelsberger a.s., která provozuje stejnojmenná knihkupectví v České republice. První firemní prodejnou bylo knihkupectví Orbis v Praze, které fungovalo už od roku 1922 a než založil Jan Kanzelsberger svou společnost, tak zde léta vykonával funkci vedoucího. Postupně se začala síť obchodů rozrůstat a v roce 1997 měla firma již 9 prodejen jen v Praze.
O rok později otevírá Kanzelsberger a.s. první Dům knihy v České republice, který se nachází na Václavském náměstí. Je vybudován na více než 1500 m2 v pětipatrové budově v moderním západoevropském stylu. Nabízí zde zákazníkům pohodlí při výběru knih a informační a objednávková služba patří ke kvalitnímu prodeji.  V prvním patře domu se nachází literární kavárna, ve které se konají literární akce, autogramiády, knižní křty a jiné kulturní a společenské akce. Na stejný způsob jako Dům knihy, ale na menší ploše, o dva roky později společnost otevírá knihkupectví Zlatý anděl, které se nachází na druhém břehu Vltavy a nabízí zákazníkům kvalitní služby jak při prodeji, tak i z informativního hlediska a širokým sortimentem se snaží alespoň z části vyrovnat Domu knihy na Václavském náměstí.
V roce 2000 firma také rozšiřuje své pole působnosti i do jiných měst v České republice: Brna, Ostravy, Plzně, Českých Budějovic, Pardubic a Hradce Králové. V roce 2002 firma převzala jiný menší knihkupecký řetězec, který měl sedmnáct provozoven a tím se společnost KANZELSERGER a.s. stala největším obchodním řetězcem s knihami v Česku.

Vize a mise řetězce
Společnost předpokládá, že bude její situace ovlivněna vývojem na trhu, ale přesto doufá v následujících obdobích, že dojde k mírnému nárůstu tržeb za prodej zboží a tím i upevnění celkové pozice na trhu. Firma chce do budoucna posilovat svou prodejní síť po České republice.

Zaměstnanci řetězce
Počet zaměstnanců firmy se od roku 2004 – 2008 zvýšil z 296 na 354. V těchto letech se zvedly i mzdy ze 40 267 tis.Kč na 47 895 tis.Kč.

Počet provozoven
40 prodejen ve městech: Beroun, Brno, Čelákovice, České Budějovice, Děčín, Hradec Králové, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Kladno, Kroměříž, Mladá Boleslav, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Písek, Plzeň, Praha, Přerov, Příbram, Rakovník, Strakonice, Tábor, Teplice, Trutnov, Zlín, Žďár nad Sázavou

Typ provozoven
Společnost provozuje velké prodejny, střední a malé obchody a své místo má i v obchodních centrech.

Prodejní doba
Po celý týden je otevřeno v rozpětí od 8:00-21:00 hodin. Prodejní doba je individuelní dle města a místa umístění obchodu.
Nabízené služby
V Domě knih na Václavském náměstí se v interiéru nachází pohodlné sedačky, aby si vybranou knihu mohl každý zákazník v klidu prohlédnout. Pro maminky s dětmi je zde vybudován příjemný dětský koutek, kde si mohou děti hrát, zatímco ony tráví čas u kávy nebo čaje v kavárně. V této kavárně se pořádají i různé literární akce, jako jsou autorská čtení, autogramiády, křty, atd.
Všechny prodejny jsou spojeny s firemní databází knih, takže pokud se zrovna hledaná kniha nenachází v prodejně, je možné ji objednat. Dále Kanzelsberger nabízí možnost koupě dárkových poukazů, které se dají uplatnit v kterékoliv z prodejen a možnost využití balící služby. Firma má také svůj e-shop, kde si může zákazník z pohodlí domova svou knihu vybrat. Po odeslání a potvrzení vyplněného formuláře je do 24 hodin kontaktován a po dohodě s příslušným pracovníkem knihkupectví je mu vybraná kniha dodána na prodejnu, která byla zákazníkem zvolena. Platba se provádí přímo na místě převzetí. V prodejnách je dále možné zakoupit v předprodeji i vstupenky na kulturní a sportovní akce, které jsou nabízené firmou Ticketstream, nechat si dobít telefon, platba kreditní kartou je samozřejmostí a 10% slevy studentům jsou poskytované v případě, že jsou majiteli studenstké karty ISIC.
Knihkupectví Kanzelsberger má i svůj věrnostní program formou Klubu Kanzelsberger, který přináší stálým zákazníkům mnoho výhod. Zákazník získává slevu 5% na každý nákup hned poté, co na své konto získá 2000 bodů, 1 bod = 1 Kč. Klubová sleva i nasbírané body mají omezenou platnost. Pokud zákazník nakoupí během kalendářního roku zboží v hodnotě nejméně 2000 Kč, pak mu je klubová sleva prodloužena v dalším roce. Nasbírané body je také možno směnit za dárky nabízené v aktuální nabídce a nebo převést prostřednictvím internetových stránek www.kanzelsberger.cz na konto neziskové organizace, kde jsou body přeměněny na peněžní prostředky dle aktuálního kurzu, který je stanoven provozovatelem. Ten může tzv.prémiové body přidělovat i individuálně a poskytnout i další klubové výhody. Výhodou je i bezproblémové vyřešení reklamace, kdy zaregistrovaný zákazník nepotřebuje paragon.

Hospodářské výsledky řetězce
V roce 2005 společnost vykázala ztrátu 12 138 tis.Kč a o rok později ztrátu 10 112 tis.Kč. V roce 2007 firma dosáhla zisku 8 372 tis.Kč, který byl použit na snížení ztráty z předcházejících let. V roce 2008 byla vykázána opět ztráta 4 800 tis.Kč.Postavení řetězce na trhu
Společnost KANZELSBERGER a.s. je největším obchodním řetězcem s knihami v České republice.

Získaná ocenění
V roce 2005 firma získala ocenění Dobrý design za jednotný vizuální styl firmy, který vytvořili architekt Jan Růžička a grafik Jan Kolář. Cenu uděluje Design centrum České republiky.

Kanzelsberger podporuje
Firma je hlavním partnerem výroční knižní soutěže Magnesia Litera. Jedná se o cenu čtenářů pro nejoblíbenější českou knihu.
Firma přispívá Občanskému sdružení Společnost přátel přírody na ochranu přírody, rozvoj ekologické výchovy a další aktivity.

Kanzelsberger a neziskové organizace
Společnost spolupracuje s Ligou proti rakovině Praha, Nadačním stipendijním fondem Jedličkova ústavu a Sdružením SOS dětských vesniček. Registrovaný zákazník může své nasbírané body za jednotlivé nákupy, které se převedou za peněžní prostředky, věnovat těmto organizacím.

Použité zdroje
KANZELSBERGER a.s. [online]. [20.3.2010]. Dostupné z: http://www.kanzelsberger.cz/informace/informace.asp?kam=aktuality
KANZELSBERGER a.s. [online]. [20.3.2010]. Dostupné z: http://www.justice.czLast modified: Monday, January 27, 2014, 11:57 AM