DATART
Obchodní firma: DATART INTERNATIONAL, a.s.
Sídlo: V tůních 8, Praha 2
Právní forma : Akciová společnost
Předmět podnikání : Výroba, obchod a služby
Základní kapitál: 198 322 600,- Kč
Počet zaměstnanců: 1000
Obrat: 2 250 000 000,- Kč
Získaná ocenění: Nejoblíbenější obchodník roku 2004

Co nabízí spotřebitelům společnost DATART? Zákazníci zde naleznou široký sortiment spotřební elektroniky, především domácí spotřebiče, audio, video, PC a telekomunikační techniku. O zákazníky se stará vyškolený personál, který Vám vždy poradí.  Samozřejmostí je dlouhá otevírací doba a prodej včetně víkendů. Pokud zde zákazník koupí spotřebič, nemusí si dělat starosti s dopravou. Tu mu zajistí prodejna zdarma na celém území České republiky. Služby Datartu zahrnují i bezplatnou základní instalaci některých produktů. Taktéž je bezplatně odvezen a ekologicky zlikvidován starý spotřebič.  K výrobkům je poskytnuta zákonem stanovená záruční lhůta a navíc v případě zájmu je možno využít tzv. prodlouženou záruku až na 5 let u vybraných výrobků. Sedm dní v týdnu je poskytován prostřednictvím zákaznické linky kvalitní servis. Společnost Datart nabízí různé možnosti úhrady, jako jsou spotřebitelské úvěry, Datart karty, platby na fakturu a bezhotovostní platby.

Dalším, dnes stále více se rozšiřujícím způsobem nakupování je internetový obchod na adrese www.datart.cz.  Největší výhodou nakupování v internetovém obchodu je „nekonečná otevírací doba“ 24 hodin denně a pohodlí nákupu z domova.

DATART se stal součástí mezinárodní společnosti  KESA Electricals plc., jež se řadí k jedněm z největších maloobchodních prodejců ve světě. Důležitým faktorem při nákupech je pro zákazníky také stále větší komfort, který Datart nabízí. Dokazuje to rostoucí počet zákazníků této prodejny.

ELECTRO WORLD
Obchodní firma: Electro World s.r.o.
Sídlo: Karolíny Světlé 322/25, Staré Město, 110 00 Praha1
Právní forma : Společnost s ručením omezeným
Předmět podnikání : Maloobchodní prodej a pronájem zvukových a zvukově obrazových
záznamů, zprostředkování obchodu a služeb, velkoobchod,
specializovaný maloobchod.
Základní kapitál: 881 000 000,- Kč
Obrat : 3 186 323 000,- Kč

Electro World nabízí značkové zboží za nízké ceny. Tento obchodní řetězec působí v České republice od roku 2004 a je součástí mezinárodní skupiny  DSGi. Provozuje jak kamenné, tak i internetové prodejny ve 12 městech České republiky. Nabízí výrobky, které se jinde nenajdou.  Jedná se o kvalitní zboží např. značky Advent, Matsui nebo Hitachi, které byly vyvinuty na míru podle zadaných parametrů pro prodejny Electro World.  Dopravu zdarma je možno využít do vzdálenosti 30 km od prodejny. I Electro World  zajistí odvoz starého spotřebiče. Jedinečnou službou, kterou nabízí v kuchyňském studiu Gorenje, je návrh a výroba kuchyňské linky s doplněním vestavných spotřebičů, nákupem nádobí, skla a porcelánu. Zakoupené zboží je možné nechat pojistit službou Happy Care (přeloženo šťastná peče) proti náhodnému zničení.

OKAY
Obchodní firma: OKAY s.r.o.
Sídlo: Kšírova 676/259, 619 00 Brno 
Právní forma : Společnost s ručením omezeným
Předmět podnikání : Obchodní živnost – koupě zboží  za účelem jeho dalšího prodeje a prodej
Základní kapitál: 30 000 000,- Kč
Počet zaměstnanců: 800
Obrat: 2 622 734 000,- Kč

Mezi další největší maloobchodní řetězec se spotřební elektronikou se řadí česká společnost OKAY, která byla založena v roce 1994. V současné době provozuje společnost v České republice téměř 100 prodejen. Prodejny  OKAY nabízí diskontní prodej, který je celosvětově úspěšný. Zboží v těchto prodejnách je levnější díky úsporám na investicích. Znamená to, že prodejny jsou zařízeny maximálně jednoduše a zákazník neplatí luxusní regály, velké výlohy ani drahé neonové reklamy. Prodejny společnosti  OKAY  se budují mimo velká nákupní centra a nabízí tzv. předvybrané zboží, které pečlivě vybírají zkušení profesionálové od všech dodavatelů. Snahou je, aby si zákazníci spojovali tuto společnost hlavně s nejnižšími cenami, výhodnou nabídkou zboží a profesionálně vyškoleným personálem.

PROTON
Obchodní firma: HP TRONIC Zlín, spol. s.r.o..
Sídlo: Prštné-Kútiky 637, Zlín
Právní forma : Společnost s ručením omezeným
Předmět podnikání : Obchodní živnost – koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej
Základní kapitál: 40 000 000,- Kč

Již od roku 1997 láká spotřebitele k nákupu elektrospotřebičů leták PROTON. Prodejny Proton se neřadí k velkoplošným prodejnám, nýbrž k těm menším, ale nejpočetnějším. Po celé České republice je jich rozmístěných více než 650. K vybraným akčním výrobkům nabízí dárky zdarma. Zboží lze zakoupit i v e-shopu s dopravou až do domu i ve večerních hodinách, v některých regionech pak i v sobotu. E-Proton nabízí denně více než 12 000 výrobků a většina z nich je okamžitě k dispozici ve třech vlastních velkoobchodních skladech na území České republiky. Proton je od roku 2006 partnerský obchod elektroprodejen Euronics.

EURONICS
Obchodní firma: EURONICS ČR a.s.
Sídlo: Prštné-Kútiky 637, Zlín
Právní forma : Akciová společnost
Předmět podnikání : Výroba, obchod a služby neuvedené  v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
Základní kapitál: 24 500 000,- Kč

Další síť elektroprodejen tvoří v České republice EURONICS. Vznikl v roce 1999 a dnes je na našem území již více než 180 prodejen. Euronics ČR obchoduje se 60 světovými značkami elektrospotřebičů. Cílem ale není prodávat zboží za nejnižší cenu na úkor kvality. Svým zákazníkům nabízí ve svých pravidelně vycházejících letácích cenově výhodné prodejní akce. Tato prodejní síť se pak vyznačuje kvalitními elektrospotřebiči, perfektním servisem, odborně vyškoleným personálem a taktéž prodlouženou zárukou.

Závěr
Dnešní nabídka obchodních řetězců je určená pro širokou zákaznickou skupinu. Zákazník se může rozhodnou pro to, zda dá přednost nákupu levného zboží, nákupu z pohodlí domova na e-shopech, nebo upřednostní výhody různých služeb, které se liší u těchto obchodních řetězců. Například výsledky šetření Datartu ukazují, že pro zákazníky přestává být při výběru prodejce rozhodující cena výrobku. Někteří zákazníci dávají přednost nabízeným službám, jako je předvedení výrobku, jeho zprovoznění a následnou péči o zakoupený výrobek. Naproti tomu jsou zde obchody, jako např. OKAY, které zákazníci upřednostňují pro nákup spíše levného zboží a vzdávají se doprovodných služeb.

Seznam použité literatury
http://www.justice.cz
http://www.datart.cz/spolecnost/o_nas/index.html
http://company.electroworld.cz/o-nas-cz
http://www.okaycz.eu/
http://www.okaycz.eu/o-spolecnosti/filozofie-okay/
http://www.euronics.cz/o-nas/
http://www.hptronic.cz/euronics.html
http://www.hptronic.cz/proton.html
www.eproton.cz
www.doprava-domu.cz
http://www.hptronic.cz/eproton.html
Last modified: Monday, January 27, 2014, 11:57 AM