BAUHAUS K.S.

1. Bauhaus a jeho specializace
Obchodní řetězec Bauhaus poskytuje služby v obchodní branži zvané „Do it yourself“ a patří v tomto oboru bezesporu ke špičce v celosvětovém měřítku. Pod heslem „Do it yourself“ je na mysli především podnikání v oblasti prodeje potřeb pro dílnu, dům a zahradu. Velice důležitým a vysoce ceněným prvkem je pro Bauhaus kvalita a odborná specializace svých zaměstnanců. Díky tomu se tento, už i v České republice rozšířený, řetězec stal velmi populárním ve svém oboru.


2. Zápis v obchodním rejstříku
Datum zápisu: 29. července 1993
Obchodní firma: BAUHAUS k. s.
Sídlo: Brno, Strážní 7, PSČ 639 00
Identifikační číslo: 494 35 388
Právní forma: Komanditní společnost

Bauhaus byl založen jako Komanditní společnost, přesný název tohoto řetězce je tedy BAUHAUS k.s. Jako komplementář je uveden BAUHAUS – správa podniků, s.r.o., se stejným sídlem jako BAUHAUS k.s. Komandista je jen jeden, a to Bauhaus Depot GmbH. Tento společník má sídlo v Rakousku a vklad činil 184 000 000,- Kč. Poslední podstatný údaj v obchodním rejstříku je předmět podnikání.
Předmět podnikání:
- realitní činnost
- specializovaný maloobchod
- velkoobchod
- zprostředkování služeb
- provádění jednoduchých a drobných staveb, jejich změn a odstraňování


3. Zaměstnanci řetězce
Bauhaus, coby jeden z prvních hobbymarketů v České republice, má v současnosti více než 500 zaměstnanců a neustále se velmi rychle rozvíjí. Mnoho zaměstnanců zde pracuje již od roku založení, tj. 1993, a proto zde vyrostl velký počet odborníků, kteří začínali jako prodavači, ale postupem času se dostali přes vedoucí jednotlivých oddělení až na zástupce nebo i vedoucí prodejen. Vysoké procento tvoří i těch, kteří v tomto řetězci pracují více než 10 let.
Samozřejmě Bauhaus nabízí nemalý počet výhod a benefitů pro své zaměstnance, zde je výčet několika z nich:
- nadprůměrný pracovní výdělek
- 13. plat (dle § 113 ZP)
- obratové prémie
- inventurní prémie
- celoroční obratové prémie
- aktualizaci mzdy, minimálně jednou ročně
- 1 týden dovolené navíc
- zaměstnaneckou slevu ve výši 10% na nákup ve všech našich specializovaných centrech
- 1x v roce speciální zaměstnaneckou slevu ve výši 20% na nákup zboží
- příplatek na letní dovolenou ve výši 2.000,- Kč
- narozeninový příspěvek ve výši 1.000,- Kč
- příspěvek na svatební dar a květiny ve výši 1.000,- Kč
- Mikulášskou nadílku pro malé i velké (dárková poukázka, sladkosti apod.)
- finanční dar pro nově narozené dítě zaměstnance
- zaměstnanci po 10 ti letech práce u firmy dostávají zlaté náramkové hodinky s věnováním

Mimo těchto přesných a jasných výhod se společnost snaží o příjemné a moderní prostředí ve svých specializovaných centrech. Snaží se navodit příjemnou a přátelskou atmosféru a všem zaměstnancům nabízí profesní růst. Bauhaus pořádá nejrůznější vzájemná setkání na společenských či sportovních firemních akcích. Naopak od svých současných nebo potencionálních zaměstnanců se očekává mimo jiné zájem o práci v obchodě, loajalitu ke společnosti a trestní bezúhonnost. Vyučení či praxe v oboru je pro žadatele o práci v obchodním řetězci Bauhaus výhodou.


4. Provozovny obchodního řetězce
Bauhaus provozuje více než 200 specializovaných prodejen pro dílnu, dům a zahradu po celé Evropě. Dohromady najdeme tento koncern ve 14 evropských zemích, mimo České republiky také v Německu, Rakousku, Dánsku, Finsku, Chorvatsku, na Islandu, v Maďarsku, Norsku, Slovinsku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku a také v Turecku. U nás má Bauhaus celkem 6 prodejen ve 4 městech. V Brně, Ostravě, Liberci a 3 obchody se nachází v Praze (Průhonice-Čestlice, Dolní Chabry a Pankrác). Nově se chystá otevřít pobočka v Českých Budějovicích. Bauhaus je často označován jako hobby-market neboli hypermarket s potřebami pro koníčky, především pak pro dílnu, dům a zahradu.

Běžná provozní doba:
PO – PÁ: 7:00 – 21:00
SO + NE: 8:00 – 21:00


5. Nabízené služby a záruky
Garance nejnižší ceny – 12%
Bauhaus spoléhá na to, že poskytuje svým zákazníkům nejlevnější ceny na trhu, a proto si dovoluje tuto službu. V případě že před nákupem nebo 14 dní po nákupu v Bauhausu najdete na území města identický produkt za nižší cenu, pak Bauhaus garantuje slevu 12% z právě té nižší ceny. Tato služba se nevztahuje na internetové, velkoobchodní nabídky a také na výprodeje.

5 let Bauhaus záruka
Bauhaus poskytuje záruku 5 let na veškeré elektrické ruční nářadí a stroje.

Vrácení zboží
Tato služba platí do čtyř týdnů od data zakoupení a pouze pro zboží zabalené v originálním balení a při předložení pokladního dokladu.

Nákup na splátky
Ve všech prodejnách Bauhaus je možné ihned nakoupit a poté pohodlně ve splátkách zaplatit bez jakýchkoli dalších poplatků.

Služba broušení
Tato služba znamená například broušení pilových řetězů, kotoučů okružních pil, apod. Broušení však neposkytují specializovaná centra v Brně, v Praze na Pankráci a v Průhonicích.


Klíčová služba
Ve všech prodejnách (mimo Ostravy) je možné si nechat vyhotovit jakýkoli klíč, ať už od dveří nebo třeba od trezoru. Tato služba pochopitelně není bezplatná.

Přířez dřeva
Bauhaus nabízí také řezaní dřeva nebo plexiskla, a to s milimetrovou přesností. V případě zájmu si zákazník může přát i výřez otvoru například pro dřez nebo i za jiným účelem.

Bezhotovostní placení
V každém specializovaném centru je možné platit bezhotovostně kartou, a to velmi pohodlně a bez zbytečných průtahů.

Půjčovna nářadí
Pro zákazníky, kteří nějaký druh nářadí použijí jen jednou či velmi zřídka, zřídil Bauhaus službu Půjčovna nářadí. Je tedy možné si za malý poplatek nářadí v kterémkoli centru zapůjčit, a to dle aktuální nabídky a ceníku půjčovného.

Dárkový poukaz
V Bauhausu je možné si pro své nejbližší objednat dárkový poukaz, a to v hodnotách 100,- 500,- nebo 1000,- Kč.

Rámování obrazů
Všechny prodejny nabízejí službu Rámování obrazů. Škála druhů a rozměrů rámů je velmi rozsáhlá a v každém centru mají pro tuto službu vysoce kvalifikované odborníky.

Rozvoz zboží
V případě, že si zákazník objedná těžké nebo rozměrné zboží, pak se Bauhaus zaručuje dopravit zboží až na určenou adresu.


6. Hospodářské výsledky a ocenění řetězce
Jediný údaj, ohledně hospodářského výsledku, který je dostupný na internetu, je celkový obrat v České republice (pravděpodobně za loňský rok), který činil 2500 milionů Kč.
Postavení mezi ostatními řetězci, které se také zabývají vybavením pro dům, dílnu a zahradu se Bauhaus nepohybuje úplně na špici. Pro přehlednost jsou data shrnuta v tabulce, která udává údaje z roku 2008.

Pořadí v rámci    Pořadí v rámci            Společnost                                Tržby                        Řetězec
  TOP 50      obch. segmentu                                    (mld. Kč)                (počet prodejen)
14. – 15.          1. – 2.              OBI ČR, s.r.o.                        8,5*                    OBI (27)
14. – 15.      1. – 2.          BAUMAX ČR, s.r.o.                8,5*                bauMax (23)
18.                    3.          HORNBACH, s.r.o.                  6,8*                  Hornbach (6)
28.                    4.            MOUNTFIELD, a.s.                  3,4*              Mountfield (52)
32.                    5.                    BAUHAUS, k.s.                2,6*                Bauhaus (5)
* Uvedené tržby jsou odhadem společnosti Incoma Research

Pro úplnost prvních pět společností v rámci celkového TOP 50
Pořadí v rámci    Pořadí v rámci            Společnost                                Tržby                        Řetězec
      TOP 50          obch. segmentu                (mld. Kč)                (počet prodejen)
          1.            1.              TESCO STORES ČR, a.s.              47*            viz. pod tabulkou
          2.            2.                AHOLD ČR, a.s.                            44*              viz. pod tabulkou
          3.            3.              MAKRO C&C ČR, s.r.o.                39,7*            Makro (13)
          4.            4.              KAUFLAND ČR, v.o.s.                  37*              Kaufland (88)
          5.            5.              GLOBUS ČR, k.s.                        25,4*              Globus (13)
* Uvedené tržby jsou odhadem společnosti Incoma Research
1. TESCO -  Tesco Hypermarket (59), Tesco OD (6), Tesco Supermarket (42), Tesco Expres (6)¨
2. AHOLD – Hypernova (53), HyperAlbert (4), Albert (241)

Není bez zajímavosti, že prvních 12. příček v TOP 50 za rok 2008 obsadili širokosortimentní obchodníci. První specializovaný řetězec je na 13. místě IKEA (nábytek, tržby 8,7 mld. Kč, 4 prodejny v ČR).

7. Vztah s okolím
Společnost Bauhaus se zaměřuje na sponzoring především sportovních akcí. A to nejen u nás, ale i v celé Evropě. Mezi nejvýznamnější patří nepochybně spoluúčast na MS v ledním hokeji. Bauhaus se ovšem nevyhýbá ani podporování regionálních sportovních klubů, jako jsou například HC Bílí tygři Liberec, SK Jesenice nebo Moravská Slavia Brno.
Bauhaus sponzoruje také společenské a charitativní akce. Již několikátým rokem se podílí na financování Abilympiády (celosvětově pořádané soutěže pro děti s mentálním postižením).
Firma Bauhaus se účastní kolektivních systémů Asekol, Ecobat, Ekolamp, Eko-kom, Elektrowin, Retela, které plní povinnosti uložených zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech, týkajících se zpětného odběru, odděleného sběru, zpracování a využití elektrozařízení a elektroodpadu.

Zajímavostí je, že společnost Bauhaus se již od roku 2005 soudí se známým českým textařem Zdeňkem Svěrákem. Jádro sporu je ve zneužití Svěrákovy písně „Dej cihlu k cihle“. Bauhaus užil část textu při svých billboardových reklamách, kde byl hlavní slogan „Upeč třeba… zeď.“ V únoru roku 2010 krajský soud v Brně rozhodl, že Bauhaus se musí Svěrákovi omluvit a zaplatit odškodné ve výši 200 000,- Kč.

Zdroje informací:
http://www.incoma.cz/images/press/TOP_50_2008_CZE_A3.pdf
http://www.bauhaus.cz/
http://www.knihaseznamu.cz/firma/obchodni-retezce/bauhaus-ks.aspx
http://www.justice.cz

BAUHAUS, K.S.  (2)

Zápis v obchodním rejstříku
Název řetězce: BAUHAUS
Právní forma: Komanditní společnost
Sídlo: Strážní 7, 63900 Brno
Vlastník: Komplementář je Bauhaus-správa podniků spol. s r.o.
              Komanditista je Bauhaus Depot GmbH
Statutární orgán: Komplentář Bauhaus-správa podniků spol. s r.o.
Základní kapitál: 184.000.000,- Kč
Ostatní skutečnosti: Společnost se zahraniční majetkovou účastí
Předmět činnosti: Specializovaný maloobchod; Velkoobchod; Realitní činnost; Zprostředkování služeb; Provádění jednoduchých a drobných staveb, jejich změn a odstraňování

Strategie obchodního řetězce
Společnost byla zapsána do obchodního rejstříku vedeného Krajským soudem v Brně dne 29. července 1993. Bauhaus otevřel svůj první obchod v Brně. Stal se jedním z prvních „Hobby marketů“ v ČR. Neustále se rozvíjí a rozšiřuje. K dnešnímu dni má celkem 6 prodejen v České republice, ke kterým přibude v nejbližších letech mnoho dalších poboček. Uvažuje o expanzi do dalších měst – Plzeň, České Budějovice, Hradec Králové. Bauhaus patří mezi největší a nejúspěšnější obchodní firmy v Evropě. Specializuje se na výrobky pro dílnu, dům a zahradu, které nabízí jak profesionálním řemeslníkům, tak i domácím kutilům. Vedle prodeje poskytuje také servisní služby. Po celé Evropě provozuje více než 185 filiálek, které mají na skladě přes 130 tisíc různých výrobků.
Bauhaus je původně německá firma, která má postaveno v Německu více než 125 specializovaných center a v dalších 13 evropských zemích má 190 obchodů. Firma v Evropě zaměstnává cca 14 tisíc lidí.
Zastoupení celkem ve 14 státech Evropy: Dánsko, Finsko, Česká republika, Chorvatsko, Island, Maďarsko, Německo, Norsko, Rakousko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko

Obchodní značky: Název BAUHAUS; Garance nejnižší ceny; 50 let Bauhaus

Zaměstnanci řetězce
Bauhaus si zakládá na svých odborných prodavačích, kteří dokáží zákazníkům poradit. V současné době má v ČR více než 500 zaměstnanců. Někteří zaměstnanci v Bauhausu jsou od počátku činnosti v ČR. Dokázali se vypracovat z prodavačů v určitém oddělení přes vedoucí oddělení až na zástupce či přímo vedoucí prodejen. V Bauhausu pracuje vysoké procento lidí, kteří jsou tu více než 10 let.
Benefity: nadprůměrný pracovní výdělek, 13. plat (dle § 113 ZP), obratové prémie, inventurní prémie, celoroční obratové prémie, aktualizaci mzdy (min. jednou ročně), 1 týden dovolené navíc, zaměstnaneckou slevu ve výši 10% na nákup ve všech našich specializovaných centrech, 1x v roce speciální zaměstnaneckou slevu ve výši 20% na nákup zboží, příplatek na letní dovolenou ve výši 2.000,- Kč, narozeninový příspěvek ve výši 1.000,- Kč, příspěvek na svatební dar a květiny ve výši 1.000,- Kč, Mikulášskou nadílku pro malé i velké (dárková poukázka, sladkosti apod.), finanční dar pro nově narozené dítě zaměstnance a věrní zaměstnanci po 10 ti letech práce u firmy dostanou zlaté náramkové hodinky s věnováním.

Provozovny obchodního řetězce
Bauhaus má celkem 6 provozoven na území ČR - Ostrava, Praha: Chabry, Pankrác, Čestlice, Brno, Liberec
Běžná otevírací doba:
PO-PÁ  7:00 – 21:00 hod.
SO-NE 8:00 – 21:00 hod.

Až na výjimky, které nalezneme na webových stránkách společnosti, se Bauhaus drží běžné otevírací doby.
Centrum v Liberci - největší prodejna v ČR o ploše přesahující 20 tisíc m2. Tato specializovaná prodejna, jež vyrostla během 7 měsíců, nabízí na 120 tisíc výrobků ve třech odděleních – stavební materiál, potřeby pro domácnost i kutily, zahradu či kempování. Zvláštností obchodního řetězce je možnost zajet si nákladním autem přímo do prodejny na nákup stavebních materiálů, uspořádání zahradního centra a kompletní servis pro rekonstrukce či výstavby koupelen. Je zde zaměstnáno zhruba 230 lidí z toho 165 se stalo zaměstnanci Bauhausu a ostatní získali zaměstnání nepřímo např. v občerstvení nebo agentura na úklid, agentura na hlídání a další. Výstavba centra stála 650 milionů korun.

Bauhaus nabízí řadu služeb pro své zákazníky: klíčová služba, služba broušení, přířez dřeva, půjčovna nářadí, rámování obrazů, rozvoz zboží, místo zpětného odběru použitých výrobků (účastník kolektivních systémů Asekol, Ecobat, Ekolamp, Eko-kom, Elektrowin, Retela), možnost kontaktovat centra v případě dotazu, bezhotovostní placení, výběr hotovosti z bankomatů, dětský klub (pořádání akcí pro děti a rodiče), finanční služby – možnost nákupu na splátku za 1/10.

V oblasti záruk a garancí:
garance nejnižší ceny – v případě, že před nákupem nebo 14 dní po nákupu, nalezne zákazník někde jinde na území města identický produkt (stejné EAN) výhodněji, potom obdrží tento produkt o 12% výhodněji. Platí to pro obvyklé prodejní množství pro domácnosti. Nevztahuje se na internetové a velkoobchodní nabídky a výprodeje.
5 let záruka na veškeré elektrické ruční nářadí a stroje
Vrácení zboží – až do 4 týdnů od zakoupení. Platí pro nepoškozené zboží zabalené v originálním obalu a při předložení pokladního dokladu

Postavení a ocenění řetězce
Bauhaus se umístil na 5. místě jako obchodník roku 2009 hobbymarketů (1.Obi 2. Baumax 3. Hornbach 4. Globus 5. Bauhaus).

Výsledky hospodaření
2007 - 190 mil Kč
2006 - 122 mil Kč
2005 - 45 mil Kč

Vztah řetězce s okolím
Bauhaus je významný sponzor společenských a sportovních akcí v celé Evropě (MS v ledním hokeji, HC Bílí Tygři Liberec, Moravská Slavia Brno, SK Jesenice). Dále je Bauhaus sponzorem mnoha kulturních a dobročinných akcí.

Zajímavosti
Bauhaus musel vyplatit odškodné ve výši Kč 200.000,- a zveřejnit omluvu v jednom z celostátních deníků o velikosti 1/8 strany za to, že v roce 2004 použil ve své reklamě část textu písně „Dej cihlu k cihle“ a „upeč…třeba zeď…“ herce a scénáristy Zdeňka Svěráka. Text písně posloužil k podpoře prodeje míchačky celkem na 211 reklamních plochách firmy. Bauhaus tak porušil Svěrákova autorská práva.
Značného úsilí vyvíjí společnost Bauhaus ve výstavbě centra v Brně-Ivanovicích. Jejím cílem je vybudovat areál o rozloze 20 tis m2 doplněnou o více než 20 tis m2 zpevněných ploch pro komunikace a 488 parkovacích míst. Je nutné provést terénní úpravy na ploše 8 hektarů a investor plánuje vztyčit 40 m vysoký reklamní pylon. Do areálu má denně přijet 1 500 osobních a 10 těžkých nákladních vozidel. Stavba vyžaduje pokácení 82 stromů a keřů. Výstavba Bauhausu v Ivanovicích by způsobila narušení harmonie sídelní zástavby Ivanovic. Dále má výstavba negativní vliv na krajinu i na rovnováhu zastavěných a nezastavěných ploch, postupnou přeměnu Ivanovic v nákupní zónu se zhoršujícím se životním prostředím, nárůst dopravy, hluku a znečištění ovzduší. A proto se setkal tento projekt s nepochopením občanů Ivanovic a Bauhaus je v soudní při o výstavbě areálu.

Seznam použité literatury
http://www.bauhaus.cz
http://www.justice.cz
http://www.mediafax.cz/regiony/2929870-Bauhaus-v-Liberci-vytvoril-na-230-pracovnich-mist-otevira-svoji-nejvetsi-prodejnu
http://www.inbrno.cz/view.php?cisloclanku=2009020014
http://ekobrana.cz/index.shtml?apc=p1905149-1
http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=660801
http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2009/11/11/obchodnik-roku-2009-podivejte-se-na-vysledky-vsech/Last modified: Monday, January 27, 2014, 11:57 AM