Letecké společnosti
Requisitos de finalización
LETECKÉ SPOLEČNOSTI
Typy leteckých společností
Základní rozdělení můžeme posuzovat podle osobní nebo nákladní letecké společnosti. Každá taková společnost musí vlastnit uznávaný certifikát nebo licenci na provozování takové přepravy. Přepravní letadla si společnost buď pronajímá či je přímo vlastní. Rozsahem se může pohybovat od několika letadel až po nadnárodní společnosti vlastnící několik stovek strojů.
1.1 Národní společnosti
Mnoho zemí má vlastní vnitrostátní leteckou dopravu. Například USA, Austrálie, Brazílie, Mexiko, Velká Británie nebo Japonsko.
1.2 Nadnárodní společnosti
Díky dohodám mezi jednotlivými zeměmi je možné, aby existoval i mezinárodní letecký provoz. Důležitou roli zde hrají sdružující organizace jako je například Mezinárodní organizace pro civilní letectví, která pomáhá regulovat mezinárodní civilní letectví.
1.3 Nízkonákladové letecké společnosti
Speciálním typem leteckých společností jsou tzv. nízkonákladové. Pokud chcete cestovat letadlem, nevadí vám trocha skromnosti a požadujete nižší ceny, je cestování s nízkonákladovou společností to pravé. Cena letenky hradí jen služby související se samotnou dopravou.[1]
ČSA - České aerolinie
V České republice je v současné době asi 16 leteckých dopravců, z nichž nejdůležitějšími jsou České aerolinie, a. s. a Travel Service, a. s.
Přehled leteckých dopravců licencovaných v České republice: [2]
ABS Jets, a. s.
AEROTAXI, s. r. o.
Air Prague s.r.o.
ALFA-HELICOPTER, s r.o.
DSA a. s.
České aerolinie a. s.
GROSSMANN JET SERVICE, s.r.o.
JOB AIR, s. r.o.
LET‘s FLY s.r.o.
LR Airlines, s. r. o.
L-Consult s.r.o.
Silesia air s. r. o.
SILVER AIR spol. s r. o.
Time Air s. r. o.
Travel Service, a. s.
Van Air Europe, a.s.
2.1 Základní informace
Datum zápisu: 1. srpna 1992
Obchodní firma: České aerolinie a.s.
Sídlo: Praha 6, Letiště Ruzyně, PSČ 160 08
Identifikační číslo: 457 95 908
Právní forma: Akciová společnost
Předmět podnikání:
- poskytování software (prodej hotových programů na základě smlouvy s autory nebo vyhotovování programů na zakázku)
- provozování obchodní letecké dopravy
- poskytování služeb při odbavovacím procesu na letišti Praha-Ruzyně, odbavení letadel
na provozní ploše, odbavení cestujících, nákladu a pošty
- hostinská činnost
- realitní činnost - pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor (jsou-li poskytovány
jinému základní služby zajišťující jejich řádný provoz)
- poskytování služeb zásobování letadel potravinami a nápoji
- klempířství a opravy karoserií
- zámečnictví, nástrojařství
- výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických
a telekomunikačních zařízení
- opravy ostatních dopravních prostředků a pracovních strojů
- výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
Akcie: 547 102 ks akcie na jméno v listinné podobě ve jmenovité hodnotě 5 000,- Kč
s omezenou převoditelností
Zapsáno: 21. září 2009
Základní kapitál: 2 735 510 000,- Kč Zapsáno: 8. prosince 1995
Akcionáři k 31. 12. 2008 Podíl (%)
Ministerstvo financí ČR 91,51
Česká pojišťovna a. s. 4,33
Hlavní město Praha 2,94
Hlavní město Bratislava 0,98
Fond národního majetku SR 0,24
Zkratka - IATA kód: OK
Zkratka - ICAO kód: CSA
Letecká aliance: SkyTeam
Věrnostní program – FFP: OK Plus
Webové stránky: http://www.csa.cz
2.2 Historie
ČSA - České aerolinie vznikly v roce 1923 založením národního dopravce pod názvem Československé státní aerolinie, z kterého se posléze začala používat zkratka ČSA. Prvním obsluhovaným spojem byla vnitrostátní linka Praha - Bratislava. O několik let později v roce 1930 došlo k prvnímu mezinárodnímu letu do zahraničí, konkrétně do dnešního chorvatského Záhřebu. Stejně tak první transatlantický let do kubánské Havany byl zahájen v roce 1962.
Po rozpadu Československa došlo ke změně názvu leteckého přepravce. Velmi dobře známá zkratka ČSA zůstala zachována. Pouze název firmy byl přejmenován na České aerolinie. V roce 2001 se ČSA staly součástí letecké aliance SkyTeam, která sdružuje 10 leteckých společností z Evropy, USA a Asie. Členy této aliance jsou kromě ČSA letecké společnosti Aeroflot, AeroMexico, Air France, Alitalia, Continental Airlines,
Delta Air Lines, KLM, Korean Air a Northwest Airlines.
Pro zlepšení prodejnosti letenek, zakládají ČSA v roce 2007 obchodní značku Click4sky, přes kterou jsou prodávány levné letenky do většiny obsluhovaných destinací nejen v Evropě.
2.3 Ovládané společnosti
České aerolinie měly k 31. prosinci 2008 význačný podíl a ovládaly násl. společnosti [3]:
AMADEUS MARKETING CSA, s.r.o.
CSA Services, s.r.o.
HOLIDAYS Czech Airlines a.s.
ČSA Support s.r.o.
SLO VAK AIR SER VICES s.r.o.
ClickforSky, a.s.
2.4 Zaměstnanci
Tým ČSA zahrnuje 4 700 zaměstnanců celé řady profesí – piloty, stevardy, mechaniky, účetní, IT specialisty a mnohé další. Vzhledem k postavení na českém trhu nabízí zaměstnancům nadstandardní výhody. Bohužel díky krizi v letecké dopravě opustí České aerolinie několik stovek zaměstnanců. České aerolinie chtějí, v rámci tzv. outplacementu, usnadnit hledání nového zaměstnavatele všem uvolňovaným zaměstnancům. Společnost tak dává k dispozici své profesionály z mnoha technických a administrativních oborů. Přičemž jako první vlna již odcházeli zaměstnanci z různých technicko-hospodářských profesí.
ČSA má své vlastní výcvikové středisko, kde v nabídce najdeme odborné kurzy pro personál v oblasti letecké dopravy (technický a provozní personál), letecké přepravy zboží (IATA), cestovního ruchu, profesního růstu a jazykové kurzy. Dále provádí výcvik posádek, jehož součástí je i výcvik samotných pilotů.
2.5 Provozovny ČSA
Hlavním sídlem Českých aerolinií je tedy Letiště Ruzyně na Praze 6. Rezervační kanceláře ČSA jsou k dispozici v necelé stovce měst celého světa. Stejně tak prodejní síť oddělení ČSA - Cargo (přeprava leteckých zásilek a pošty) v České republice je velmi široká. Celý seznam prodejních míst lze nalézt na webových stránkách Českých aerolinií.
2.6 Nabízené služby
Rozsah služeb je velmi široký. Pravidelná doprava cestujících je hlavní, ne však jedinou činností. Pro cestovní kanceláře zajišťuje nepravidelné lety do turistických center, pro firmy přepravu nákladu a zboží. K jejím činnostem patří i pozemní služby - údržba letadel, výcvik posádek, příprava občerstvení podávaného na palubě i bezcelní prodej na letištích a během letu.
Flotilu Českých aerolinií tvoří 49 moderních a bezpečných letadel. Používá letadla od tří výrobců – Airbus, Boeing a ATR.
Pravidelná letecká přeprava
Základní oblastí podnikání Českých aerolinií je přeprava cestujících na pravidelných linkách. Nabízí spojení do 104 destinací ve 44 zemích světa.
Nepravidelná letecká přeprava
Cestovním kancelářím a dalším smluvním partnerům nabízí nepravidelné (charterové) lety do turistických center celého světa.
Přeprava zboží a nákladu
České aerolinie zajišťují také leteckou nákladní přepravu. Disponují jedním z nejmodernějších nákladních (cargo) terminálů ve střední Evropě. Kvalitní technologie zaručují šetrnou manipulaci se zásilkami. Moderní skladové prostory umožní šetrně uložit zboží, které vyžaduje zvláštní péči při zacházení.
Pozemní služby
Vedle přepravy osob a nákladu zajišťují i odbavení cestujících a letadel. Díky špičkovému vybavení a zkušenému personálu odbavují České aerolinie každoročně zhruba 60 % všech cestujících na letišti Praha-Ruzyně jak na vlastní linky, tak na lety dalších společností.
Údržba letadel
Technické údržbě letadel věnují mimořádně velkou pozornost. Na základě splnění přísných podmínek obdržely České aerolinie oprávnění k údržbě letadel podle evropských předpisů Část-145 a amerických předpisů FAR-145. Vedle údržby vlastní flotily zajišťují pravidelný certifikovaný servis i pro řadu významných mezinárodních leteckých dopravců.
Výcvik posádek
Z dlouholetých zkušeností profitují České aerolinie i v oblasti výcviku posádek. Ve výcvikovém centru na letišti Ruzyně-Jih organizují specializovaný výcvik vlastních posádek i posádek jiných leteckých společností.
Bezcelní prodej (Duty Free)
Na palubách letadel a v tranzitním prostoru letiště Praha-Ruzyně provozují obchody Duty Free se širokým sortimentem dárkových a luxusních předmětů.[4]
2.7 Hospodářské výsledky
Finanční výsledky podle českých účetních předpisů (tis. Kč)
2006 2007 2008
Výkony/Tržby 23 375 950 23 399 853 22 581 692
Provozní hospodářský výsledek - 205 358 459 291 696 048
Hospodářský výsledek před zdaněním - 396 204 111 175 499 149
Hospodářský výsledek po zdanění - 396 951 206 600 470 057
Vlastní kapitál 938 646 1 238 093 101 686
Základní kapitál 2 735 510 735 510 2 735 510
Za loňský rok ČSA vykazují ztrátu přesahující tři miliardy korun.
2.8 Vztahy s okolím
ČSA sponzorovaly řadu kulturních akcí jako například Pražské jaro 2007,06, Febiofest 06, Filmový svět v Karlových Varech 06. Bohužel zřejmě díky svým problémům delší dobu žádnou podobnou akci nepodpořila.
ČSA se snaží snižovat a eliminovat negativní dopady letecké přepravy na životní prostředí. Uplatňuje řadu principů snižování hluku z provozu letadel. Čištění technologických odpadních vod především z opravárenských provozů je trvale zajištěno lokálními čistírnami odpadních vod. Snižování emisí z letecké dopravy dle Směrnice 2003I87/ES a také klesání spotřeby odmrazovacích kapalin.
2.9 Postavení a ocenění
05. 02. 2010 - České aerolinie již podesáté Nejlepší leteckou společností v rámci TTG Travel Awards - toto ocenění udělují každoročně odborníci v oblasti cestovního ruchu - čtenáři odborného časopisu TTG Czech.[5]
27. 01. 2010 - Rhodos – cenu za image – získaly opět České aerolinie
Již podruhé v řadě získaly České aerolinie prestižní ocenění Rhodos za firemní image v kategorii leteckých společností.[5]
8. 12. 2009 - Nejlepší leteckou společností se sídlem ve střední a východní Evropě roku 2009 jsou podle OAG (Official Airline Guide) České aerolinie. O oceněních, označovaných jako „Oskarové leteckého průmyslu“, rozhodují hlasy registrovaných hodnotitelů z celého světa. České aerolinie obdržely tento titul již pošesté za sebou.[5]
2.10 Zajímavosti
2.10.1 Problémy ČSA
V poslední době ČSA řeší řadu potíží, za poslední čtyři roky prodaly majetek za téměř šest miliard korun. Získané prostředky ovšem pouze pomohly oddálit hrozbu krachu, která nad společností visí v posledních měsících. České aerolinie se v loňském roce stát pokoušel zprivatizovat. Firma se ale propadla do hlubokých ztrát a jedinou nabídku předložilo konsorcium Unimex Group a Travel Service, které za aerolinie nabídlo miliardu korun, ovšem s podmínkou, že stát firmu očistí, což znamenalo přinejmenším miliardové náklady. Ministerstvo financí proto prodej zrušilo.
Ještě koncem roku 2009 se změnilo představenstvo a členové dozorčí rady. Novému vedení aerolinií se zatím daří prodávat majetek společnosti za výhodné ceny. Jde o prodej sídla Českých aerolinií, budovy APC. Objekt od dopravce za 607 milionů korun získalo Letiště Praha. Dalších 764 milionů pak firma získala za prodej duty free obchodů francouzské společnosti Lagardere Services. Dalším záměrem je odprodat charterovou divizi ČSA.[8]
Podle nejnovějších zpráv v současné době ČSA vymýšlí, jak se vyhnout trestu od Evropské komise. Evropská komise posoudí, zda Česko nezvýhodňuje ČSA státní pomocí. Jde hlavně o úvěr 2,5 miliardy korun od státní firmy Osinek.[9]
2.10.2 Věrnostní program
Pro pravidelné cestující nabízí ČSA bonusový program OK Plus. Jako základ mohou cestující dostat členskou kartu OK Plus, která s sebou přináší možnost čerpání různých výhod a slev. Pro skutečně věrné zákazníky je pak připravena stříbrná nebo dokonce zlatá karta. Držitelé těchto karet získávají navrch ještě další výhody.
Seznam zkratek
apod. - a podobně
a.s. - akciová společnost
ČSA - České aerolinie
ČR - Česká republika
násl. - následující
SR - Slovenská republika
s.r.o. - společnost s ručením omezeným
tis. - tisíc
tzv. - takzvaný
Zdroje
[1] Rozdělení leteckých společností 2010 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://leteckaspolecnost.cz/>
[2] Letečtí dopravci v ČR 2010 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.cestujemeletadlem.info/>
[3] ČSA, Výroční zpráva ČSA 2008 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.csanews.cz/cs/news/vyrocnizpravy/vz2008.pdf>
[4] ČSA 2010 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.csa.cz/cs/portal/company.htm>
[5] ČSA - Tiskové centrum 2010 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.csanews.cz/cs/news/news_home.htm>
[6] World airline awards 2009 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.worldairlineawards.com/>
[7] Obchodní rejstřík [online], [cit. 2010-04-03], dostupný z WWW: <http://www.vypisyzrejstriku.cz/>
[8] Ekonom, Stát pokračuje v rozprodej ČSA [online], [cit. 2010-04-03], dostupný z WWW: <http://ekonom.ihned.cz/c1-40122640-ekonom-cz-stat-pokracuje-v-rozprodeji-csa-zbavi-se-charteru>
[9] Hospodářské noviny, ČSA vymýšlí jak se vyhnout trestu Bruselu [online], [cit. 2010-04-03], dostupný z WWW: <http://hn.ihned.cz/c1-42360710-csa-vymysli-jak-se-vyhnout-trestu-bruselu>
Typy leteckých společností
Základní rozdělení můžeme posuzovat podle osobní nebo nákladní letecké společnosti. Každá taková společnost musí vlastnit uznávaný certifikát nebo licenci na provozování takové přepravy. Přepravní letadla si společnost buď pronajímá či je přímo vlastní. Rozsahem se může pohybovat od několika letadel až po nadnárodní společnosti vlastnící několik stovek strojů.
1.1 Národní společnosti
Mnoho zemí má vlastní vnitrostátní leteckou dopravu. Například USA, Austrálie, Brazílie, Mexiko, Velká Británie nebo Japonsko.
1.2 Nadnárodní společnosti
Díky dohodám mezi jednotlivými zeměmi je možné, aby existoval i mezinárodní letecký provoz. Důležitou roli zde hrají sdružující organizace jako je například Mezinárodní organizace pro civilní letectví, která pomáhá regulovat mezinárodní civilní letectví.
1.3 Nízkonákladové letecké společnosti
Speciálním typem leteckých společností jsou tzv. nízkonákladové. Pokud chcete cestovat letadlem, nevadí vám trocha skromnosti a požadujete nižší ceny, je cestování s nízkonákladovou společností to pravé. Cena letenky hradí jen služby související se samotnou dopravou.[1]
ČSA - České aerolinie
V České republice je v současné době asi 16 leteckých dopravců, z nichž nejdůležitějšími jsou České aerolinie, a. s. a Travel Service, a. s.
Přehled leteckých dopravců licencovaných v České republice: [2]
ABS Jets, a. s.
AEROTAXI, s. r. o.
Air Prague s.r.o.
ALFA-HELICOPTER, s r.o.
DSA a. s.
České aerolinie a. s.
GROSSMANN JET SERVICE, s.r.o.
JOB AIR, s. r.o.
LET‘s FLY s.r.o.
LR Airlines, s. r. o.
L-Consult s.r.o.
Silesia air s. r. o.
SILVER AIR spol. s r. o.
Time Air s. r. o.
Travel Service, a. s.
Van Air Europe, a.s.
2.1 Základní informace
Datum zápisu: 1. srpna 1992
Obchodní firma: České aerolinie a.s.
Sídlo: Praha 6, Letiště Ruzyně, PSČ 160 08
Identifikační číslo: 457 95 908
Právní forma: Akciová společnost
Předmět podnikání:
- poskytování software (prodej hotových programů na základě smlouvy s autory nebo vyhotovování programů na zakázku)
- provozování obchodní letecké dopravy
- poskytování služeb při odbavovacím procesu na letišti Praha-Ruzyně, odbavení letadel
na provozní ploše, odbavení cestujících, nákladu a pošty
- hostinská činnost
- realitní činnost - pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor (jsou-li poskytovány
jinému základní služby zajišťující jejich řádný provoz)
- poskytování služeb zásobování letadel potravinami a nápoji
- klempířství a opravy karoserií
- zámečnictví, nástrojařství
- výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických
a telekomunikačních zařízení
- opravy ostatních dopravních prostředků a pracovních strojů
- výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
Akcie: 547 102 ks akcie na jméno v listinné podobě ve jmenovité hodnotě 5 000,- Kč
s omezenou převoditelností
Zapsáno: 21. září 2009
Základní kapitál: 2 735 510 000,- Kč Zapsáno: 8. prosince 1995
Akcionáři k 31. 12. 2008 Podíl (%)
Ministerstvo financí ČR 91,51
Česká pojišťovna a. s. 4,33
Hlavní město Praha 2,94
Hlavní město Bratislava 0,98
Fond národního majetku SR 0,24
Zkratka - IATA kód: OK
Zkratka - ICAO kód: CSA
Letecká aliance: SkyTeam
Věrnostní program – FFP: OK Plus
Webové stránky: http://www.csa.cz
2.2 Historie
ČSA - České aerolinie vznikly v roce 1923 založením národního dopravce pod názvem Československé státní aerolinie, z kterého se posléze začala používat zkratka ČSA. Prvním obsluhovaným spojem byla vnitrostátní linka Praha - Bratislava. O několik let později v roce 1930 došlo k prvnímu mezinárodnímu letu do zahraničí, konkrétně do dnešního chorvatského Záhřebu. Stejně tak první transatlantický let do kubánské Havany byl zahájen v roce 1962.
Po rozpadu Československa došlo ke změně názvu leteckého přepravce. Velmi dobře známá zkratka ČSA zůstala zachována. Pouze název firmy byl přejmenován na České aerolinie. V roce 2001 se ČSA staly součástí letecké aliance SkyTeam, která sdružuje 10 leteckých společností z Evropy, USA a Asie. Členy této aliance jsou kromě ČSA letecké společnosti Aeroflot, AeroMexico, Air France, Alitalia, Continental Airlines,
Delta Air Lines, KLM, Korean Air a Northwest Airlines.
Pro zlepšení prodejnosti letenek, zakládají ČSA v roce 2007 obchodní značku Click4sky, přes kterou jsou prodávány levné letenky do většiny obsluhovaných destinací nejen v Evropě.
2.3 Ovládané společnosti
České aerolinie měly k 31. prosinci 2008 význačný podíl a ovládaly násl. společnosti [3]:
AMADEUS MARKETING CSA, s.r.o.
CSA Services, s.r.o.
HOLIDAYS Czech Airlines a.s.
ČSA Support s.r.o.
SLO VAK AIR SER VICES s.r.o.
ClickforSky, a.s.
2.4 Zaměstnanci
Tým ČSA zahrnuje 4 700 zaměstnanců celé řady profesí – piloty, stevardy, mechaniky, účetní, IT specialisty a mnohé další. Vzhledem k postavení na českém trhu nabízí zaměstnancům nadstandardní výhody. Bohužel díky krizi v letecké dopravě opustí České aerolinie několik stovek zaměstnanců. České aerolinie chtějí, v rámci tzv. outplacementu, usnadnit hledání nového zaměstnavatele všem uvolňovaným zaměstnancům. Společnost tak dává k dispozici své profesionály z mnoha technických a administrativních oborů. Přičemž jako první vlna již odcházeli zaměstnanci z různých technicko-hospodářských profesí.
ČSA má své vlastní výcvikové středisko, kde v nabídce najdeme odborné kurzy pro personál v oblasti letecké dopravy (technický a provozní personál), letecké přepravy zboží (IATA), cestovního ruchu, profesního růstu a jazykové kurzy. Dále provádí výcvik posádek, jehož součástí je i výcvik samotných pilotů.
2.5 Provozovny ČSA
Hlavním sídlem Českých aerolinií je tedy Letiště Ruzyně na Praze 6. Rezervační kanceláře ČSA jsou k dispozici v necelé stovce měst celého světa. Stejně tak prodejní síť oddělení ČSA - Cargo (přeprava leteckých zásilek a pošty) v České republice je velmi široká. Celý seznam prodejních míst lze nalézt na webových stránkách Českých aerolinií.
2.6 Nabízené služby
Rozsah služeb je velmi široký. Pravidelná doprava cestujících je hlavní, ne však jedinou činností. Pro cestovní kanceláře zajišťuje nepravidelné lety do turistických center, pro firmy přepravu nákladu a zboží. K jejím činnostem patří i pozemní služby - údržba letadel, výcvik posádek, příprava občerstvení podávaného na palubě i bezcelní prodej na letištích a během letu.
Flotilu Českých aerolinií tvoří 49 moderních a bezpečných letadel. Používá letadla od tří výrobců – Airbus, Boeing a ATR.
Pravidelná letecká přeprava
Základní oblastí podnikání Českých aerolinií je přeprava cestujících na pravidelných linkách. Nabízí spojení do 104 destinací ve 44 zemích světa.
Nepravidelná letecká přeprava
Cestovním kancelářím a dalším smluvním partnerům nabízí nepravidelné (charterové) lety do turistických center celého světa.
Přeprava zboží a nákladu
České aerolinie zajišťují také leteckou nákladní přepravu. Disponují jedním z nejmodernějších nákladních (cargo) terminálů ve střední Evropě. Kvalitní technologie zaručují šetrnou manipulaci se zásilkami. Moderní skladové prostory umožní šetrně uložit zboží, které vyžaduje zvláštní péči při zacházení.
Pozemní služby
Vedle přepravy osob a nákladu zajišťují i odbavení cestujících a letadel. Díky špičkovému vybavení a zkušenému personálu odbavují České aerolinie každoročně zhruba 60 % všech cestujících na letišti Praha-Ruzyně jak na vlastní linky, tak na lety dalších společností.
Údržba letadel
Technické údržbě letadel věnují mimořádně velkou pozornost. Na základě splnění přísných podmínek obdržely České aerolinie oprávnění k údržbě letadel podle evropských předpisů Část-145 a amerických předpisů FAR-145. Vedle údržby vlastní flotily zajišťují pravidelný certifikovaný servis i pro řadu významných mezinárodních leteckých dopravců.
Výcvik posádek
Z dlouholetých zkušeností profitují České aerolinie i v oblasti výcviku posádek. Ve výcvikovém centru na letišti Ruzyně-Jih organizují specializovaný výcvik vlastních posádek i posádek jiných leteckých společností.
Bezcelní prodej (Duty Free)
Na palubách letadel a v tranzitním prostoru letiště Praha-Ruzyně provozují obchody Duty Free se širokým sortimentem dárkových a luxusních předmětů.[4]
2.7 Hospodářské výsledky
Finanční výsledky podle českých účetních předpisů (tis. Kč)
2006 2007 2008
Výkony/Tržby 23 375 950 23 399 853 22 581 692
Provozní hospodářský výsledek - 205 358 459 291 696 048
Hospodářský výsledek před zdaněním - 396 204 111 175 499 149
Hospodářský výsledek po zdanění - 396 951 206 600 470 057
Vlastní kapitál 938 646 1 238 093 101 686
Základní kapitál 2 735 510 735 510 2 735 510
Za loňský rok ČSA vykazují ztrátu přesahující tři miliardy korun.
2.8 Vztahy s okolím
ČSA sponzorovaly řadu kulturních akcí jako například Pražské jaro 2007,06, Febiofest 06, Filmový svět v Karlových Varech 06. Bohužel zřejmě díky svým problémům delší dobu žádnou podobnou akci nepodpořila.
ČSA se snaží snižovat a eliminovat negativní dopady letecké přepravy na životní prostředí. Uplatňuje řadu principů snižování hluku z provozu letadel. Čištění technologických odpadních vod především z opravárenských provozů je trvale zajištěno lokálními čistírnami odpadních vod. Snižování emisí z letecké dopravy dle Směrnice 2003I87/ES a také klesání spotřeby odmrazovacích kapalin.
2.9 Postavení a ocenění
05. 02. 2010 - České aerolinie již podesáté Nejlepší leteckou společností v rámci TTG Travel Awards - toto ocenění udělují každoročně odborníci v oblasti cestovního ruchu - čtenáři odborného časopisu TTG Czech.[5]
27. 01. 2010 - Rhodos – cenu za image – získaly opět České aerolinie
Již podruhé v řadě získaly České aerolinie prestižní ocenění Rhodos za firemní image v kategorii leteckých společností.[5]
8. 12. 2009 - Nejlepší leteckou společností se sídlem ve střední a východní Evropě roku 2009 jsou podle OAG (Official Airline Guide) České aerolinie. O oceněních, označovaných jako „Oskarové leteckého průmyslu“, rozhodují hlasy registrovaných hodnotitelů z celého světa. České aerolinie obdržely tento titul již pošesté za sebou.[5]
2.10 Zajímavosti
2.10.1 Problémy ČSA
V poslední době ČSA řeší řadu potíží, za poslední čtyři roky prodaly majetek za téměř šest miliard korun. Získané prostředky ovšem pouze pomohly oddálit hrozbu krachu, která nad společností visí v posledních měsících. České aerolinie se v loňském roce stát pokoušel zprivatizovat. Firma se ale propadla do hlubokých ztrát a jedinou nabídku předložilo konsorcium Unimex Group a Travel Service, které za aerolinie nabídlo miliardu korun, ovšem s podmínkou, že stát firmu očistí, což znamenalo přinejmenším miliardové náklady. Ministerstvo financí proto prodej zrušilo.
Ještě koncem roku 2009 se změnilo představenstvo a členové dozorčí rady. Novému vedení aerolinií se zatím daří prodávat majetek společnosti za výhodné ceny. Jde o prodej sídla Českých aerolinií, budovy APC. Objekt od dopravce za 607 milionů korun získalo Letiště Praha. Dalších 764 milionů pak firma získala za prodej duty free obchodů francouzské společnosti Lagardere Services. Dalším záměrem je odprodat charterovou divizi ČSA.[8]
Podle nejnovějších zpráv v současné době ČSA vymýšlí, jak se vyhnout trestu od Evropské komise. Evropská komise posoudí, zda Česko nezvýhodňuje ČSA státní pomocí. Jde hlavně o úvěr 2,5 miliardy korun od státní firmy Osinek.[9]
2.10.2 Věrnostní program
Pro pravidelné cestující nabízí ČSA bonusový program OK Plus. Jako základ mohou cestující dostat členskou kartu OK Plus, která s sebou přináší možnost čerpání různých výhod a slev. Pro skutečně věrné zákazníky je pak připravena stříbrná nebo dokonce zlatá karta. Držitelé těchto karet získávají navrch ještě další výhody.
Seznam zkratek
apod. - a podobně
a.s. - akciová společnost
ČSA - České aerolinie
ČR - Česká republika
násl. - následující
SR - Slovenská republika
s.r.o. - společnost s ručením omezeným
tis. - tisíc
tzv. - takzvaný
Zdroje
[1] Rozdělení leteckých společností 2010 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://leteckaspolecnost.cz/>
[2] Letečtí dopravci v ČR 2010 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.cestujemeletadlem.info/>
[3] ČSA, Výroční zpráva ČSA 2008 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.csanews.cz/cs/news/vyrocnizpravy/vz2008.pdf>
[4] ČSA 2010 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.csa.cz/cs/portal/company.htm>
[5] ČSA - Tiskové centrum 2010 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.csanews.cz/cs/news/news_home.htm>
[6] World airline awards 2009 [online], [cit. 2010-04-05], dostupný z WWW: <http://www.worldairlineawards.com/>
[7] Obchodní rejstřík [online], [cit. 2010-04-03], dostupný z WWW: <http://www.vypisyzrejstriku.cz/>
[8] Ekonom, Stát pokračuje v rozprodej ČSA [online], [cit. 2010-04-03], dostupný z WWW: <http://ekonom.ihned.cz/c1-40122640-ekonom-cz-stat-pokracuje-v-rozprodeji-csa-zbavi-se-charteru>
[9] Hospodářské noviny, ČSA vymýšlí jak se vyhnout trestu Bruselu [online], [cit. 2010-04-03], dostupný z WWW: <http://hn.ihned.cz/c1-42360710-csa-vymysli-jak-se-vyhnout-trestu-bruselu>
Última modificación: lunes, 27 de enero de 2014, 11:57