ŠPANĚLSKO


ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY

Sféra služeb, do které spadají obchody, tvoří již tradičně pravidelný příjem španělské ekonomiky. Jejich podíl na tvorbě HDP byl v roce 2006 59,8 %. Počet zaměstnaných v oblasti služeb vzrostl v roce 2006 o 3,8 % na 8,9 mil. a jejich podíl na celkové zaměstnanosti dosahuje v současné době 70 % (včetně stavebnictví). Více než 20% pracovníků ve službách tvoří živnostníci. Ženy představují 43 % všech zaměstnanců ve službách, přičemž maloobchod představuje v oblasti služeb 56,4 %.

Definice obchodu:
Obchod (směna): směna komodit mezi jednotlivci nebo skupinami
a. přímo – prostřednictvím výměnného obchodu
b. nepřímo – prostřednictvím peněz. Obchod napomáhá rozšíření rozsahu komodit disponibilních pro spotřebu a specializaci výrobní činnosti.

Obchodní domy
Obchodní dům je zřízení prodeje, které se specializuje na prodávání širokého rozsahu produktů bez jednoho převládajícího zboží. Obchodní domy obvykle prodávají výrobky včetně oděvů, nábytku, zařízení, elektroniky, a dodatečně vybrat jiné řady produktů takových jako barva, hardware, toaletních potřeb, kosmetiky, fotografického vybavení, klenotnictví, hračky, a sportovní zboží. Jisté obchodní domy jsou dále klasifikované jako slevové obchodní domy. Slevové obchodní domy obyčejně mají centrálního zákazníka oblasti sčítání položek, obecně v přední oblasti obchodu. Obchodní domy jsou obvykle část prodejního řetězce mnoha obchodů umístěných po zemi nebo několik zemích.

JAK TO CHODÍ VE ŠPANĚLSKU

Španělsko je plné obchodních domů, obchodních center, značkových butiků a klasických tržišť s nejrůznějším zbožím. Kromě klasických suvenýrů zde turisté nakupují převážně kožené výrobky, keramiku, proutěné zboží, likéry a víno. Nejméně jednou týdně se v každé vesnici i velkém městě konají tradiční trhy. Najdete zde místní delikatesy jako jsou sýry, med, olivy, sušené papriky nebo rajčata. Výhodné je nakupovat také sezónní potraviny, které jsou
u nás drahé. Jsou to třeba mandle, jahody nebo avokáda.

Pracovní doba se většinou pohybuje v zásadě od 9:00–10:00 do 14:00 hod., odpoledne pak
od cca 16:00–17:00 hod do cca 20:00 hod, neděle je den pracovního klidu a obchody jsou zavřeny s výjimkou 1. neděle v měsíci, kdy jsou otevřeny obchodní domy. Velká obchodní centra a obchodní domy mají nepřerušovanou otevírací dobu od 10 do 21 hodin, případně
do 22 hodin.
Zvláštností ve Španělsku je již zmíněná španělská siesta, což není nic jiného než odpočinek po obědě.

JAKÉ OBCHODY OPERUJÍ NA ÚZEMÍ ŠPANĚLSKA I ČESKÉ REPUBLIKY

Mezi velkoobchodní řetězce, které se objevují na území Španělska i našeho státu je např. Makro, které se i ve Španělsku nazývá Makro, a nábytkářský kolos IKEA. Oděvní impérium Zara, které je původem ze Španělska, lze také nalézt v našich končinách. Mezi maloobchodní řetězce lze ve Španělsku najít Spar a Plus. Ve Španělsku také existuje Carrefour, ale ten již ukončil svou činnost na území našeho státu.

Zajímavostí je například u firmy Spar, že ve Španělsku se nachází převážně ve formě supermarketů, kdežto v České republice je Interspar pouze o rozloze větší, tedy hypermarket. Ve Španělsku v maloobchodním prodeji jsou rozšířeny prodejny vedené živnostníky. Mnoho supermarketů je právě v rukou soukromníků. V Čechách jsou veškeré větší prodejny vlastněny maloobchodními řetězci a živnostníci si „drží“ pouze své malé prodejničky v blízkosti většího množství obydlí. Ve Španělsku lze také najít již větší markety a obchodní domy mezi dvěma a více malými městy, ale v České republice se doposud stavějí hypermarkety a obchodní domy pouze ve velkých městech.

Síť obchodů ve Španělsku je více rozšířená než v České republice. Například první velkoobchodní centrum Makro bylo v Madridu otevřeno již v roce 1972. Další zajímavostí je, že např. obchodní domy IKEA mají téměř dvojnásobnou prodejní plochu oproti prodejnám v České republice. V České republice se prodejní plochy obchodních domů IKEA pohybují mezi cca 12 000 – 23 500 m2, kdežto ve Španělsku mezi 22 500 – 30 000 m2.

ZÁVĚR

Situace na českých trzích se po roce 1989 radikálně změnila. V dnešní době už jsou naprosto normální zahraniční obchody a tím pádem se u nás nacházejí stejné obchody se stále širším sortimentem, jako ve Španělsku.
Last modified: Monday, 27 January 2014, 11:57 AM