LUCEMBURSKO


Oficiální název: Lucemburské velkovévodství
Státní zřízení: velkovévodství
Vznik: 1815
Rozloha: 2. 586 km2 (166. na světě)
Počet obyvatel:  442 972  (2003)
Hustota zalidnění: 171 ob./km2
Hlavní město: Lucemburk - 78.300 obyvatel
Úřední jazyk: lucemburština, němčina, francouzština
Měna: euro (do roku 2002 lucemburský frank)
Ačkoli rozlohou by se mohlo v Západní Evropě řadit spíše mezi trpaslíky, ekonomicky vzato patří Lucembursko dlouhodobě mezi země s nejvyšší výkonností. Její hospodářské výsledky jsou v rámci Evropské unie i OECD ve všech ukazatelích velmi nadprůměrné. Hrubý domácí produkt, počítaný na hlavu, je dvojnásobný vůči SRN a skoro desetinásobný ve srovnání s Českou republikou.
Lucembursko je trh malý a silně konsolidovaný. Maloobchod, až na několik málo výjimek, je obsazen nadnárodními společnostmi, které mají svůj dodavatelský systém. Proniknout na tento trh lze tudíž pouze přes zahraniční centrály těchto firem. Omezenost místního trhu má za důsledek, že nabízený sortiment výrobků je omezený, zásoby minimální a dodací lhůty dlouhé, cenová úroveň je vyšší než v okolních zemích. Pro Lucembursko je typické, že řada residentů nakupuje ve velké míře v sousedním zahraničí. Vzhledem k vysoké kupní síle většiny obyvatel je žádáno v širší míře zboží značkové a kvalitní.
2. Maloobchody a supermarkety v Lucembursku

2.1 Bio supermarkety NATURATA

„Zdravá půda, zdravé rostliny, zdravá zvířata, zdravá výživa, zdravé lidi“ - to je motto celkem v šesti obchodech NATURATA v Lucembursku, kde se nacházejí produkty ekologických zemědělských družstev.
Sortiment biopotravin:
   Ovoce a zelenina
   Sýry a vejce
   Masné výrobky
   Denně čerstvý chléb a pečivo
   Kojenecká a dětská výživa
   Ryby: přírodní a nezpracované
   Nápoje
   Výživové doplňky
   Krmení pro domácí zvířata

Sortiment nepotravinářských produktů:
 Přírodní kosmetika
 Čistící a hygienické výrobky
Otevírací doba supermarketů je průměrně ve všední den do 19:00 a v sobotu do 17:00.

2.2 Cactus SA
BP 36
8005 Bertrange
Lucembursko

Počet zaměstnanců (celkem ve společnosti): Více než 1000
Rok založení: 1967
Právní forma: SA
DIČ: LU 17616433

Cactus produkty
Exkluzivní značky a značkové produkty, což je sortiment vysoce kvalitních výrobků, které více než 25 let nabízí Cactus ve svých regálech. Některé tyto výrobky nesou logo Cactus a nacházejí se výhradně v tomto supermarketu. Všechny tyto produkty byly vybrány našimi zákazníky ve spolupráci s našimi dodavateli. Jejich výběr byl veden hlavními kritérii: vynikající poměr kvality a ceny.

V Supermarketech Cactus  je otevírací doba přibližně do 20:00 hod, v pátek bývá otevřeno o hodinu déle, v sobotu do 18:00 a v neděli je výjimečně otevřeno jen dopoledne.

2.3 Coopérative des Cheminots (Association)
27 - 29 Rue des Gaulois
1618 Luxembourg
Lucembursko

Počet zaměstnanců (celkem ve společnosti): Od 101 do 250
Obrat: Od 10 do 25 mil. EUR
Rok založení: 1919
DIČ: LU 11428004

Toto obchodní centrum nabízí svým zákazníkům široký sortiment kvalitních výrobků pokrývající potřeby každodenního života spotřebitelů.

Družstvo je také členem skupiny VALORLUX, jejíž posláním je podporovat a koordinovat sběr a třídění obalových odpadů z domácností v Lucemburském velkovévodství.

Sortiment: potraviny, nádobí, dárkové předměty, umělé květiny, papírnictví.

Otevírací doba tohoto supermarketu je ve všední den do 18:00, v sobotu taktéž do 18:00, v neděli má supermarket zavřeno. Nabízejí také parkování na střeše supermarketu zdarma s přímým vstupem do prodejny.
2.4 Auchan Luxembourg SA
5 Rue Alphonse Weicker
2721 Luxembourg
Lucembursko

Počet zaměstnanců (celkem ve společnosti): Od 501 do 1000
Rok založení: 1996
Právní forma: SA
DIČ: LU 15801035
Nákupní centrum Auchan nabízí široký výběr různých obchodů. Nachází se zde restaurace, butiky, sportovní obchody a spousta dalších. Parkování je zajištěno 2700 parkovacími místy a první tři hodiny je zdarma, poté za poplatek.
Obchodní centrum je otevřeno ve všední dny do 20:00 v pátek o hodinu déle a v sobotu do 18:00. V neděli je zavřeno.
2.5 společnost KESA Electricals
KESA Electricals je společnost, která vlastní maloobchodní řetězce zaměřené na prodej spotřební elektroniky. Do její sítě patří 690 prodejen ve Velké Británii, Francii, Belgii, Nizozemí, Lucembursku, Itálii, Švýcarsku, České republice a na Slovensku. KESA Electricals prosazuje jednotnou evropskou vizi prodeje elektroniky, avšak s lokálním cítěním pro specifika národních prodejců.
Kdo patří do skupiny KESA:
V Lucembursku se vyskytují tři pobočky jen společnosti Darty, které bývají otevřeny v pondělí – sobotu do 18:00. Společnost nabízí dopravu výrobků při nákupu nad 20 EUR (v přepočtu 544,- Kč) zdarma a zákazníkům je ještě k dispozici bezplatná telefonní linka, na které jim budou zodpovězeny případné dotazy ohledně výrobků.
Produkty Darty: Navigace 129 EUR (v přepočtu kurzem ČNB je to 3510,- Kč), vysavač PROLINE 32,90 EUR (v přepočtu 895,- Kč), žehlička Moulinex 20,45 EUR (v přepočtu 556,- Kč), notebook Fujitsu Siemens 699 EUR (v přepočtu 19120,- Kč….
V České republice má zastoupení 29 prodejen společnosti Datart. Tato společnost nabízí nadstandardní služby, jakými jsou například odvoz starého spotřebiče, obalu, první instalace nového spotřebiče, doprava o víkendu… a to vše je součástí ceny spotřebiče, tudíž zdarma. Doprava při nákupu nad 1499,- Kč je také zdarma.
Produkty Datart: Navigace 4445,- Kč, vysavač PROLINE 1179,- Kč, žehlička Moulinex 793,- Kč, notebook Fujitsu Siemens 17990,- Kč….
Ve srovnání ČR a Lucemburska, je evidentní, že ceny výše uvedených výrobků jsou v Lucembursku nepatrně nižší než v ČR. Doprava zdarma je v Lucembursku také poskytována při nižší ceně výrobku než v ČR. Co nabízí Datart a Darty ne, je Datart karta, což je úvěrová karta, ze které může zákazník čerpat až 60 000,- Kč.

2.6 Hornbach v Lucembursku a v ČR
Hornbach patří k jedněm z nejvíce rozšířeným obchodů s hobby potřebami a nářadím v Evropě. S prodejnami Baumax tak tvoří špičku mezi prodejci zahradního vybavení, potřeb pro stavbu domu i údržbu zahrady.
Nabídka zboží obchodních center HORNBACH je velmi rozsáhlá. Prodejny nabízejí zboží rozdělené do těchto kategorií: Železářství, elektro, nářadí, tapety, barvy a krytiny, stavebniny, dřevo, dlažba, sanita a potřeby pro zahradu a prodej květin. Hlavní produktová nabídka Hornbachu je tedy hobby nářadí a potřeby pro kutily a stavebniny.

Historie německé společnosti HORNBACH sahá skoro 130 let do minulosti. V roce 1993 vstupuje společnost do Rakouska, Holandska, Lucemburska, Švýcarska a do České republiky.

Otevírací doba v Lucembursku ve všední den je do 20:00, v sobotu do 18:00. V České republice je to každý den (pondělí – neděle) do 21:00. V Lucembursku je jen jeden Hornbach, v ČR je poboček šest.

3. Závěr
Už jen z malého počtu řetězců je zřejmé, že lucemburští občané nemají potřebu v jejich zemi mít nějaká obrovská nákupní centra. Jako nároční zákazníci mají rádi vysokou kvalitu a tu jim poskytuje jen několik maloobchodů s kvalitními produkty, které se v Lucembursku vyskytují. Co se týče otevírací doby v Lucembursku jsem nenašla obchod, který by byl otevřen i v neděli. Oproti tomu v ČR jsou téměř všechny supermarkety otevřeny i v tento den. Podle mého názoru si Lucemburčané umí lépe užívat společenského života než Češi, jelikož netráví spoustu času v obchodech.

4. Použité zdroje

Internetové stránky:
 http://interval.cz/clanky/on-line-portret-lucembursko-lu/
 http://www.businessinfo.cz/cz/sti/lucembursko-ocekavany-vyvoj-v-teritoriu/10/1000949/
 www.naturata.lu
 www.cactus.lu
 www.cooperative.lu
 www.auchan.lu
 www.datart.cz
 www.darty.lu
 http://www.nakupni-centra.com/hornbach/
 http://spolecnost.datart.cz/cz/o_spolecnosti/mezinarodni_skupina_kesa/
 http://cs.wikipedia.org/wiki/Lucembursko


Last modified: Monday, January 27, 2014, 11:57 AM