IRSKOIrsko (irsky Éire, anglicky Ireland) je stát v severozápadní Evropě, zaujímající zhruba pět šestin povrchu stejnojmenného ostrova, který byl poprvé rozdělen 3. května 1921. Je ohraničen Severním Irskem (částí Spojené království na severu, Atlantským oceánem
na západě, Irským mořem na východě a Keltským mořem a Průlivem sv. Jiří na jihu
a jihovýchodě. Z právního hlediska je termín Irská republika (irsky Poblacht na hÉireann) je popis státu, ale Irsko je jeho jméno.

Irský ostrov je s rozlohou 84 412 km² druhým největším z Britských ostrovů. Irsko čítá
4 234 925 obyvatel, při hustotě osídlení 56 obyv./km.

Obchody

Pracovní doba a úřední hodiny jsou vesměs od 9 do 17 hod., banky mají otevřeno
od 10 do 16 hod. Prodejní doba obchodů je značně variabilní. Čím větší nebo na turisty více zaměřená prodejna a více exponované místo, tím větší pravděpodobnost večerního, sobotního i nedělního prodeje. Prodloužené otevírací hodiny jsou ve čtvrtek. Postupem času bude rozšířenou prodejní dobu nabízet stále více obchodů, zejména v nákupních centrech. Prodej alkoholických nápojů bývá prostorově oddělen, často s rozdílnou prodejní dobou. V době významných křesťanských svátků je téměř všude zavřeno a je omezen provoz kin a divadel. Velká obchodní střediska mívají často ve čtvrtek a pátek otevřeno až do 21:00. Menší obchody s potravinami a prodejny novin otevírají i v neděli a hodně z nich zavírá až ve 23:00. V některých obchodech na předměstí Dublinu mají nepřetržitou pracovní dobu.

Vedle celé řady drobných obchodů mají zde své provozovny i velké obchodní řetězce.
Za nejvýznamnější považuji místní skupinu Marks & Spencer či řetězec Dunnes Stores.  Obchody v Irsku má také firma Spar, Aldi a Centrum. Z velkých firem které známe z českého trhu v Belgii také působí například Lidl, společnost Ahold (Hypernova, Albert), Tesco nebo Carrefour.

Irsko je celosvětově proslulé svými pletenými a vlněnými výrobky. Pokud sháníte něco teplého na sebe, jste na správném místě. Tradiční svetry vyráběné na Aranských ostrovech, pro které se vžil stručný název „arany“, mají vlastní osobitý styl. Vedle toho najdete i moderní pláště ze směsi vlny a kašmíru z dílen věhlasných návrhářů, jako je například Jimmy Hourihan. Tradiční irské pletené výrobky můžete nakoupit například v prodejnách Kilkenny Design, Blarney Woollen Mills, Dublin Woollen Mills nebo Avoca Handweavers.

Chcete-li domu přivézt něco typicky irského, sáhnete po skle. Irsko je známé překrásným křišťálem a skleněnými výrobky z Galway, Tipperary, Tyronu a Waterfordu.

Otevírací doby dalších subjektů

Kanceláře
Pracoviště obchodních firem a kanceláře mají pracovní dobu od 9:00 do 17:30, kromě soboty a neděle. Turistické kanceláře najdete otevřené od 10:00 do 18:00, ale v létě je pracovní doba prodloužená.
Banky
Banky mívají otevírací dobu od po do pá od 9:00 do 16:00. Ve většině měst bývají banky jeden den v týdnu otevřené o jednu hodinu déle - v Dublinu je to čtvrtek. Mnoho bank pracuje bez polední pauzy. Co se týče severního Irska, zde jsou banky otevřeny od 10:00 do 15:30. Pobočky mimo Belfast mohou mít polední přestávku. Banka na letišti v Dublinu má kromě Vánočního období otevřeno denně - v zimě od 6:45 do 21:00 a v létě až do 22:00.

Hospody
Hospody bývají v Irsku otevřené od 10:30 do 23:30; s večerní půlhodinou navíc v létě.
V neděli po celý rok jsou hospody otevřeny od 12:30 do 14:00 a od 16:00 do 23:00. Navíc
se večerní zavírací hodina prodlužuje po celý rok o půl hodinu na dopití. Co se týče severního Irska jsou hospody otevřeny od po do so po celý rok od 11:30 do 23:00.

Nedělní provozní doba se ale různě mění. Některé hospody si určují nová pravidla - mají
po celý rok otevřeno od 12:30 do 14:30 a od 19:00 do 22:00 samozřejmě s půl hodinou
na dopití.

Muzea, zámky atd.
Pokud budete chtít navštívit nějaké muzeum nebo zámek nebo hrad, neplatí zde žádná pravidla, akorát jedno a to, že se v zimě otevírací doba zkracuje. Také se nesetkáte
se zavíracím dnem. Může to být, neděle, pondělí a stejně tak i úterý. Pokud nechcete být zklamaní, raději si informace ověřte v turistické kanceláři.

Last modified: Monday, January 27, 2014, 11:57 AM