Rejstřík trestů Praha
Požadavky na absolvování
REJSTŘÍK TRESTŮ PRAHA
ÚVOD
Od počátku lidské civilizace vzniká potřeba zajistit všeobecný pořádek. Toho lze docílit různými způsoby. Nejčastěji však je použito trestů, které se v různých historických etapách měnily. Co však přetrvává, je nutnost zachovat informace o trestaném pro případ, že by se jeho zločiny opakovali. V dřívějších dobách, kdy možnosti identifikace osob byly jen velmi omezené, se přistupovalo například k vypalování různých znamení přímo na kůži trestaného. Příkladem může být slavná lilie na rameni Milady de Winter v románu Alexandra Dumase. V dnešních dobách, díky společenskému a technologickému pokroku, uchováváme informace o trestech humánnějším a navíc dokonalejším způsobem. Stát zřizuje instituci, která spravuje databázi o veškerých prohřešcích páchaných na jeho území. Tuto instituci nazýváme rejstřík trestů.
OBECNÁ DEFINICE
Rejstřík trestů je instituce, patřící mezi organizační složky státu, která ve svých databázích soustřeďuje všechny trestní záznamy z území České republiky. Zaznamenávají se tedy i tresty cizincům, které byly uděleny na území ČR.
Zákon č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů, ho definuje takto:
Rejstřík trestů vede evidenci osob pravomocně odsouzených soudy v trestním řízení a dále evidenci jiných významných skutečností pro trestní řízení, pokud tak stanoví tento nebo jiný zákon. Údaje z evidence slouží pro potřebu trestního nebo správního řízení a k prokazování bezúhonnosti.
AGENDY ÚŘADU REJSTŘÍK TRESTŮ PRAHA
• Přijímá písemné žádosti osoby o informace o zrušených pravomocných rozhodnutích soudů a údajích vyřazených z evidence o osobě, které se týkají
• Přijímá žádosti o informace podle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v podmínkách resortu Ministerstva spravedlnosti
• Přijímá žádosti o vydání výpisu z evidence Rejstříku trestů
• Přijímá žádosti osoby o nahlédnutí do opisu týkajícího se této osoby
V opise se uvádějí všechny údaje o každém odsouzení osoby, které se opis týká, a všechny údaje o průběhu výkonu trestů a ochranných opatření i o zahlazení odsouzení. V opise se uvádějí i údaje z evidence podmíněného zastavení trestního stíhání a jiné významné skutečnosti pro trestní řízení, pokud tak stanoví zvláštní právní předpis.
• Vede evidenci o odsouzení cizozemským soudem, jestliže o uznání rozsudku rozhodl Nejvyšší soud
• Vede evidenci osob pravomocně odsouzených soudy v trestním řízení
• Vede evidenci významných skutečností pro trestní řízení
Údaje z evidence slouží pro potřebu trestního, občanskoprávního nebo správního řízení a k prokazování bezúhonnosti.
• Vede pro potřebu trestního řízení evidenci osob, jejichž trestní stíhání bylo podmíněně zastaveno.
• Vede úschovnu dokumentace, v níž se ukládají údaje o zrušených pravomocných rozhodnutích soudů a údaje vyřazené z evidence
• Vydává výpis z evidence Rejstříku trestů týkající se této osoby
• Zasílá na písemné žádosti opis z Rejstříku trestů pro informaci v elektronické podobě
• Zasílá na písemné žádosti výpis z Rejstříku trestů v listinné podobě a současně pro informaci i v elektronické podobě
VÝPIS Z REJSTŘÍKU TRESTŮ
Výpis z Rejstříku trestů je úřední dokument, na kterém jsou vyznačeny všechny Vaše záznamy v Rejstříku trestů. Běžný občan může získat tento výpis několika způsoby (zpravidla za účelem osvědčení bezúhonnosti pro podnikání):
a) na počkání osobní návštěvou sídla rejstříku trestů
Jedna z cest jak získat svůj aktuální výpis z Rejstříku trestů je osobní návštěva pražského sídla této instituce. Rejstřík trestů se nachází v Praze na Pankráci v Soudní ulici č. 1 ve společné budově s Vrchním soudem a Vrchním státním zastupitelstvím. Pro získání výpisu z Rejstříku trestů je občan povinen vyplnit patřičný formulář (příloha 1: formulář SEVT 17 157 0). K ověření totožnosti žadatele je nutno předložit občanský průkaz nebo jiný platný osobní průkaz s fotografií (cestovní pas, průkaz o povolení pobytu cizince, vojenský průkaz, řidičský průkaz ap.). V případě, že za žadatele podává žádost jiná osoba, předkládá tato osoba plnou moc úředně ověřenou a přeloženou do českého jazyka. Další náležitostí je uhrazení správního poplatku za vystavení výpisu činící 50 Kč (stav k 1.1.2010).
b) na pracovišti Czech POINT
Od 1. 1. 2008 se vydává fyzickým osobám výpis z rejstříku trestů na všech kontaktních místech Czech POINT. Osoba, která na pracovišti Czech POINT o výpis žádá, musí mít platný doklad totožnosti a musí mít přiděleno rodné číslo. To znamená, že výpis lze vydat i cizincům, kteří mají například trvalé bydliště v České republice. Na pracovištích Czech POINT lze vydávat výpisy i zplnomocněncům, kteří žádají o výpis z Rejstříku trestů na základě úředně ověřené plné moci.
Předložený doklad se nejprve kontroluje v databázi neplatných dokladů. Pokud je předložený doklad platný, vyplní se formulář žádosti o výpis a vytiskne se žádost o vydání výpisu. Žadatel tuto písemnou žádost podepíše. Každou žádost o výpis z evidence Rejstříku trestů ověřující úřad uchovává po dobu šesti let ode dne podání žádosti podle zákona o Rejstříku trestů §11b odst. 2.
Na základě podepsané písemné žádosti, odešle pracovník Czech POINT elektronickou žádost na Rejstřík trestů, který odpoví buď:
• Předáním výpisu (podobně jako u stávajících agend).
• Informací, že Žádost nemohla být vyřízena elektronicky.
V případě, že Rejstřík trestů odpoví předáním elektronického výpisu, se tento výpis vytiskne, doplní ověřovací doložkou a zkompletuje podobně jako u stávajících výpisů. Žadatel na výpisu svým podpisem potvrdí převzetí a zaplatí správní poplatek ve výši 50 Kč. To je v souladu se zákonem č. 634/2004 Sb. o správních poplatcích ve znění pozdějších předpisů, a to podle sazebníku položky 10 za přijetí žádosti o vydání výpisu z evidence Rejstříku trestů. Správní poplatek je příjmem ověřující obce. Na poskytnutý výpis se nevylepuje žádný kolek.
V případě, že žádost nemohla být vyřízena elektronicky a musí být zpracována manuálně na pracovišti Rejstříku trestů, musí žadatel o výpis požádat způsobem podle §11 odst. 1 zákona č. 269/1994 Sb. o Rejstříku trestů v platném znění - tedy formou papírové žádosti. Žadateli lze z formuláře Czech POINT tuto papírovou žádost vytisknout. Ověřující úřad dále ověří totožnost žadatele a správnost údajů v žádosti, vylepí kolek v hodnotě 50 Kč a pošle žádost k vyřízení na Rejstřík trestů.
c) na příslušném úřadu (zastaralé, funkci přebírá Czech POINT)
Celý systém spočívá ve vyplnění formuláře (příloha 1: formulář SEVT 17 157 0) a odevzdání na patřičném úřadu (Okresní státní zastupitelství, obecní úřady, městské úřady, úřady města, v Praze obvodní úřady a místní úřady, úřady městských částí), které po ověření formulář nevrátí, nýbrž ho automaticky odešlou na Rejstřík trestů, který (zpravidla do dvou až tří týdnů) je žádost vyřízena a výpis je doručen na určenou adresu. Povinnost legitimace a uhrazení správního poplatku (podrobně popsáno v předchozím odstavci) přirozeně přetrvává. Žádost o výpis z evidence Rejstříku trestů České republiky mohou osoby podávat také v cizině na zastupitelských úřadech České republiky, které za konzulární poplatek vyřízení výpisu a jeho doručení zprostředkují.
VÝPIS Z REJSTŘÍKU TRESTŮ PRO ORGÁNY STÁTNÍ MOCI
S účinností od 1. července 2008 získávají vybrané orgány veřejné moci podle zákona č. 124/2008 Sb., (kterým se mění zákon č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony), oprávnění požadovat výpis z rejstříku trestů nebo opis z rejstříku trestů, a to pomoví systému Czech POINT, nebo v elektronické podobě dálkovým přístupem.
Nutnou podmínkou elektronické komunikace je, aby příslušný orgán opatřil svým pověřeným zaměstnancům tzv. osobní (zaměstnanecký) kvalifikovaný elektronický podpis v souladu se zákonem č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu a o změně některých dalších zákonů (zákon o elektronickém podpisu).
GRAFICKÁ PODOBA VÝPISU Z REJSTŘÍKU TRESTŮ
Do 27. 11. 2008 byl výpis z rejstříku trestů vydáván tak, že na úředně ověřenou žádost bylo otiskem razítka vyznačeno, zda žadatel má nebo nemá záznam v evidenci Rejstříku trestů. Pokud žadatel potřeboval výpis použít v cizině, bylo také nezbytné vyhotovit tzv. listinu potvrzení (příloha 2: Potvrzení). Tento způsob rovněž neumožňoval vytvořit evidenci vydaných výpisů a používat ochranné prvky proti možnému padělání. Tyto a další důvody vedly k zásadní změně dosavadního způsobu. Od 28. listopadu 2008 dostal výpis z rejstříku trestů novou, jednotnou grafickou úpravu (příloha 3: Nový výpis). Nová podoba dokumentu je vydávána na kontaktních místech Czech Point a v Rejstříku trestů. Výpisy vydané na kontaktních místech Czech Point jsou standardně opatřeny ověřovací doložkou podle zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy. Výpisy vydané v Rejstříku trestů jsou opatřeny otiskem razítka s datem vydání.
ZDROJE
Portál státní správy ČR [online]. aktualizace 25. dubna 2010 [cit. 2010-04-26]. http://www.statnisprava.cz/rstsp/adresar.nsf/i/11458
Oficiální server českého soudnictví Justice.cz [online]. aktualizace 26. dubna 2010 [cit. 2010-04-26]. http://portal.justice.cz/justice2/Soud/soud.aspx?o=203&j=213&k=2027
Portál Business center.cz [online]. aktualizace 24. dubna 2010 [cit. 2010-04-26]. http://business.center.cz/business/urady/rejstrik-trestu/vypis.aspx
Portál ministerstva vnitra ČR [online]. aktualizace 24. dubna 2010 [cit. 2010-04-26]. http://www.czechpoint.cz/web/index.php
ÚVOD
Od počátku lidské civilizace vzniká potřeba zajistit všeobecný pořádek. Toho lze docílit různými způsoby. Nejčastěji však je použito trestů, které se v různých historických etapách měnily. Co však přetrvává, je nutnost zachovat informace o trestaném pro případ, že by se jeho zločiny opakovali. V dřívějších dobách, kdy možnosti identifikace osob byly jen velmi omezené, se přistupovalo například k vypalování různých znamení přímo na kůži trestaného. Příkladem může být slavná lilie na rameni Milady de Winter v románu Alexandra Dumase. V dnešních dobách, díky společenskému a technologickému pokroku, uchováváme informace o trestech humánnějším a navíc dokonalejším způsobem. Stát zřizuje instituci, která spravuje databázi o veškerých prohřešcích páchaných na jeho území. Tuto instituci nazýváme rejstřík trestů.
OBECNÁ DEFINICE
Rejstřík trestů je instituce, patřící mezi organizační složky státu, která ve svých databázích soustřeďuje všechny trestní záznamy z území České republiky. Zaznamenávají se tedy i tresty cizincům, které byly uděleny na území ČR.
Zákon č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů, ho definuje takto:
Rejstřík trestů vede evidenci osob pravomocně odsouzených soudy v trestním řízení a dále evidenci jiných významných skutečností pro trestní řízení, pokud tak stanoví tento nebo jiný zákon. Údaje z evidence slouží pro potřebu trestního nebo správního řízení a k prokazování bezúhonnosti.
AGENDY ÚŘADU REJSTŘÍK TRESTŮ PRAHA
• Přijímá písemné žádosti osoby o informace o zrušených pravomocných rozhodnutích soudů a údajích vyřazených z evidence o osobě, které se týkají
• Přijímá žádosti o informace podle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v podmínkách resortu Ministerstva spravedlnosti
• Přijímá žádosti o vydání výpisu z evidence Rejstříku trestů
• Přijímá žádosti osoby o nahlédnutí do opisu týkajícího se této osoby
V opise se uvádějí všechny údaje o každém odsouzení osoby, které se opis týká, a všechny údaje o průběhu výkonu trestů a ochranných opatření i o zahlazení odsouzení. V opise se uvádějí i údaje z evidence podmíněného zastavení trestního stíhání a jiné významné skutečnosti pro trestní řízení, pokud tak stanoví zvláštní právní předpis.
• Vede evidenci o odsouzení cizozemským soudem, jestliže o uznání rozsudku rozhodl Nejvyšší soud
• Vede evidenci osob pravomocně odsouzených soudy v trestním řízení
• Vede evidenci významných skutečností pro trestní řízení
Údaje z evidence slouží pro potřebu trestního, občanskoprávního nebo správního řízení a k prokazování bezúhonnosti.
• Vede pro potřebu trestního řízení evidenci osob, jejichž trestní stíhání bylo podmíněně zastaveno.
• Vede úschovnu dokumentace, v níž se ukládají údaje o zrušených pravomocných rozhodnutích soudů a údaje vyřazené z evidence
• Vydává výpis z evidence Rejstříku trestů týkající se této osoby
• Zasílá na písemné žádosti opis z Rejstříku trestů pro informaci v elektronické podobě
• Zasílá na písemné žádosti výpis z Rejstříku trestů v listinné podobě a současně pro informaci i v elektronické podobě
VÝPIS Z REJSTŘÍKU TRESTŮ
Výpis z Rejstříku trestů je úřední dokument, na kterém jsou vyznačeny všechny Vaše záznamy v Rejstříku trestů. Běžný občan může získat tento výpis několika způsoby (zpravidla za účelem osvědčení bezúhonnosti pro podnikání):
a) na počkání osobní návštěvou sídla rejstříku trestů
Jedna z cest jak získat svůj aktuální výpis z Rejstříku trestů je osobní návštěva pražského sídla této instituce. Rejstřík trestů se nachází v Praze na Pankráci v Soudní ulici č. 1 ve společné budově s Vrchním soudem a Vrchním státním zastupitelstvím. Pro získání výpisu z Rejstříku trestů je občan povinen vyplnit patřičný formulář (příloha 1: formulář SEVT 17 157 0). K ověření totožnosti žadatele je nutno předložit občanský průkaz nebo jiný platný osobní průkaz s fotografií (cestovní pas, průkaz o povolení pobytu cizince, vojenský průkaz, řidičský průkaz ap.). V případě, že za žadatele podává žádost jiná osoba, předkládá tato osoba plnou moc úředně ověřenou a přeloženou do českého jazyka. Další náležitostí je uhrazení správního poplatku za vystavení výpisu činící 50 Kč (stav k 1.1.2010).
b) na pracovišti Czech POINT
Od 1. 1. 2008 se vydává fyzickým osobám výpis z rejstříku trestů na všech kontaktních místech Czech POINT. Osoba, která na pracovišti Czech POINT o výpis žádá, musí mít platný doklad totožnosti a musí mít přiděleno rodné číslo. To znamená, že výpis lze vydat i cizincům, kteří mají například trvalé bydliště v České republice. Na pracovištích Czech POINT lze vydávat výpisy i zplnomocněncům, kteří žádají o výpis z Rejstříku trestů na základě úředně ověřené plné moci.
Předložený doklad se nejprve kontroluje v databázi neplatných dokladů. Pokud je předložený doklad platný, vyplní se formulář žádosti o výpis a vytiskne se žádost o vydání výpisu. Žadatel tuto písemnou žádost podepíše. Každou žádost o výpis z evidence Rejstříku trestů ověřující úřad uchovává po dobu šesti let ode dne podání žádosti podle zákona o Rejstříku trestů §11b odst. 2.
Na základě podepsané písemné žádosti, odešle pracovník Czech POINT elektronickou žádost na Rejstřík trestů, který odpoví buď:
• Předáním výpisu (podobně jako u stávajících agend).
• Informací, že Žádost nemohla být vyřízena elektronicky.
V případě, že Rejstřík trestů odpoví předáním elektronického výpisu, se tento výpis vytiskne, doplní ověřovací doložkou a zkompletuje podobně jako u stávajících výpisů. Žadatel na výpisu svým podpisem potvrdí převzetí a zaplatí správní poplatek ve výši 50 Kč. To je v souladu se zákonem č. 634/2004 Sb. o správních poplatcích ve znění pozdějších předpisů, a to podle sazebníku položky 10 za přijetí žádosti o vydání výpisu z evidence Rejstříku trestů. Správní poplatek je příjmem ověřující obce. Na poskytnutý výpis se nevylepuje žádný kolek.
V případě, že žádost nemohla být vyřízena elektronicky a musí být zpracována manuálně na pracovišti Rejstříku trestů, musí žadatel o výpis požádat způsobem podle §11 odst. 1 zákona č. 269/1994 Sb. o Rejstříku trestů v platném znění - tedy formou papírové žádosti. Žadateli lze z formuláře Czech POINT tuto papírovou žádost vytisknout. Ověřující úřad dále ověří totožnost žadatele a správnost údajů v žádosti, vylepí kolek v hodnotě 50 Kč a pošle žádost k vyřízení na Rejstřík trestů.
c) na příslušném úřadu (zastaralé, funkci přebírá Czech POINT)
Celý systém spočívá ve vyplnění formuláře (příloha 1: formulář SEVT 17 157 0) a odevzdání na patřičném úřadu (Okresní státní zastupitelství, obecní úřady, městské úřady, úřady města, v Praze obvodní úřady a místní úřady, úřady městských částí), které po ověření formulář nevrátí, nýbrž ho automaticky odešlou na Rejstřík trestů, který (zpravidla do dvou až tří týdnů) je žádost vyřízena a výpis je doručen na určenou adresu. Povinnost legitimace a uhrazení správního poplatku (podrobně popsáno v předchozím odstavci) přirozeně přetrvává. Žádost o výpis z evidence Rejstříku trestů České republiky mohou osoby podávat také v cizině na zastupitelských úřadech České republiky, které za konzulární poplatek vyřízení výpisu a jeho doručení zprostředkují.
VÝPIS Z REJSTŘÍKU TRESTŮ PRO ORGÁNY STÁTNÍ MOCI
S účinností od 1. července 2008 získávají vybrané orgány veřejné moci podle zákona č. 124/2008 Sb., (kterým se mění zákon č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony), oprávnění požadovat výpis z rejstříku trestů nebo opis z rejstříku trestů, a to pomoví systému Czech POINT, nebo v elektronické podobě dálkovým přístupem.
Nutnou podmínkou elektronické komunikace je, aby příslušný orgán opatřil svým pověřeným zaměstnancům tzv. osobní (zaměstnanecký) kvalifikovaný elektronický podpis v souladu se zákonem č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu a o změně některých dalších zákonů (zákon o elektronickém podpisu).
GRAFICKÁ PODOBA VÝPISU Z REJSTŘÍKU TRESTŮ
Do 27. 11. 2008 byl výpis z rejstříku trestů vydáván tak, že na úředně ověřenou žádost bylo otiskem razítka vyznačeno, zda žadatel má nebo nemá záznam v evidenci Rejstříku trestů. Pokud žadatel potřeboval výpis použít v cizině, bylo také nezbytné vyhotovit tzv. listinu potvrzení (příloha 2: Potvrzení). Tento způsob rovněž neumožňoval vytvořit evidenci vydaných výpisů a používat ochranné prvky proti možnému padělání. Tyto a další důvody vedly k zásadní změně dosavadního způsobu. Od 28. listopadu 2008 dostal výpis z rejstříku trestů novou, jednotnou grafickou úpravu (příloha 3: Nový výpis). Nová podoba dokumentu je vydávána na kontaktních místech Czech Point a v Rejstříku trestů. Výpisy vydané na kontaktních místech Czech Point jsou standardně opatřeny ověřovací doložkou podle zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy. Výpisy vydané v Rejstříku trestů jsou opatřeny otiskem razítka s datem vydání.
ZDROJE
Portál státní správy ČR [online]. aktualizace 25. dubna 2010 [cit. 2010-04-26]. http://www.statnisprava.cz/rstsp/adresar.nsf/i/11458
Oficiální server českého soudnictví Justice.cz [online]. aktualizace 26. dubna 2010 [cit. 2010-04-26]. http://portal.justice.cz/justice2/Soud/soud.aspx?o=203&j=213&k=2027
Portál Business center.cz [online]. aktualizace 24. dubna 2010 [cit. 2010-04-26]. http://business.center.cz/business/urady/rejstrik-trestu/vypis.aspx
Portál ministerstva vnitra ČR [online]. aktualizace 24. dubna 2010 [cit. 2010-04-26]. http://www.czechpoint.cz/web/index.php
Naposledy změněno: pondělí, 27. ledna 2014, 11.57