Ústavní pořádek České republiky
7. Česká národní banka
V Ústavě České republiky je uvedena v Hlavě VI.
Česká národní banka je ústřední bankou státu. ČNB banka hraje důležitou roli v ekonomice našeho státu. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu; do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona. Postavení, působnost a další podrobnosti stanoví zákon č. 6/1993, o České národní bance, který již byl novelizován v roce 1993, 1998, 2000, 2001, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 a 2011.
Nezastupitelné funkce centrální banky
Jako jediná banka v daném státě má právo emitovat hotovostní peníze.
- Centrální banka vystupuje jako banka bank.
Prostřednictvím různých nástrojů reguluje do určité míry činnost obchodních bank, poskytuje jim úvěry, shromažďuje část depozit těchto bank, vede jim účty apod. - Centrální banka je vrcholným subjektem měnové politiky.
Prostřednictvím regulace nabídky peněz obchodním bankám do jisté míry reguluje i celkovou nabídku peněz v ekonomice. - Centrální banka je vrcholnou institucí bankovního dozoru.
Prověřuje legálnost a oprávněnost bankovních operací v zemi, schvaluje a prověřuje zásady pro zakládání nových bank, vykonává dohled nad peněžními a kapitálovými trhy. - Centrální banka je bankou vlády (státu).
Vede účty a provádí některé operace pro vládu, centrální orgány, orgány místní moci a správy a znárodněné podniky. Centrální banka je institucí veřejnou, nikoli soukromou. Její činnost by měla sloužit zájmům veřejnosti. - Centrální banka bývá správcem státního dluhu.
Poskytuje úvěry na státní dluh a operuje se státními cennými papíry. - Centrální banka reprezentuje stát v měnové oblasti.
Pokud je daný stát členem Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, centrální banka je jeho zástupcem na pravidelných zasedáních v těchto institucích. - Centrální banka je správce devizových rezerv.
Centrální banka shromažďuje devizové rezervy státu a operuje s nimi na devizovém trhu. Tyto operace mají základní motivy: zabezpečit devizovou likviditu země, udržovat hodnotu devizových rezerv a ovlivňovat úroveň měnového kursu domácí měny k zahraničním měnám.
Hlavní úkoly centrální banky podle zákona o centrální bance
- Centrální banka by měla být nezávislou institucí, zásahy státu do její činnosti mají spíše negativní vliv.
- Prioritním cílem činnosti centrální banky musí být péče o kvalitu měny, dlouhodobou stabilitu kupní sily peněz.
Samostatnost centrální banky
Absolutní samostatnost centrální banky v žádné ekonomii neexistuje. Míra samostatnosti centrální banky je dána celou řadou podmínek, které jsou ve většině případů vymezeny v příslušných zákonech.
Patří sem např.:
- povinnost oznamovat postup v měnové politice,
- požadavek schvalování kroků centrální banky v dané oblasti,
- způsob volby a možnosti odvolání vedoucích představitelů centrální banky, délka funkčního období guvernéra.