Živočišná vlákna

Přírodní hedvábí - SE

Přírodní hedvábí je produktem vyměšovacích žláz housenky bource morušového. Housenka se při zakuklování omotává fibroinovým vláknem, které my nazýváme přírodní nebo také pravé hedvábí. Bourec produkuje současně dvě vlákna, přibližně trojúhelníkového tvaru, která jsou vzájemně spojena sericinem.

 

bourec morušový

 

Obrázek: Bourec morušový, kokon se zakuklenou larvou.

vývojový cyklus bource morušového

Obrázek: Koloběh života bource morušového


PH   

Obrázek: Přírodní hedvábí - mikrospokický pohled.

Po usmrcení housenek v horké páře a namočení kokonů v horké vodě se z kokonů smotává vlákno, tzv. surové hedvábí - gréž. Gréž pro oděvní účely je z 10 - 15 kokonů. Pro výrobu koberců se smotává gréž z 40 - 50 kokónů. Z těchto vláken se odstraňuje sericin, získá se tak tzv. degumované hedvábí. Z jednoho kokonu se získá 1000 - 2000 m dvojvlákna. Vlákno nemá po celé délce stejný průměr ani kvalitu. Oba konce se odstraňují, nejkvalitnější je střední část vlákna (cca 1600m). 

Nejkvalitnější část vlákna ze středu kokonu se  druží v gréžové nitě a ty se pak stáčí v  organzínové nitě. Delší dpady ze zopracování kokónů se spřádají v šapové nebo floretové nitě. Z nejkratších hedvábných odpadů se vyrábí buretové příze. Hedvábná vlákna jsou velmi jemná a tenká (průměr cca 10 µm), proto se často upravují solemi těžkých kovů kvůli zvýšení hmotnosti vlákna a pro usnadnění dalšího zpracování.

kokony bource morušového    kokony bource morušového     kokony bource morušového 

Obrázky: Kokony bourců morušových. 

máčení kokonů odmotávání hedvábí 

 odvíjení vláken

Obrázky: Máčení kokonů, šlehání v kotli a navíjení surového hedvábí.

navíjení vláken

Obrázek: Navíjení hedvábných vláken - gréže.

Užitné vlastnosti: jemnost, pevnost, pružnost, šustivost, barva a lesk, tvárnost, dobrá barvitelnost, chladivý omak.

Použití: šátky, halenky, dámské oděvy, kravaty. Někteří lékaři doporučují hedvábné ložní prádlo pro lidi trpící alergiemi.

Jemnost: udává se v Td (titr denier).