Základy čalounictví, textilní vlákna používaná v čalounictví - jejich vlastnosti a zančení, ruční čalounění, typy čalouněného nábytku, historie čalounění, vrstvy v klasickém čalounění, polyuretanové pěny, pěněné latexy, teorie spánku v souvislosti s matracemi a rozměry lehacích ploch, potahové materiály a jejich značení, zkoušení hořlavosti bytových textilií a čalouněného nábytku, ergonomie sezení a dynamické sezení.

Kurz je určený pro studenty v kombinované formě výuky. Předmět je jedním z výběrových. Obsahuje témata: historie odívání, definice módy, symbolika v souvislostech s módou, zevnějšek a vlastní "já", řízení vlastního vzhledu, souvislosti vzhledu a oděvu, neverbální komunikace pomocí oděvu, styly odívání v různých skupinách a společnostech, etika odívání, styly odívání různých společností.
Textilní vlákna. Vše o základních textilních vláknech přírodních a chemických, charakteristiky, mikroskopické vzhledy, vlastnosti, srovnávací tabulky.
Kurz se zabývá textilním zbožíznalstvím, vlákny a délkovými textiliemi. Student by měl po absolvování kurzu identifikovat typ vlákna a délkové textilie jednoduchými zbožíznaleckými postupy.

Kurz se zabývá typologií plošných textilií tkaných a pletených i netkaných. Jsou zde uvedeny i nové symboly údržby dle nové evropské normy.

Kurz se zabývá bytovými textiliemi, galanterním zbožím, koženými výrobky a peřím.

Zkoušení textilií, přístroje a metody