Živočišná vlákna

Bizon

Bizoní vlákna se získávají dvěma způsoby, a to buď stříháním rouna ze surové bizoní kůže, nebo ručním sběrem vypadlých chuchvalců vláken. Získání těchto vláken je pouze možné v zimních měsících, než bizoni na jaře shodí svoji hřejivou podsadu. Bizon americký je až tunu vážící zvíře, které ještě před dvěma stoletími obýval Severní Ameriku v počtu 30-70 milionů kusů, dnes je na listině ohrožených zvířat.

Bizoní stádo

Obrázek: Bizon americký s mládětem

Bizoní rouno obsahuje až 3 různé druhy vláken. Podsada jsou jemná, většinou kratší vlákna hustě pokrývající hřbet a trup zvířete. Pesíky jsou vlákna hrubá, většinou delší s dřeňovým kanálkem.

Podsada - po zaostření jsou vidět na vláknech šupinky a jejich tvary, které jsou typické u živočišných vláken s vlněnou charakteristikou

bizoní podsada

Obrázek: Bizoní podsada

Pesíky - Pesíky mají silný dřeňovitý kanálek. Pod mikroskopem je u vláken viditelná značná nestejnoměrnost u tloušťky. Pesíky jsou několikanásobně silnější než vlákna z podsady. Přechodová vlákna mají kanálek přerušovaný.

bizon pesíky

Obrázek: bizoní pesíky

Identifikace: při hoření se na vláknech vytvářejí černé pórovité kuličky, které se dají lehce rozmělnit mezi prsty. Materiál se škvaří a zapáchá po spálených vlasech. Vlákna hoří pomalu a prskají.

Vlastnosti: omak je příjemný a hřejivý, jemnost podsady je v rozsahu 12 - 29 mikrometrů a jemnost pesíků je okolo 21 - 110 mikrometrů, délka vláken se pohybuje v rozmezí 25-100 mm, navlhavost je vyšší než u vlny až 20%, pružnost, obloučkovitost, plstivost a skvělé izolační vlastnosti

Použití: příze, šály, čepice, rukavice, ponožky, svetry, peleríny, ponča, koberce a klobouky.

šála  rukavice

Obrázek: výrobky z bizoních vláken

Zajímavosti: bizoní vlákna jsou na čtvrtém místě v nejdražších přírodních živočišných vláknech. Sto gramů těchto vláken stojí 3500 Kč. Na prvním místě je vikuňa, u které se za sto gramů musíme připravit na cenu 19000 Kč.