pondělí, 6. května 2024, 10.37
Stránky: Testovací server CDV
Kurz: EDUPROB veřejnost (EDU-V)
Slovník: Slovník pro speciální pedagogy
Ú

Účelové tendence

úsilí jedince chovat se jinak než tak, jak myslí a cítí. Jeho chování a prožívání je v protikladu. Může své prožitky v chování úmyslně předstírat (simulovat), zastírat (disimilovat), popř. zveličovat (agravovat). (Švingalová, D.: Kapitoly z psychologie. I.díl, studijní texty pro distanční studium, Liberec 2001)
U

Učení

je aktivní a tvořivý proces, který rozšiřuje vrozený genetický program a rozšiřuje možnosti jedince, jeho smyslem je přizpůsobování se novým situacím. Učení tedy není totéž co memorování či biflování, učení je schopnost a jako schopnost je lze přiměřenou zátěží rozvíjet, jinak zakrní nebo ustrne. (Hartl, P.; Hartlová, H.: Psychologický slovník. Praha: Portál 2004)
Ú

Úmyslné chování

jedná se o záměrné, cílevědomé chování, vedené vědomým úmyslem (jednání). Opakem je bezděčné chování. (Švingalová, D.: Kapitoly z psychologie. I.díl, studijní texty pro distanční studium, Liberec 2001)

Úsudek

zákl. myšlenkový proces, rozumová operace, při které se z daných soudů vyvozuje soud nový. Závěr se vyvozuje z předcházejících výroků, tzv. premis. (Hartl, P.; Hartlová, H.: Psychologický slovník. Praha: Portál 2004)

Útlum

inhibice, tlumení

  1. útlum činnosti celého organizmu nebo jeho části, únavou, farmakologicky aj.
  2. psychický stav, který snižuje nebo zcela blokuje pohnutky, motivaci k činnosti nebo činnost samotnou, např. zákazem, zábranou, při strachu, úzkosti, pocitech viny, méněcennosti. Útlum umožňuje obnovu energie, obnovuje funkční pohotovost, zdokonaluje komunikační činnost, zlepšuje udržování rovnováhy.
    (Hartl, P.; Hartlová, H.: Psychologický slovník. Praha: Portál 2004)

Útlum nadhraniční

ochranný; vyvolaný nadměrně silnou stimulací. Vzniká, když působení určitého podnětu je příliš silné nebo působí příliš dlouho. (Hartl, P.; Hartlová, H.: Psychologický slovník. Praha: Portál 2004)

Útlum proaktivní

porucha vybavování později naučeného ze dvou po sobě následujících obsahů. (Hartl, P.; Hartlová, H.: Psychologický slovník. Praha: Portál 2004)

Útlum retroaktivní

porucha vybavování dříve naučeného ze dvou po sobě následujících obsahů.  (Hartl, P.; Hartlová, H.: Psychologický slovník. Praha: Portál 2004)