Vlákna

Rostlinná vlákna

Len - LI

Len

Lýkové vlákno, které se získává ze lnu setého. Je to jednoletá rostlina, ze které se získávají vlákna jak pro textilní, tak pro technické účely. Tato rostlina dorůstá do výšky zhruba 1 m. Po zpracování se získává technické vlákno dlouhé až 1 m. Toto technické vlákno se skládá z elementárních vláken. Délka elementárního vlákna je 40-60 mm. Tloušťka technického vlákna 600 μm, elementárního 20 μm.

Zpracování lnu:

- trhání.

- máčení nebo rosení - za účelem usnadnění oddělování jednotlivých vláken.

- lámání - odstranění zdřevnatělé části stonku a semen.

- počesání neboli vochlování  - urovnávání vláken do podélného směru a současně odstraňování něčistot.

- spřádání - za sucha - získá se nestejnoměrná příze.

               - za mokra - získá se rovnoměrná příze, pevnější.

len  len     lněná vlákna

            a)                                 b)                                          c)

Obrázek: a) rostlina lnu, b) pohled na technické a elementární vlákno lnu, c) Lněné vlákno v podélném pohledu. Na obrázku jsou vidět výrazní kolínka, což je charakteristické pro lněná vlákna. Zvětšení 100x.

Vzhled lněného vlákna pod mikroskopem: po délce vlákna jsou charakteristická tzv. kolínka ve tvaru písmene X. V řezu se elementární vlákno jeví jako mnohoúhelník se zaoblenými rohy.

Kotonizace - proces, při němž jsou elementární vlákna lnu  upravována na délku odpovídající délce bavlněných vláken - odtud kotonizace. (Již za 2. světové války, kdy byl nedostatek přírodních surovin se často směsoval len s bavlnou. Pro směsování je ideální, pokud mají obě směsovávané suroviny tutéž délku vláken.) Kotonizace se provádí: mechanicky, chemicky, enzymaticky.

Užitné vlastnosti: vysoká pevnost  (vyšší za mokra), vysoká odolnost v oděru, malá tažnost, chladivý omak (dobře vede teplo), vysoká sorpce, vlhkost lnu v normálních podmínkách 15%, uzanční vlhkostní přirážka 12%, na světle ztrácí pevnost, hustota 1440-1456 kg/m3. Hoří jasným plamenem, zanechává šedý popel, zapáchá po spáleném papíru.

Použití: často se směsuje s bavlnou, viskózou, polyesterem, méně s vlnou. Z vláken lnu se vyrábí příze, ubrusy, ubrousky, ručníky, utěrky, osušky, ložní prádlo, letní oblekovky a šatovky, závěsové tkaniny, technické tkaniny: krycí plachty na auta, železniční vozy, čluny, stanoviny, tkaniny, nosítka, brašnářské potřeby.


Zajímavosti: Len setý je využíván i v lidové medicíně jako lék na kašel, účinný je však na záněty hrdla i jako projímadlo.